Neprehliadaj svoje príznaky stresu. Tisíce ľudí sa pýtajú, ako sa zbaviť stresu. Stres sa týka nás všetkých. Stres je všade. Trochu stresu je OK. Občas byť pod stresom môže byť dokonca prospešné. Priveľa stresu ťa môže opotrebovať a dokonca privodiť ochorenie, či už psychické alebo fyzické.

Príznaky stresu si môžeš všimnúť počas práce, riešenia peňazí, pri riešení zložitých rodinných situácií, v zložitých vzťahoch alebo dokonca len tak, bez akéhokoľvek spúšťača.

Všímať si príznaky stresu je dôležité na to, aby sme sa vyhli dlhodobému stresu, ktorý je pre naše telo a myseľ nebezpečný. Existujú aj spôsoby, ako sa zbaviť stresu bez chémie a svojpomocne.

Prvý krok pre kontrolovanie a zbavenie sa stresu je preskúmanie príznakov stresu. Rozoznávanie symptómov a príznakov stresu však môže byť ťažšie, než si myslíš. Väčšina z nás je na stres zvyknutá, čiže často si ani náš stres neuvedomíme skôr, než dosiahneme akýsi bod zlomu.

Čo nájdeš v článku?

Postupne si prejdeme týmito časťami, môžeš niečo preskočiť a prečítať to, čo ťa zaujíma najviac.

  1. Čo je stres?
  2. História stresu
  3. Aké sú príznaky stresu
  4. Emočné príznaky stresu
  5. Fyzické príznaky stresu
  6. Kognitívne príznaky stresu
  7. Príznaky stresu v správaní
  8. Aké sú dôsledky dlhodobého stresu
  9. Všeobecné príznaky stresu
  10. Príčiny, ktoré spôsobujú stres
  11. Diagnóza
  12. Ako sa zbaviť stresu
  13. Ako sa zbaviť stresu konkrétne tipy a triky
  14. Dychové techniky
  15. Pohyb a cvičenie
  16. Prírodné doplnky na lepšie zvládanie stresu

Poďme na to! Raz a navždy ťa zbavíme stresu a kopneme ho do členku!

Čo je stres? Ešte pred zbavením sa stresu zistíme, čo to vlastne je

Ako sa zbaviť stresu a príznaky stresu pri učení. Učenie najmä do školy môže spôsobovať stres. Na obrázku sú knihy, za ktorými sa skrýva pravdepodobne vystresovaný študent, ktorému spoza kníh vytŕčajú iba ruky. Obrázok stresu zafarbený do červena inklinuje nebezpečenstvo.

Stres je reakcia tela na nebezpečné alebo neisté situácie – či už sú tieto situácie skutočné, alebo ich iba vnímame. Stres si dokonca dokážeme privodiť aj rozmýšľaním a predstavovaním si rôznych scenárov vo svojej hlave.

Keď sa cítime ohrození, tak sa v našom tele spustí chemická reakcia, vďaka ktorej sa zmení fungovanie tela a mysle tak, aby sa minimalizovalo zranenie. Táto reakcia sa nazýva „útek alebo boj“ alebo stresová odozva. Počas stresovej odozvy sa zrýchli tep srdca, zrýchli sa dýchanie, ktoré je zároveň plytkejšie, stiahnu a napnú sa svaly, a zdvihne sa aj krvný tlak. Naše telo sa pripraví na nebezpečnú situáciu, aby mohlo efektívnejšie bojovať alebo utekať preč. Je to v podstate ochranný mechanizmus, ktorý majú všetky živočíchy.

Vsuvka histórie pravekého stresu

...
Síce je zlatý, no aj maco môže spôsobiť viaceré príznaky stresu. Potom je dôležití sa stresu zbaviť. Na obrázku medveď hnedý spôsobujúci stres.

Ako pravekí ľudia sme behali po lesoch a naháňali nás beštie a maznáčikovia. Príznaky stresu mali pomáhať naším poloopičím predkom prežiť. Stresu môžeme pravdepodobne ďakovať za to, že teraz žijeme a môžeme čítať tento článok.

Keď sa však pozrieme na praveký stres, tak ako často ho predkovia človeka zažívali? Raz za týždeň, keď išli loviť a natrafili na nebezpečnú situáciu? No tak keď v lese stretnem medveďa, tak buď bojujem alebo utekám (prípadne ostanem na mieste). A vďaka stresu môžem bojovať silnejšie, alebo utekať rýchlejšie a dlhšie.

