Čo je gambler’s fallacy – omyl hazardného hráča

Gambler’s Fallacy – omyl hazardného hráča – bežná chyba v myslení, ktorá sa vyskytuje v hazardných hrách, ako aj v iných oblastiach života. Je to presvedčenie, že ak sa niečo stane častejšie ako zvyčajne, je menej pravdepodobné, že sa to stane v budúcnosti, a naopak. Napríklad, ak sa hodila minca a päťkrát za sebou padla hlava, niektorí ľudia si môžu myslieť, že pri ďalšom hode je pravdepodobnejšie, že padne orol, pretože sa to „musí“ vyrovnať.

Tento typ myslenia je chybný, pretože výsledok každého hodu mincou je úplne nezávislý od predchádzajúcich hodov. Minca nemá žiadnu pamäť a pravdepodobnosť, že padne hlava alebo orol. Šanca je vždy 50/50 bez ohľadu na to, koľkokrát sa predtým hádzalo.

Gamblerské hádzanie kockou

Predstav si, že hodíš kockou šesťkrát a zakaždým padne číslo šesť. Teraz si možno myslíš, že je pravdepodobnejšie, že pri ďalšom hode padne na kocke iné číslo. Ale nie je to pravda. Pri každom hode kockou je pravdepodobnosť, že dopadne na danom čísle, úplne rovnaká.

Gambler’s Fallacy môže byť nebezpečným omylom, najmä v hazardných hrách. Ak niekto verí, že určitý výsledok je „tutovka“, pretože sa už dlho nestal. Môže staviť viac peňazí, ako by mal, v nádeji, že vyhrá. Je to chyba, pretože výsledok je úplne náhodný a nepredvídateľný bez ohľadu na to, čo sa stalo v minulosti.

Omyl hazardného hráča, gambler’s fallacy, bežná chyba v myslení, ktorá môže viesť k zlým rozhodnutiam a finančným stratám. Pamätaj, každý výsledok je nezávislý od predchádzajúcich a šance sa nemenia na základe minulých výsledkov. Najlepší prístup je robiť racionálne rozhodnutia na základe pravdepodobnosti a nedovoliť, aby tvoj úsudok zatemnili emócie alebo skúsenosti z minulosti.

Taktiež gambling nie je dobrá dlhodobá stratégia zarábania peňazí. Môžeš skôr pozrieť na akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti alebo aj bitcoin.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.