Ako zaspať rýchlo – zaspávanie ti trvá dlhšie než samotný spánok? Nie si unikát. Ako zaspať rýchlo aj keď sa nedá je zložitý problém, ktorý potrebuje riešenie.

Už len prehnaná snaha zaspať môže spôsobiť (alebo posilniť) nervozitu a stres, ktoré ešte viac sťažia zaspávanie. Je to taký cyklus, že čím viac sa snažíš zaspať, tým ťažšie to je.

Zaspávanie a schopnosť, ako zaspať má totiž hlboké korene v psychológií. Vyriešiť problém, ako zaspať, často znamená vyriešiť aj ďalšie psychologické problémy.

A tvoje telo sa ťažko dostane do spánku, keď nemôže spať ani tvoja myseľ. Našťastie existuje mnoho techník, vedeckých a spirituálnych, ktoré môžu pomôcť s prepnutím tela a mysle do spánkového režimu.

Dnes sa pozrieme na niekoľko trikov, ktoré ti pomôžu zaspať rýchlo, aspoň rýchlejšie než doteraz.

Na čo všetko sa dnes pozrieme? Môžeš sa prekliknúť na konkrétnu tému.

 1. Čo je spánok
 2. Čo sa spôsobí nedostatkom spánku
 3. Problémy spôsobené nedostatkom spánku
 4. Dôvody vzniku nedostatku spánku
 5. Ako zaspať rýchlo vďaka upokojeniu mysle
 6. Ako zaspať rýchlo dychovým cvičením
 7. Najrýchlejší spôsob ako zaspať za 2 minúty vojenskou metódou
 8. Ako zaspať za 2 minúty akupresúrou
 9. Ako rýchlo zaspať – môj najobľúbenejší prírodný doplnok
 10. Ako zaspať rýchlo – príprava pred spánkom a triky

Aby sme mohli kvalitnejšie zaspať, potrebujeme si povedať niečo o spánku samotnom. Prejdeme si niekoľko konkrétnych techník a trikov, a tiež sa pozrieme aj na psychologickú stránku veci.

Nebavia ťa dychové cvičenia, meditácie a čáry máry? Tú nájdeš skutočné riešenie:

Ako zaspať rýchlo? Mačička na obrázku to nerieši, čiže sa sama nestresuje tým, že sa núti zaspať a proste zaspí. Máme na to metódy, takže môžeš spokojne a rýchlo zaspať aj ty.

Čo je spánok

Spánok je prirodzene opakujúci stav mysle a tela. Mení sa priňom vedomie, znižuje pohybová a vnemová aktivita, znižuje sa svalová aktivita, spomaluje sa rytmus dýchania a tepu srdca. Zvyšuje sa anabolizmus (syntéza bunkových štruktúr) a znižuje sa katabolizmus (zánik bunkových štruktúr).

Spánok regeneruje, obnovuje a ozdravuje organizmus. Opravuje a vyrába bunky. Regenerujú sa svaly a telo sa zbavuje toxínov.

Veľmi dôležitý je aj mozog. Počas dňa, mimo spánku, sa v mozgu postupne tvoria odpadové látky. Tieto odpadové látky sa postupne hromadia a len počas spánku sa dokážu upratať a dostať z mozgu von.

Keď je v mozgu týchto odpadových látok veľa, napríklad po 16 hodinách bez spánku, podporí to tvorbu melatonínu.

Melatonín je hormón, ktorý sa tvorí v mozgu a spôsobuje vnímanie únavy a ospalosť. Spánok je teda okrem iného prečistenie mozgu, a únava je potreba vyčistiť mozog. Spánok je samozrejme dôležitý aj z iných dôvodov.

Dôležité je, že toto očistenie mozgu nedosiahne káva ani iné látky. Tieto látky len znížia produkciu alebo vnímanie melatonínu, čiže únavu pociťujeme menej, no skutočná únava, vyčerpanie a množstvo odpadových látok v mozgu sa neznižujú.

Spánok je nenahraditeľný a pre život veľmi dôležitý. Je prirodzený a jeho nedostatok spôsobuje ohromné zdravotné a psychologické problémy.