Praveký stres v porovnaní so súčasným

Problém stresu v našej dobe je ten, že ho zažívame každý jeden deň. Ľudské telo však nefunguje pod stresom tak, ako má fungovať bez neho a správne. Preto ak pociťujeme stres aj v bezpečí a pohodlí domova, vystavujeme sa riziku, že naše telo alebo myseľ to už ďalej nezvládnu. Preto je dobré preskúmať príznaky stresu a zistiť spôsoby, ako sa zbaviť stresu.

Stres môže pre rôznych ľudí znamenať rôzne veci. Čo spôsobuje stres jednému človeku je vec, nad ktorou druhá osoba iba mávne rukou. Niektorí zvládnu stres lepšie, než iní. A ako už bolo povedané, stres nemusí byť vyslovene zlý. V malých dávkach môže stres pomáhať v dosiahnutí cieľov a zabraňuje zraneniu a poškodeniu tela. Napríklad práve stres je zodpovedný za to, že pri šoférovaní máme takmer okamžitú reakciu na nebezpečnú situáciu a takmer ihneď brzdíme auto. To je samozrejme dobrá vec – že nám v nebezpečí umožňuje reagovať rýchlejšie.

Naše telá sú samozrejme dobre stavané na zvládanie malých dávok stresu. Avšak nie dlhodobého tzv. chronického stresu. Ten môže prerásť vo fyzické a psychické problémy a ochorenia. Stres môže výrazne skrátiť život a zároveň znížiť kvalitu života.

Poznámka: v praveku ešte nemali techniky na zbavenie stresu. Hah, nemali ani takýto prírodný doplnok na zvládnutie stresu, o ktorom píšem viac nižšie.

Aké sú príznaky stresu? Čo sú symptómy?

Stres môže ovplyvniť všetky oblasti života, vrátane našich emócií, správania, schopnosti rozmýšľať a aj fyzického zdravia. Žiadna časť nášho tela nie je imúnna voči stresu. Keďže ľudia zvládajú stres rôzne, symptómy a príznaku stresu sa môžu líšiť.

Príznaky stresu môžu byť nejasné a všeobecné, a môžu sa podobať na zdravotné problémy spôsobené inými fyzickými a psychickými diagnózami. Je preto dôležité prebrať túto tému s odborníkom a lekárom. Ako je dôležitá klasická preventívna prehliadka u všeobecného lekára, preventívna hodina u psychológa nie je žiadna hanba.

Zažiť môžete všetky tieto príznaky stresu:

Emočné príznaky stresu

Emočné príznaky stresu ovplyvňujú emócie jednotlivca.

  1. Jednoduché nabudenie stavu rozrušenia, frustrácie a náladovosti
  2. Pocit zahltenia, ako strata kontroly a nutnosť prevzatia kontroly
  3. Nemožnosť relaxácie a utíšenia mysle
  4. Zlý pocit o samom sebe (nízka sebadôvera), osamelosti, pocit bezcennosti a depresívnosti
  5. Vyhýbanie sa iným ľuďom

Fyzické príznaky stresu zahŕňajú

  1. Málo energie
  2. Bolesti hlavy
  3. Žalúdočné ťažkosti vrátane hnačky, zápchy a nevoľnosti
  4. Bolesť, precitlivelosť a napnutosť svalov
  5. Bolesť hrude a rapídny tep srdca
  6. Nespavosť, ťažké zaspávanie a nekvalitný spánok
  7. Časté prechladnutia a infekcie
  8. Strata sexuálnej túžby alebo sexuálna neschopnosť
  9. Nervozita a triaška, pískanie v uchu, studené alebo spotené dlane a nohy
  10. Sucho v ústach a ťažkosti s prehĺtaním
  11. Zaťatá čeľusť, škrípanie a trenie zubov

Kognitívne príznaky stresu

  1. Neustále starosti a strachovanie
  2. Neutíchajúce myšlienky
  3. Zábudlivosť a dezorientácia
  4. Neschopnosť sústredenia
  5. Zlý úsudok
  6. Pesimizmus a negatívnosť

Príznaky stresu v správaní

  1. Zmena chuti do jedla — buď prejedanie alebo hladovanie
  2. Prokrastinácia a vyhýbanie sa povinnostiam
  3. Zvýšené používanie alkoholu, drog alebo cigariet
  4. Prejav nervózneho správania ako hrýzenie nechtov, neposednosť a preskakovanie na nohách

Aké sú dôsledky dlhodobého stresu?

