Ako si správne vybrať dobrý melón

Najhorší zážitok počas horúcich letných dní je ten, že si kúpime na pohľad veľký pekný svieži červený melón, no až doma zistíme, že je horký, nesladký ba až nechutný.

Dobrou správou je, že poznáme určité pravidlá, podľa ktorých si môžeme melóny vyberať a budú zaručene dobré a sladké. Vďaka nim už na pohľad zvonku budeme vedieť, či je to ten pravý melón, ktorý si chceme odniesť domov.

Pred detailným rozpisom dávam k dispozícií stručnú infografiku so zhrnutím pravidiel, vďaka ktorým si vyberiete ten najlepší a najsladší melón. Obrázok si môžete stiahnuť, screenshotnúť a podeliť sa so svojimi blízkymi na sociálnych sieťach. Môžete si to aj vytlačiť pre starších členov rodiny, alebo to vytlačené nosiť ako vizitku v peňaženke alebo kabelke.

Niekedy ti s výberom pomôže aj to, keď máš kvalitný spánok. Tak v prvom rade ako zaspať rýchlo a možno aj spánkový hormón melatonín.

Stručná infografika a obrázok, ktorý si môžeš stiahnuť alebo vytlačiť, a mať vždy pri sebe.

1. Škvrna na šupe, ako melón ležal na zemi

Melóny nerastú na stromoch, sú to dine a ležia si na zemi. Na tejto zemi, zväčša hline, ležia niekoľko týždňov až mesiacov a na šupe z takéhoto ležania zostáva škvrna. Ak je táto škvrna biela, melón nebude chutný. Ak je táto škvrna do hneda, melón je pripravený na sladké a svieže servírovanie.

2. Farba šupy

Melón je tmavozelený a pochopiteľne by na šupe nemala byť diera, rana ani hniloba. Venujte pár sekúnd pohľadu a uistite sa, že je to melón ktorý si želáte a spĺňa ostatné pravidlá v tomto článku.

3. Farba stonky

Zelená stonka na melóne je ako zelený banán. Avšak banán ešte sám dozreje a zožltne, kdežto melón so zelenou stonkou je nedozretý a bez prístupu ku svojim koreňom už veľa nedozreje. Zrelé melóny majú stonku už trochu zoschnutú a teda hnedú

4. Veľkosť a váha

Môžete ich vyskúšať povážiť a porovnať, či majú medzi sebou zdravé pomery veľkosti a váhy. Čím ťažší melón, tým viac šťavnatý.

5. Dutosť a prefackanie

Už ste isto niekoho videli klopať alebo jemne fackať melón. Je totiž známe, že dutý zvuk znamená sladší a chutnejší melón.

6. Vôňa

Melón je predsa ovocie, najmä letné a mal by mať vôňu zrelosti a čerstvosti. Jednoduchšie sa vôňa zisťuje pri žltom melóne, no pri červenom je to možné tiež. Pozitívna je aj vôňa resp. zápach hliny a poľnohospodárskeho závanu prírody.

7. Pavučiny na šupe

Textúra a umelecký vzor, ktorý pripomína pavučiny. Tieto vzory sa na melóne začnú objavovať v zrelosti a teda by mali aspoň z tretiny pokrývať šupu melónu. Pravidlom teda je, že čím menej pavučín, tým nevýraznejšia chuť melónu.

8. Tvar a najlepšie samica

Síce nemajú pohlavné orgány, no melóny, ako aj iné rastliny sa rozdeľujú na rody a resp. pohlavia. Samec melónu je oválny, ako vajíčko alebo ešte viac. Samička je zase guľatá ako bowlingová guľa. Samičky a teda melóny guľatého tvaru majú tendenciu byť sladšie, než ich oválny kolegovia.

Zhrnutie

Tím Strýko vám želá, aby ste do konca života nachádzali tie najkrajšie a najchutnejšie melóny. Dodržiavajte tieto pravidlá a ak ste dobrá duša, poviete o nich aj svojim známym a rodine.

Vyššie si môžete stiahnuť aj súhrnný obrázok a vytlačiť si ho, prípadne ponechať v mobile alebo rozposlať kamarátom cez sociálne siete, fóra a skupiny. Dobrú chuť a vďaka melónom sviežejšie letné dni.

Snáď vám výber melónu nespôsobí príznaky stresu. Ak máte problém s výberom melónu, môžete si prečítať článok na tému prírodné tabletky na prekrvenie mozgu, sústredenie, učenie a pamäť.

Načo je tento článok?

Tento článok poskytuje informácie na témy ako:

  • Ako si vybrať melón
  • Ako spoznať dobrý melón
  • Výber melónu obrázok
  • Návod melón
  • a mnohé iné.

Ak si nenašiel odpoveď na svoje otázky, nehanbi sa napísať komentár. Článok veľmi rada rozšírim o ďalšie informácie, alebo odpoviem na konkrétne otázky.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.