Čo spôsobuje nedostatok spánku

Dlhodobý nedostatok spánku spôsobuje spánkovú depriváciu, čo tiež poznáme ako zdravotný problém – insomnia resp. nespavosť. Osobnosti, ktoré bojovali s nespavosťou resp. čelili zdravotnému problému Insomnia:

 • Napoleon (trpaslík z Mahakamu)
 • Franz Kafka (český spisovateľ, ktorý sa hanbil za svoje knihy a boli vydané až po jeho smrti)
 • Thomas Edison (údajný zlodej automobilky Tesla)

Ak si už niekedy strávil celú noc krútením a pretáčaním, tak potom iste vieš, ako si sa cítil na druhý deň. Unavený, stuhnutý, trochu mimo, nervózne, rozpačito a možno aj smutne až depresívne. Nedosiahnutie zdravého času odpočinku 7 až 9 hodín každú noc z teba spraví agresívneho a mrzutého nesympatického človeka, ktorý sa nedokáže sústrediť na prácu, učenie a priateľskú komunikáciu.

Dlhodobé dôsledky spánkového deficitu sú skutočne nepriaznivé.

Vyčerpáva tvoju mentálnu energiu a riskuješ aj svoje fyzické zdravie. Vedecké poznatky vravia, že nezdravý spánok spôsobuje množstvo zdravotných problémov od priberania váhy, cez oslabenú imunitu, až po depresiu.

Problémy spôsobené nedostatkom alebo nekvalitným spánkom:

Problémy s pamäťou

Počas spánku sa v mozgu tvoria spojenia, ktoré pomáhajú so spracúvaním a pamätaním informácií. Nedostatok spánku môže mať negatívny vplyv na krátkodobú aj dlhodobú pamäť.

Ak máš kvalitného spánku dostatok, môžeš kuk môj článok, kde rozoberám prírodný doplnok na sústredenie, učenie, pamäť a prekrvenie mozgu.

Problémy s rozmýšľaním a sústredením

Tvoje rozmýšľanie, kreativita a schopnosť riešiť problémy nefungujú naplno, keď nemáš dostatočný spánok.

Zmeny nálad

Spnáková deprivácia spôsobuje časté zmeny nálad, emočnosť a iracionálnu odozvu. Chronická spánková deprivácia môže ovplyvniť tvoju náladu a viesť až k úzkostným stavom alebo depresií.

Nehody

Nemotornosť a spomalenosť počas dňa môže zvyšovať risk autonehody, prípadne pošmyknutia na ľade alebo zlé našlapnutie na schodoch. Raz som bol dokonca svedkom toho, ako sa unavený študent popálil svojou cigaretou, pretože nedokázal vnímať svoje pohyby.

Oslabená imunita

Málo spánku v dôsledku dlhej snahy zapať oslabuje imunitný systém – obranu proti vírusom ako prechladnutie alebo chrípka. Jednoducho si nedostatkom spánku zvyšuješ šancu na ochorenie.

Vysoký krvný tlak

Ak spíš menej ako 5 hodín za noc, riskuješ zvýšenie krvného tlaku.

Risk cukrovky

Nedostatok spánku ovplyvňuje uvolňovanie inzulínu v tvojom tele, hormón, ktorý znižuje cukor v krvi. Ľudia s nedostatkom spánku, alebo ktorí nevedia ako zaspať majú v krvnom obehu viac cukru, čo zvyšuje risk na cukrovku diabetes typu 2.

Priberanie váhy

Kvôli spánkovej deprivácií chemikálie v tele, ktoré vravia mozgu, že je telo nasýtené sú mimo balans. Vo finále je teda pravdepodobnejšie, že budeš častejšie pociťovať intenzívnejší hlad, prípadne budeš mať stále chuť si do niečoho zahryznúť.

Risk srdcového ochorenia

Spánok nie len zvyšuje krvný tlak ale aj výskyt látok, ktoré zvyšujú zápal a hrajú svoju rolu pri vývoji srdcového ochorenia.

Chabý balans

Minimum spánku má vplyv na tvoj balans a koordináciu, kvôli čomu si zvyšuješ pravdepodobnosť pádov a zakopnutí. Jeden z mojich spolužiakov bez dostatočného spánku raz zakopol na schodoch a zlomil si na pár mesiacov nohu. Pred letnými prázdninami.

Nízka sexuálna túžba, slabý sexepíl

Ľudia, ktorí si nedoprajú dostatok spánku majú často nižšie libido. U mužov môže byť takéto zníženie sexepílu spôsobené zníženou tvorbou testosterónu – primárne mužského hormónu.