Keď sa stres a jeho príznaky objavia občas, naozaj v ojedinelých stresových situáciách, vtedy sa nie je o čo strachovať. V článku prírodné tabletky na prekrvenie mozgu a sústredenie som písal o tom, ako dokážu pomôcť lepšie zvládať ojedinelé stresové situácie.

Avšak neprestávajúci chronický stres môže prinášať alebo podporovať množstvo vážnych zdravotných problémov vrátane:

  1. Psychické problémy ako depresia, úzkosti a poruchy osobnosti
  2. Kardiovaskulárne ochorenie, vrátane choroby srdca, vysokého krvného tlaku a abnormálneho srdcového rytmu, infarktu alebo mŕtvice
  3. Obezita alebo iné poruchy príjmu potravy
  4. Menštruačné problémy
  5. Sexuálna dysfunkcia ako impotencia alebo predčasná ejakulácia u mužov, alebo strata sexuálnej túžby u žien aj mužov.
  6. Problémy s pokožkou a vlasmi ako akné, psoriáza, ekzémy a permanentné odpadávanie vlasov
  7. Gastrointestinálne tráviace problémy, ako napríklad GERD, gastritída, ulcerózna kolitída a podráždené hrubé črevo
  8. Nekvalitný spánok a zároveň ťažkosti, pretože sa ti nedá ako zaspať rýchlo

Čo je v skutočnosti stres?

Stres je reakcia nášho tela na nátlak z určitých situácií alebo udalostí. Táto reakcia môže byť fyzická, duševná alebo emočná.

So stresom sa v určitých momentoch v živote stretneme všetci. Možno je to práca, choroba v rodine alebo problémy s peniazmi. To sú také bežné spúšťače. Podľa nedávnej štúdie až viac ako polovica ľudí zápasí s mierne intenzívnym stresom.

Nie všetok stres je zlý. Vďaka nemu si môže byť človek viac vedomý vecí okolo neho a pomáha sa lepšie sústrediť. Napríklad v športe alebo pri šoférovaní auta. Stres dokonca môže zvýšiť silu a výdrž tela, vďaka čomu môžeme spraviť viac práce.

Okrem toho mám aj článok o sústredení, pamäti, prekrvení mozgu, tak sa potom zastav aj tam.

Všeobecné príznaky stresu

Akútny stres

Niekedy môžeme pociťovať stres počas krátkeho časového obdobia. Zvyčajne sa niet o čo strachovať. Napríklad pri odpovedaní pri tabuli alebo pri prezentácií v práci, kedy musíme rozprávať pred väčšou skupinou ľudí. Taktiež môžeme v bruchu pociťovať „motýle“ alebo sa nám môžu potiť dlane, preskakovať hlas a pod.

Tieto typy pozitívnych stresových situácií sú krátkodobé a jedná sa o spôsob, ktorým si telo pomáha prekonať takéto zložité situácie, na ktoré nie sme zvyknutí.

Chronický stres

Ak necháš svoj stres pôsobiť moc dlho, môže mať škodlivý vplyv na tvoje fyzické, duševné a emočné zdravie, najmä ak sa stane chronickým. Treba si byť vedomý signálov a príznakov stresu, aby sme sa o ne mohli postarať.

Fyzický vplyv chronického stresu zahŕňa:

  1. Bolesť hlavy
  2. Problémy so spánkom alebo príliš dlhý spánok
  3. Bolesti alebo napnutosť svalov
  4. Tráviace problémy
  5. Zmena v sexuálnej túžbe a nasadení
  6. Vysoký krvný tlak

Emocionálny vplyv chronického stresu zahŕňa:

  1. Pocit, akoby nemôžeš robiť a dokončiť veci
  2. Náladovosť
  3. Úzkosť
  4. Neposednosť a nervozita
  5. Nedostatok motivácie
  6. Podráždenosť a výbušnosť
  7. Smútok alebo depresia
  8. Zlý spánok, nevieš ako zaspať rýchlo

Niekedy môžeš mať pocit, že je toho stresu na teba až príliš. Ak by to bol pocit, že to už ďalej nezvládaš, možno by bolo najlepšie požiadať o pomoc profesionála. Choď na návštevu k svojmu obvodnému lekárovi, ktorý ti pomôže zistiť, či sa jedná o stres alebo o úzkostnú poruchu, prípadne, či to je len situačný stres, ktorý pominie.

Môže ťa poslať aj k psychológovi alebo poradcovi duševného zdravia, ktorí ti môžu poskytnúť ďalšie možnosti a nástroje. NIE, nie je to žiadna hanba. Keď sa nám niečo nezdá na našom aute, ideme k mechanikovi. Keď sa nám niečo nezdá na našom správaní alebo rozmýšľaní, necháme sa na to pozrieť profesionálov.

Príznaky preťaženia stresom zahŕňajú:

  1. Panické záchvaty
  2. Neustále strachovanie a trápenie
  3. Neustály pocit žitia pod nátlakom
  4. Používanie alkoholu alebo drog na vyrovnanie sa so stresom
  5. Prejedanie
  6. Fajčenie cigariet alebo iný príjem nikotínu
  7. Depresia alebo častý a dlhotrvajúcu bezdôvodný pocit smútku
  8. Odlúčenie a vyhýbanie sa rodine a známym

Príčiny a príznaky stresu, čo spôsobuje stres?

Stres prežíva každý inak. Čo stresuje teba nemusí stresovať napríklad tvojho najlepšieho kamaráta a naopak. Avšak množstvo príčin stresu môže mať zlý dopad vrátane:

  1. Dostávanie šikany
  2. Príliš veľa pracovania
  3. Strata práce
  4. Problémy v manželstve alebo vzťahu
  5. Nedávny rozchod alebo rozvod
  6. Nešťastie v rodine
  7. Ťažkosti v škole
  8. Rodinné problémy
  9. Príliš nabitý program a rozvrh povinností
  10. Presťahovanie a zmena domova

Naše telo aj tak reaguje na rovnaké spúšťače stresu. A to preto, lebo odpoveď na ne je spôsob, akým sa telo vyrovnáva s ťažkými situáciami. Spôsobuje zmeny hormonálneho, dýchacieho, kardiovaskulárneho a nervového systému. Napríklad stres spôsobuje rýchlejší tep srdca, rýchlejšie dýchanie, potenie a napnutie svalov. Taktiež ťa môže nakopnúť energiou.

Takúto odpoveď tela nazývame „boj alebo útek“ odozva. Je to chemická reakcia, ktorá pripravuje telo na fyzickú reakciu, pretože má pocit, že je pod útokom a v nebezpečenstve. Tento typ stresu pomohol našim predkom prežívať v prírode.

Diagnóza stresu

Ak máš problém manažovať stres alebo svoju odpoveď na určitú udalosť, a je to intenzívnejšie alebo to trvá dlhšie než zvyčajne, dobrý nápad môže byť porada s profesionálom, ktorý dokáže pomôcť.

Pravdepodobne sa ťa spýtajú nejaké súvisiace otázky:

  1. Či sa ti stalo za posledné 3 mesiaca nejaká traumatická udalosť
  2. Či je úroveň tvojho stresu vyššia než zvyčajne, keď reaguješ na situácie doma alebo v práci
  3. Či tvoj stres môže súvisieť s trucom
  4. Či máš nejakú duševnú poruchu, ktorá by mohla súvisieť s tvojim stresom

Na základe tvojich odpovedí na tieto otázky a rozprávania o sebe ti môže profesionál odporučiť viacero vecí, ktoré by ti mohli pomôcť.

Stres manažment a ako sa zbaviť stresu?

Stres ťa nemusí negatívne ovplyvniť, keď sa naučíš, ako ho zvládať. Niekoľko vecí, ktoré môžeš vyskúšať zahrnúť:

  1. Zisti, čo ti spôsobuje stres — doma alebo v práci — a nájdi spôsob, ako sa takým situáciám vyhneš.
  2. Skús si toho toľko veľa na plecia nebrať a svoje povinnosti rozdeľ podľa priority. Keď sa ti nepodarí všetko splniť, skús si odpustiť a daj si častejšie prestávku.
  3. Vytvor si sieť blízkych priateľov a kolegov za ktorými môžeš ísť, keď na teba pôjde stres. Hobby alebo dobrovoľníctvo môže byť tiež dobrý ventil.
  4. Obmedz fajčenie a alkohol. Aj keď alkohol a tabak mali reputáciu, že pomáhajú s upokojením no ukazuje sa, že môžu spôsobiť ešte väčšiu úzkosť.
  5. Urč si nejaký „môj čas“ a pridaj trochu extra pohybu a cvičenia. 15 – 20 minútová prechádzka tri krát za týždeň ti pomôže rozbiť deň a otriasť stres.
  6. Meditácia alebo iné relaxačné techniky ti môžu pomôcť utíšiť myseľ.
  7. Dopraj si kvalitný nočný spánok. Možno budeš musieť obmedziť kofeín počas dňa alebo svetlo obrazovky v noci. Nejaký to-do rozvrh ti pomôže naplánovať nasledujúci deň a pomôže ti dosiahnuť pokojnejší spánok, pretože nebudeš mať stres ohľadom zajtrajšku.