Ďalšie info o spánku bude na konci článku. Teraz prejdeme na hlavnú tému a odpovieme si na otázku – ako zaspať rýchlo?

Pred samotným „ako zaspať“ ešte niečo o dôvodoch nedostatku spánku

Dostať sa na úroveň spánkovej deprivácie, čiže dlhodobého nedostatku spánku nie je jednoduché a ani to nie je ojedinelé. Často býva problém ten, že sa nedá jednoducho zaspať, prípadne sa nedá zaspať rýchlo.

Ťažké zaspávanie môže spôsobiť príliš veľa cukru v krvi, káva, nedostatočná únava, stres, úzkosť… dôvodov je mnoho.

Kde sa však väčšina z nich stretáva je, že jednoducho pri zaspávaní nevieme utíšiť myseľ, neustále nad niečim premýšľame. V mysli diskutujeme, argumentujeme, obhajujeme sa alebo prežívame rôzne scenáre. Môžu byť pozitívne alebo negatívne.

Najčastejšia príčina dlhého zaspávania je teda nepokojná myseľ. Preto sa jej budeme venovať ako prvej z našej témy – ako zaspať rýchlo.

beenhere

Info

Neskôr v článku ešte popisujem, ako som si s rýchlym zaspávaním a kvalitou spánku pomohol s týmto českým prírodným doplnkom.

Ako zaspať rýchlo vďaka upokojeniu mysle

Ak si ideš večer ľahnúť a snažíš sa zaspať, nevieš vypnúť myseľ. Premýšľaš nad tým čo sa stalo, alebo čo sa možno stane. Prehrávaš si v hlave rôzne scenáre alebo fiktívne príbehy. Rozprávaš sa sám so sebou, prípadne s niekým iným.

Ak sa v mysli rozprávaš s niekým iným, v skutočnosti si to aj tak ty.

V prípade rozmýšľania je dôležité uvedomiť si, že je to len premýšľanie, ktoré môžeš ovplyvniť a dokážeš ho aj na sto percent vypnúť. V prípade rozmýšľania sa stačí sústrediť napríklad na dych, alebo na kontakt tela s postelou.

Vždy, keď opäť začneš rozmýšľať, stačí si uvedomiť a v mysli povedať, že sú to len myšlienky, a že na ne budeš mať čas ešte celý život. Sú to obyčajné myšlienky, nápady alebo opakovanie spomienok z minulosti.

Ak sa ale s niekým aj rozprávaš alebo si niečo vysvetluješ, obhajuješ svojim vnútorným hlasom, dôležité je podotknúť, že si to stále len ty, tvoj hlas a tvoj pohľad na veci.

Ak sa v hlave s niekým rozprávaš, pravdepodobne nikdy neprídeš na nič nové, pretože všetko čo sa v takom rozhovore stane, už vo svojej mysli máš. Všetky odpovede, všetky scenáre, všetky argumenty, predpoklady aj emócie. Nezáleží ani, či sa jedná o pozitívny alebo negatívny rozhovor.

Takže opäť si treba uvedomiť, že je to len reakcia mozgu na preťaženie emóciami alebo naopak tým, že sa mozog nudí a nemá čo lepšie napráci.

Ty však na práci MÁŠ niečo lepšie, a to je spánok. Ako zaspať rýchlo, aj keď sa kvôli myšlienkam a rozmýšľaniu nedá? Máš to pod svojou kontrolou a postupným trénovaním sebavedomia a uvedomenia si myšlienok to postupne dokážeš ovládať a následne vždy rýchlo zaspať.

V skratke by sa dalo povedať, že sa treba zbaviť stresu.

Ako zaspať rýchlo dychovým cvičením

Dychovým cvičením nie len upokojíš mozog, myseľ a myšlienky, ale aj spomalíš telo a tep srdca. Dychové cvičenia a pomalší tep srdca telu naznačí, že je všetko v poriadku, nie je v nebezpečí a môže bez problémov zaspať.

Človek môže byť pri zaspávaní pod tlakom, stresom alebo zvýšeným adrenalínom. To však bráni rýchlemu zaspaniu.