Ak ti tieto kroky nepomôžu zvládnuť stres, spýtaj sa svojho lekára o návšteve špecialistu.

Ak sa tvoj stres dostal do bodu, kedy rozmýšľaš o ublížení sebe alebo niekomu inému, navštív najbližšiu pohotovosť alebo zavolaj 155. Taktiež môžeš zavolať na linku pomoci alebo napísať na živý chat na IPčko. Nemusíš im dávať svoje meno, čiže zostávaš v anonymite.

Ako sa zbaviť stresu konkrétne tipy a triky

Ľudia, ktorí sa naučia zvládať stres vedú šťastnejší a zdravší život. Tu je niekoľko tipov na pomoc s držaním stresu pod kontrolou.

  1. Udržuj si pozitívny prístup.
  2. Uvedom si, že niektoré udalosti NEDOKÁŽEŠ ovplyvniť.
  3. Namiesto agresivity maj asertívny prístup. Asertuj svoje pocity, názory alebo presvedčenie namiesto toho, aby si bol nahnevaný, defenzívny alebo pasívny.
  4. Nauč sa a praktizuj relaxačné techniky; skús meditáciu, jogu alebo tha-chi pre zvládanie a manažovanie stresu.
  5. Telo dokáže bojovať so stresom keď je fit. Pohyb je pri zvládaní stresu asi najdôležitejší.
  6. Zdravé jedlo a vyvážená strava.
  7. Nauč sa efektívnejšie manažovať svoj čas.
  8. Nastav si svoje limity a nauč sa odmietať požiadavky, ktoré by ti do života zbytočne priniesli stres.
  9. Urob si čas na hobby, záujmy a relaxáciu.
  10. Dopraj si dostatok odpočinku a spánku. Tvoje telo potrebuje čas na zotavenie sa zo stresových udalostí.
  11. Nespoliehaj sa na alkohol, drogy ani na nutkavé a nebezpečné správanie.
  12. Vyhľadaj sociálnu podporu. Tráv dostatok času s ľuďmi, s ktorými si užívaš.
  13. Vyhľadaj pomoc u psychológa alebo iného profesionála duševného zdravia s prehľadom manažovania stresu alebo techník bio-odozvy, aby ťa naučil zdravé spôsoby zvládania stresu v tvojom živote.
  14. Zdravá rôznorodá strava bohatá na vitamíny a minerály. Magnézium alebo zinok nič nepokazia. Nič nepokazí ani bylinný čaj alebo prírodný doplnok na zmiernenie stresu.
Zbavíme sa príznakov stresu dýchacími cvičeniami, jogou alebo cvičením a pohybom. Žena medituje a znižuje si stres dýchaním. Muž dýcha v prírode, pravdepodobne na lúke počas západu slnka. Duchovné očistenie stresu a ventilácia stresu dýchaním, najlepšie v prírode.

Ako sa zbaviť stresu dychovými technikami

Zhlboka sa nadýchni. A teraz vydýchni von. Už teraz hneď si môžeš všimnúť, že sa cítiš inak. Tvoj dych je mocný nástroj na úľavu stresu a zníženie pocitu úzkosti. Ak ich zaradíš to svojej pravidelnej rutiny života, niekoľko jednoduchých dychových cvičení môže spraviť veľký rozdiel.

Pred tým než začneš, pamätaj si tieto tipy:

  1. Vyber si miesto pre svoje dychové cvičenia. Môže to byť na posteli, na zemi v obývačke alebo v pohodlnom kresle.
  2. Nenúť sa do toho. To ťa môže ešte viac vystresovať.
  3. Skús ich robiť v ten istý čas raz alebo dvakrát denne.
  4. Maj na sebe pohodlné oblečenie.