Myšlienky a rozmýšľanie môže spôsobiť stres -> stres telu vraví, že niečo nie je v poriadku, že nie je v bezpečí -> zvýši sa adrenalín, ktorý zníži tvorbu melatonínu v mozgu a telo nemá dostatok melatonínu na zaspanie.

Je to kolobeh, avšak väčšinou je to vnútorná záležitosť. Vec, ktorú je potrebné riešiť vo svojej vlastnej hlave. Bohužiaľ je prirodzené, že myseľ nie vždy poslúcha a nie vždy sa nechá upokojiť.

Preto existujú dychové cvičenia, ktoré naopak fyzicky upokoja telo a postupne aj samotnú myseľ. Dychové cvičenia sú jednoduché a excelentné nástroje na celkové zvládanie stresu. Nájdeme ich v meditácií, jóge alebo aj pri športe, kde má dych obrovskú moc.

Ako zaspať rýchlo, aj keď sa nedá. Pomalé zaspávanie spôsobuje množstvo problémov. Tu je zaspávajúci psík.

Najrýchlejší spôsob ako zaspať do 10 sekúnd

Často na rýchle zaspanie na želanie stačí magické kúzlo. Ako to však s takýmito trikmi býva, vďaka tréningu sa dá zaspať na mieste do 10 sekúnd.

Poznámka: Metóda nižšie zaberie celých 120 sekúnd, ale kľúčových pre zaspanie by malo byť posledných 10 sekúnd.

Vojenská metóda

Populárna vojenská metóda, ktorú prvý krát spomenul Sharon Ackerman pochádza z knihy „Relaxuj a Vyhraj: Výkon Šampiónov.“

Podľa Ackermana túto rutinu vyvinula Akadémia Amerického Námorného Letectva , aby mohli ich piloti zaspať za 2 minúty alebo skôr. Pilotom trvalo približne 6 týždňov tréningu, aby ju naplno ovládli, ale fungovala aj po káve alebo popri hlučnej streľbe diel a zbraní.

Toto cvičenie by malo fungovať aj pre ľudí, ktorí chcú zaspať rýchlo po sediačky.

 1. Zrelaxuj celú tvár, vrátane svalov v ústach.
 2. Spusti a uvolni svoje ramená, a nechaj tak ruky spadnúť popri svojom tele.
 3. Výdychom zrelaxuj hruď.
 4. Zrelaxuj nohy, stehná a lýtka.
 5. Vyčisti si myseľ tak, že si na 10 sekúnd predstavíš upokojujúce miesto.
 6. Ak ešte nezaspíš, tak si skús v mysli na 10 sekúnd dokola vravieť frázu „nemysli“.
 7. Do 10 sekúnd by si mal zaspať.

Ak ti to nepomôže, tak je potrebné zapracovať na základoch vojenskej metódy: dýchanie a uvoľnenie svalov, ktoré majú vedecké dôkazy o tom, že to funguje. Stavy ako ADHD (hyperaktivita) alebo úzkosť môžu znížiť efektivitu tejto metódy.

Pre viacej informácií o zaspávaní a trénovaní vojenskej metódy čítaj ďalej.

Ako zaspať do minúty

Tieto dve metódy, ktoré sa sústredia na tvoje dýchanie a svaly ti pomôžu upokojiť tvoju myseľ a umožniť ti zaspať.

Ak si začiatočník a s podobnými vecami ešte nemáš skúsenosti, tak tieto metódy zaberajú približne 2 minúty.

Nebavia ťa dychové cvičenia, meditácie a čáry máry? Tú nájdeš skutočné riešenie:

Dychová metóda 4-7-8

Zmiešaním moci meditácie a vizualizácie sa táto metóda zlepšuje jej postupným trénovaním. V prípade dychových zdravotných problémov ako astma alebo COPD postupuj veľmi opatrne, lebo by ti to mohlo aj uškodiť.

Jeden cyklus dychovej metódy 4-7-8

 1. Medzi perami sprav malý otvor, ktorým pri vydychovaní vytvoríš zvuk, nie pískania ale taký šušťavý výdych.
 2. Potom ústa s perami zatvor a potichu sa nadýchni nosom. V hlave počas nádychu napočítaj 4 sekundy
 3. Zadrž dych na 7 sekúnd
 4. Potom pomaly vydychuj ústami aj so zvukom pootvorených pier približne 8 sekúnd.
 5. Snaž sa nebyť pri výdychu pri zmysloch. Postupne trénuj, že ako pri zmysloch si v zobudenom živote, o koľko menej pri zaspávaní.
 6. Tento cyklus zopakuj 4 krát. Ak by na teba spánok prišiel skôr, nebráň sa tomu a spi.

Progresívne uvoľnenie svalov (PMR)

Okrem názvu nemá nič spoločné s politickou stranou Progresívne Slovensko. Progresívne uvoľnenie svalov, tiež známe ako hlboké uvoľnenie svalov ti pomôže odreagovať sa.

Základom je trochu natlakovať svaly – nie ich úplne napnúť – a potom ich uvoľniť. Tento pohyb pomáha telu dostať sa do stavu odpočinku. Tento trik sa odporúča na pomoc s nespavosťou prípadne ťažkým zaspávaním.

Pred začiatkom si skús vyskúšať dychovú metódu 4-7-8, pričom pri výdychu takto uvoľníš svaly. Akoby ti všetok nátlak opúšťal telo počas výdychu. Je to bežná meditačná technika.

Relaxačný scenár – metóda ako zaspať rýchlo uvoľnením svalov

 1. Zdvihni čo najvyššie obočie na 5 sekúnd. Tým spravíš nátlak na svaly čela.
 2. Potom okamžite uvolni svaly a pocíť, ako ten nátlak prestáva. Počkaj 10 sekúnd.
 3. Zoširoka sa usmej, čím napneš svaly v lícach. Podrž 5 sekúnd. Uvolni.
 4. Počkaj 10 sekúnd.
 5. Zavri silno oči. Podrž 5 sekúnd. Uvolni.
 6. Počkaj 10 sekúnd.
 7. Zakloň hlavu dozadu, takže sa pohodlne pozeráš na plafón. Vydrž 5 sekúnd. Uvolni pritom, ako sa krk zabára do vankúša do pôvodnej polohy.
 8. Pokračuj so svalmi v tele smerom dole, od tricepsov po hruď, od stehien po prsty na nohách.
 9. Počkaj 10 sekúnd.
 10. Pomaly si umožni zaspať, aj keď napínanie a uvoľňovanie nedokončíš na celom tele.

Popri tomto si občas skús povšimnúť, ako sa tvoje svaly cítia keď sú napnuté, a potom naopak, keď sú uvolnené. Uvoľnené svaly ti na myseľ pôsobia priaznivejšie, a myseľ ťa konečne odmení tak, že rýchlo zaspíš.

Ako zaspať rýchlo do dvoch minút

Ak sa ti predošlé metódy nezdajú, prípadne pre teba nefungujú kvôli nejakému podkladovému bloku, na ktorom budeš musieť ešte popracovať. Vyskúšaj ešte tieto techniky!

Povedz si, aby si zostal hore a nezaspal

Túto metódu nazývame aj paradoxný zámer, a teda hovoriť si, aby si nezaspal môže byť dobrý spôsob, ako nakoniec zaspíš rýchlejšie.

Najmä pre ľudí s nespavosťou môže snaha zaspať rýchlo zosilniť výkonovú úzkosť, čím sa im zvýši stres a zaspať nedokážu.

Výskum dokazuje, že ľudia, ktorí praktizovali paradoxný zámer zaspali skôr než tí bez toho. Ak sa niekedy nájdeš v stresovej situácií ohľadom zaspávania, táto metóda pre teba môže byť efektívnejšia ako iné tradičné dychové cvičenia a pod.

Čiže si v hlave mysli a vrav, že ešte nejdeš spať, len si na minútku ľahneš a potom pôjdeš robiť niečo napríklad na počítači. Ale keď už tak pohodlne ležíš…

Ako zaspať okamžite, do minúty a poriadne kvalitne sa vyspať ako zaspávajúca slečna s úsmevom na tomto obrázku. Ahoj ak toto čítaš.

Predstav si pokojné miesto

Ak ti počítanie nádychov alebo ovečiek až moc aktivuje rozmýšľanie, skús zapojiť svoju predstavivosť.

Niektorí hovoria, že predstavovanie si niečoho – vizualizácia – sa dokáže stať skutočnosťou, a je teda možné aj to, že to funguje aj na rýchlejšie zaspanie.