Väčšina dychových cvičení zaberie len pár minút. Ak máš dostatok času, tak ich môžeš robiť 10 minút, alebo pre ešte lepšie výhody aj dlhšie.

Hlboké dýchanie na príznaky stresu

Väčšina ľudí dýcha krátkymi a plytkými dychmi v hrudi. To však môže spôsobovať úzkosť a znižovať úroveň energie. S touto technikou sa naučíš hlbšie dýchanie s hlbokým dýchaním v tvojom bruchu, čo má pozitívny vplyv na príznaky stresu.

  1. Daj sa do pohodlia. Môžeš si ľahnúť na chrbát v posteli alebo na zem s vankúšom pod hlavou a kolenami. Alebo si môžeš sadnúť na stoličku s tým, že opierka stoličky ti bude podporovať ramená, hlavu a krk.
  2. Nadýchni sa nosom. Umožni bruchu naplniť sa vzduchom.
  3. Vydýchni nosom.
  4. Polož si na brucho ruku. Druhú ruku si polož na hruď.
  5. Popri nadýchnutí pocíť, ako sa ti dvíha brucho. Pri vydýchnutí pocíť znižovanie brucha. Ruka na tvojom bruchu by sa mala hýbať viac než ruka na tvojej hrudi.
  6. Zhlboka sa nadýchni ešte trikrát. Naplno dýchaj cez tvoje brucho popri tom, ako sa dvíha a zase padá s tvojim dychom.

Dychové sústredenie

Počas hlbokého dýchania si v mysli predstav obrázok a slovo alebo frázu, ktoré ti pomôžu lepšie relaxovať.

  1. Zatvor oči.
  2. Zopár krát sa zhlboka nadýchni.
  3. Nadýchni sa. Popri tom si predstav, že ťa vzduch napĺňa mierovou a pokojnou energiou. Skús to precítiť v celom svojom tele.
  4. Vydýchni. Popri tom si predstav, ako so vzduchom vydychuješ aj stres a napätie.
  5. Teraz počas dýchania použi frázu. Popri vdychovaní si v mysli povedz „Dýcham pokojne a v miery.“
  6. Počas výdychu si v mysli povedz „Vydychujem stres a napätie.“
  7. Pokračuj 10 až 20 minút.

Rovnaký čas nádychu a výdychu proti stresu

V tomto cvičení sa pokúsime rovnaký čas vdychovať aj vydychovať. Postupne budeme zvyšovať čas na jednotlivé nádychy a výdychy, aby sa telo upokojilo.

  1. Pohodlne sa usaď na zem alebo stoličku.
  2. Nadychuj sa nosom. Popritom počítaj do päť.
  3. Vydychuj nosom. Popritom počítaj do päť.
  4. Zopakuj viac krát.

Ak sa na to cítiš, tak postupne môžeš zvyšovať počítanie času dýchania. Môžeš sa dopracovať na dychy, pri ktorých napočítaš až do desať.

Progresívne uvoľnenie svalov

Touto technikou stiahneme svaly počas nádychu a pri vydýchnutí ich uvoľníme. Progresívne uvoľnenie svalov ťa vyrelaxuje fyzicky aj duševne.

  1. Pohodlne si ľahni na zem.
  2. Na upokojenie chvíľu hlboko dýchaj.
  3. Nadýchni sa a stiahni svaly na chodidle.
  4. Vydýchni a chodidlo s prstami uvolni.
  5. Nadýchni sa a stiahni svaly v lýtku.
  6. Vydýchni a pritom lýtka uvolni.
  7. Pokračuj postupne hore na ďalšie časti tela. Stiahni každú skupinu svalov vrátane nôh, brucha, hrude, prstov, rúk, ramien, krku a tváre.

Upravené dýchanie levov

Pro tomto dychovom cvičení si predstavíme, že sme lev. Vydychujeme s otvorenými ústami a naplno. Výdych ako leví rev.

  1. Pohodlne sa usaď na zem alebo stoličku.
  2. Nádych nosom. Nádychom na maximum naplň svoje brucho vzduchom.
  3. Keď už nemôžeš viac vdýchnuť, otvor ústa čo najviac dokážeš. Vydýchni so zvukom „HAAA“.
  4. Opakuj niekoľko krát.

Cvičenie a pohyb ťa zbavuje stresu

Cvičenie a pohyb zlepšuje tvoje celkové zdravie a tvoj pocit blahobytu, vďaka čomu si vieš zvýšiť aj sebavedomie a sebadôveru. O čo viac, pohyb má priame pozitívne účinky a stres z teba opadne.