V štúdií Univerzity Oxford z roku 2002 vedci zistili, že ľudia, ktorí využívali „vyrušenie predstavivosťou“ zaspali skôr, než tí, ktorí využívali všeobecné vyrušenie alebo sa snažili zaspať prirodzene bez takejto záležitosti.

Vyrušenie obrazom

Namiesto počítania ovečiek si skús predstaviť scenériu v prírode a aj všetky emócie, ktoré by sa tam dali pociťovať.

Môžeš si napríklad predstaviť vodopád, jeho zvuk s ozvenou, prúdiacu vodu a vôňu vlhkého machu. Kľúčom je, aby tento obráz ovládol čo najviac tvojho mozgu a zabránil ti tak v ďalšom rozmýšľaní nad vecami, obavami a starosťami.

Zaspávanie akupresúrou

Jedná sa o trochu špekulantskú techniku, keďže pre akupresúru – akési masírovanie dôležitých bodov a častí tela – neexistuje ešte mnoho vedeckých dôkazov.

Jednou metódou je zameranie sa na časti, o ktorých vieš a cítiš, že sú napjaté ako vrchná časť mostíku nosa alebo spánky.

A okrem toho existujú aj všeobecné body akupresúry, ktoré mnohým pomáhajú poraziť nespavosť.

Akupresúra a masáž nasledujúcich bodov by mal pozitívne pôsobiť na produkciu melatonínu – hormónu únavy a prípravy na spánok.

1. Duchovná Brána

 1. Nahmataj malú dutú časť pod dlaňou na strane malíčka.
 2. Jemne aplikuj tlak jemným krúživým pohybom hore-dole na 2 až 3 minúty.
 3. A teraz to isté na druhej ruke, ak ju máš.
Duchovná Brána

2. Vnútorná Brána

 1. Dlaň tvárou k tebe, niekoľko centimetrov pod ňou nájdeš dve šľachy blízko seba.
 2. Palcom aplikuj stabilný tlak a jemným tlačením prejdi pomedzi tieto šľachy.
 3. Toto medzi-šľachie môžeš masírovať kruhovým pohybom alebo prechádzaním hore-dole, dokým pocítiš upokojenie svalov.
Vnútorná Brána

3. Veterný Vír

 1. Prepleť si prsty oboch rúk (prsty vystreté trčia a dlane sú spojené) a otvor ruky, čím vytvoríš misku.
 2. Prilož tvoje palce na základňu lebky, kde sa spája tvoj krk s hlavou.
 3. Palcami aplikuj hlboký a silnejší tlak, krúživým alebo hore-dole pohybom masíruj oblasť.
 4. Počas toho zhlboka dýchaj a vnímaj to, ako sa tvoje telo popri výdychoch uvoľňuje.
Veterný Vír

Ak tieto body nedokážeš nájsť, tak toto krátke video ti s tým pomôže:

Ako zaspať rýchlo a kvalitne s rastlinným prírodným doplnkom

Ako som už vravel, so zaspávaním som mal kedysi problém sám. Meditácie počas dňa? Pomohli. Dychové techniky počas dňa a pred spaním? Pomohli.

Tieto techniky však nefungovali vždy a ani úplne tak dobre, ako som si želal. Občas som si na sebe všimol nejaké tie príznaky stresu a spájal som si ich práve s tým, že sa mi v noci ťažšie zaspáva.

Keď sa mi nedarilo zaspať, tak som vlastne sám seba stresoval ešte viac, pretože som vedel, ako sa už ráno blíži a aký budem ráno vypnutý.

Po dôkladom prieskume produktov na lepšie zaspávanie, a najlepšie aj celkovo kvalitnejší spánok, som si našiel svojho favorita.

Nechcel som žiadne, vyslovene chemické, tabletky z továrne, z ktorej ide hore komínom čierny dym. Vždy sa snažím ísť prírodným smerom. Radšej nebudem do seba dávať nič, akoby som si mal rozbíjať mozog niečim chemickým, neprírodným a návykovým.

Vyskúšal som ich viacero, no tento je proste TOPKA, čo sa týka pomeru cena/výkon. Volá sa Calmin a vyrábajú ho zlaté české ručičky.

V prvom rade, ak by som mal s ich produktom problém, môžem im to ísť povedať do očí pokojne vlakom, pretože to nevyrábajú v Číne ale v Čechách. No a samozrejme najradšej podporím slovenskú a českú ekonomiku, vždy keď na to mám príležitosť.

Problém, ktorý som dlho mal – ako zaspať rýchlo – som teda vyriešil prírodnými extraktmi, ktoré mi nikdy ani nenarušili môj krehký študentský rozpočet.

Tento kúsok prírody si kupujem tu. Môžeš si tam poprečítať aj recenzie.

Fakt som rád, že ich mám doma, a keď sa mi niekedy nedarí zaspať, tak mám možnosť, ako môžem rýchlo zaspať.

Odvtedy sa mi zlepšila nálada, viem sa lepšie sústrediť, dni mávam zábavnejšie a celkovo to pre mňa bola dobrá zmena k lepšiemu.

Ako zaspať rýchlo tak, že sa na spánok pripravíš predom

Zaspať rýchlo môžeš aj vďaka trikom, ktoré spravíš predtým, než pôjdeš spať.

 • Hodinu pre spaním nepozeraj do obrazovky, alebo skús nočný červený filter
 • Skús znížiť teplotu v tvojej spánkovej miestnosti
 • Skús opak toho, čo robíš, buď zaspávať s ponožkami alebo bez
 • Skús zaspať v úplnom tichu alebo naopak pri hudbe

Treba skúšať a experimentovať a po menších zmenách dokážeš zaspať rýchlejšie.

Ako zaspať rýchlo, metódy, triky, tipy, aby si si aj ty mohol/mohla užiť kvalitný, dlhý a zdravý spánok.
Existujú možnosti, ako zaspať rýchlo?

Techník je viac a ja som sa vždy chcel vyhýbať chemickým tabletkám. Dokážu pomôcť dychové cvičenia, upokojenie mysle, zníženie stresu, akupresúra a rôzne iné techniky. Fungovanie týchto techník naznačujú aj vedecké štúdie.

Čo je spánok?

Spánok regeneruje, obnovuje a ozdravuje organizmus. Opravuje a vyrába bunky. Regenerujú sa svaly a telo sa zbavuje toxínov. Veľmi dôležitý je aj mozog. Počas dňa, mimo spánku, sa v mozgu postupne tvoria odpadové látky. Tieto odpadové látky sa postupne hromadia a len počas spánku sa dokážu upratať a dostať z mozgu von. Keď je v mozgu týchto odpadových látok veľa, napríklad po 16 hodinách bez spánku, podporí to tvorbu melatonínu.

Čo sa stane, keď zaspávam dlho a potom spím málo?

Ak si už niekedy strávil celú noc krútením a pretáčaním, tak potom iste vieš, ako si sa cítil na druhý deň. Unavený, stuhnutý, trochu mimo, nervózne, rozpačito a možno aj smutne až depresívne. Nedosiahnutie zdravého času odpočinku 7 až 9 hodín každú noc z teba spraví agresívneho a mrzutého nesympatického človeka, ktorý sa nedokáže sústrediť na prácu, učenie a priateľskú komunikáciu. Dlhodobé dôsledky spánkového deficitu sú skutočné. Vyčerpáva to tvoju mentálnu energiu a riskuješ aj svoje fyzické zdravie. Vedecké poznatky vravia, že nezdravý spánok spôsobuje množstvo zdravotných problémov od priberania váhy, cez oslabenú imunitu, až po depresiu.

Prečo nedokážem zaspať rýchlo?

Máš málo únavy, si pod stresom, nemáš dostatok spánku prospešných látok, máš rozhádzanú myseľ, si pod vplyvom alkoholu alebo kofeínu, alebo si nevyskúšal metódy s môjho článku.

Načo je tento článok?

Tento článok poskytuje informácie na témy ako:

 • Ako zaspať rýchlo
 • Ako zaspať do minúty
 • Ako zaspať aj keď sa nedá
 • Ako zaspať do dvoch minút
 • Čo je to spánok
 • Ako funguje spánok
 • Prírodný doplnok na spánok
 • Tabletky na spánok
 • Doplnok na spanie bez chemikálií a nývykových látok
 • a mnohé iné.

Ak si nenašiel odpoveď na svoje otázky, nehanbi sa napísať komentár. Článok veľmi rada rozšírim o ďalšie informácie, alebo odpoviem na konkrétne otázky.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.