Psík sa pohybuje, psík je šťastný a nestresuje. Môžeš aj ty. Všimol si niekto, že som sem nedala človeka s vyšportovanou postavou, pretože by nám to len pridalo stres, že?

1. Naplní ťa endorfínmi.

Fyzická aktivita nakopne produkciu mozgových neurotransmitterov, vďaka ktorým sa cítiš dobre a primárne sa jedná o endorfín (aj dopamín a serotonín). V angličtine hovoríme o runners high, preložiť sa to dá ako bežcov stav (skoro ako na droge). K nemu ti pomôže akákoľvek pohybová aktivita. Futbal, tenis, drepy, tancovanie, plank, kľuky, prechádzka, beh a aj vysávanie domu.

2. Znižuje negatívny dopad stresu

Pohyb dokáže zmierniť vplyv stresu na tvoje telo, najmä tým, že imituje reakciu „bojuj alebo uteč“ a pomáha tvojmu telu zlepšiť sa v takejto reakcií do budúcna. Tým pádom pomáha fungovaniu kardiovaskulárneho, tráviaceho a imunitného systému.

3. Je to meditácia pohybom

Rýchla hra stolného tenisu, dlhšia prechádzka alebo beh, alebo niekoľko dĺžok v bazéne. Určite si si niekedy pri nich uvedomil, že si zabudol na všetky zlé správy a myšlienky, a užíval si si aktuálnu chvíľu. Ak sa pustíš do pravidelného pohybu, tak si pri tom trénuješ svoje sústredenie na jednu konkrétnu úlohu, zvyšuješ celkovú energiu a optimizmus, a v ostatných oblastiach života si umožníš cítiť sa pokojne, s čistou hlavou a s perfektným sústredením.

4. Zlepšuje náladu

Pravidelný pohyb posilňuje sebavedomie, sebadôveru, zlepšuje náladu, pomáha relaxovať a znižuje náznaky príznakov stresu, depresie alebo úzkosti.

Pohyb dokáže zlepšiť aj spánok. Zle sa ti spí, pretože máš stres ale máš stres, pretože sa ti zle spí. Pohyb, najmä pravidelný, je jednoznačná prírodná liečba stresu.

Prírodný doplnok na lepšie zvládanie stresu a príznakov stresu

Mne dosť popri škole a stresových situáciach pomohol tento prírodný doplnok. Vyrábajú ho v Česku, sú v ňom rastliny a pozitívne pôsobí na nervovú sústavu, čisté rozmýšľanie a sústredenie.

S prípravkom sa neodporúča byť na slnku, s čím som ja nemal žiadny problém. Ak teda chceš prírodný doplnok resp. prírodné tabletky na prekrvenie mozgu a ďalšie duševné benefity, môžeš si o ňom pozrieť celý môj článok, kde sa mu do hĺbky venujem.

Aké sú príznaky stresu?

Rozrušenosť, frustrácia, strata kontroly, málo energie, bolesť hlavy, únava, žalúdočné problémy, sucho v ústach, ťažké zaspávanie a desiatky iných príznakov v článku.

Ako sa zbaviť stresu?

Spôsobov je mnoho a záleží od sily stresu. Ak je to moc, treba odbornú pomoc. Stredne ťažký stres sa dá vyriešiť aj spôsobmi v článku. Pohybom a inými trikmi.

Čo spôsobuje stres?

Nebezpečné situácie a udalosti, na ktoré nie sme zvyknutí alebo sú nepríjemné. Šikana, problémy v práci, rozchod alebo nešťastie v rodine…

Existuje niečo prírodné na porazenie stresu?

V článku spomínam rastlinný doplnok vyrobený v Česku, ktorý veľmi pozitívne pôsobí proti stresu, na sústredenie, lepší spánok všetky pozitívne s tým spojené.

Už to viac nezvládam… čo mám robiť?

Pomoc odborníka nie je žiadna hanba. Ak práve teraz cítiš, že už sa ďalej nedá, môžeš anonymne napísať na krízový chat pomoc IPčko.

...

Strýko

Redakcia strýko ti prináša informácie zo sveta a poradí ti s nudou, učením, prezradí zaujímavosti a dá ti možnosť zlepšiť svoj život. Vzdelávaj sa, nevzdávaj sa a napreduj! Ak ti na webe strykosk niečo chýba, napíš nám.