Spaľovanie kalórií počas spánku – dá sa to?

Hovorí sa, že spánok je spôsob, akým sa telo dobíja, lieči a pripravuje na ďalší deň. Ale vedeli ste, že aj počas hlbokého spánku naše telo aktívne spaľuje kalórie? V tomto komplexnom sprievodcovi sa dozviete, ako spánok ovplyvňuje náš metabolizmus, aké faktory podporujú spaľovanie kalórií v noci a aké sú bežné mýty spojené so spánkom a spotrebou kalórií. Pripravte sa na poučnú cestu do ríše spánku a metabolizmu.


Základy kalórií

Čo sú to kalórie?
Kalórie sú jednotky energie. Každé sústo, ktoré prijímame, dodáva nášmu telu energiu potrebnú na fungovanie, od najjednoduchších úkonov, ako je dýchanie, až po zložitejšie činnosti, ako je beh.

Ako telo využíva kalórie
Naše telo je stroj na neustále spaľovanie kalórií. Či už bdieme, pracujeme, relaxujeme, alebo dokonca spíme, spotrebúvame energiu. V pokoji naše telo potrebuje energiu na udržanie životne dôležitých funkcií, ako je krvný obeh, tvorba buniek a dýchanie.


Nočná rýchlosť metabolizmu

Faktory ovplyvňujúce nočné spaľovanie kalórií
Na rýchlosť nášho nočného metabolizmu vplýva mnoho prvkov vrátane našej hmotnosti, veku, pohlavia a svalovej hmoty.

Porovnanie denného a nočného metabolizmu
Je zaujímavé, že hoci je náš nočný metabolizmus vo všeobecnosti pomalší ako cez deň, nie je úplne neaktívny. Najmä v spánku REM dochádza k prudkému nárastu spaľovania kalórií v dôsledku zvýšenej aktivity mozgu a tela.


...

Môžem spaľovať kalórie počas spánku?

Vedecké poznatky o spánku a spaľovaní kalórií
Áno, počas spánku spaľujeme kalórie! Ide o proces nazývaný bazálna metabolická rýchlosť (BMR), pri ktorom naše telo vynakladá energiu na udržanie základných funkcií.

Ako spánok REM ovplyvňuje metabolizmus
Spánok s rýchlymi pohybmi očí (REM), ktorý sa často spája so snívaním, v skutočnosti zvyšuje našu srdcovú frekvenciu a dýchanie, čím následne spaľujeme viac kalórií ako v iných fázach spánku.


Vplyv na kvalitu spánku

Význam hlbokého spánku
Dosiahnutie dostatočného množstva hlbokého spánku zabezpečuje, že naše telo môže efektívne vykonávať svoje metabolické procesy.

Spôsoby, ako zlepšiť kvalitu spánku
Kvalitu spánku môžu výrazne zlepšiť faktory, ako je dodržiavanie konzistentného spánkového režimu, vytvorenie príjemného prostredia na spanie a vyhýbanie sa kofeínu alebo ťažkým jedlám pred spaním.


Činnosti, ktoré zvyšujú nočné spaľovanie

Konzumácia bielkovín pred spaním
Trávenie bielkovín si vyžaduje viac energie, čo môže zvýšiť rýchlosť vášho nočného metabolizmu.

Večerné cvičenia na podporu lepšieho spánku a spaľovania kalórií
Jemné cvičenia, ako napríklad joga alebo strečing pred spaním, môžu vaše telo pripraviť na pokojný spánok a mierne zvýšiť rýchlosť metabolizmu.


Skryté faktory nočného spaľovania kalórií

Vplyv izbovej teploty
Spánok v chladnejšej miestnosti môže zvýšiť spaľovanie kalórií, pretože naše telo pracuje na udržiavaní stálej vnútornej teploty.

Ako môže poloha počas spánku ovplyvniť spaľovanie kalórií
Niektoré štúdie naznačujú, že spánok v určitých polohách, napríklad na chrbte, môže ovplyvniť vyšší výdaj kalórií.


Spôsoby maximalizácie spaľovania kalórií

Pravidelné cvičenie
Zapájanie sa do každodenných aktivít alebo cvičení môže zvýšiť celkovú rýchlosť metabolizmu, čo ovplyvňuje vyššie spaľovanie kalórií, aj keď spíte.

Vyvážená strava pre lepší metabolizmus
Konzumácia stravy bohatej na bielkoviny, zdravé tuky a komplexné sacharidy môže zlepšiť metabolické funkcie.


Úloha veku pri spaľovaní kalórií

Zmeny metabolizmu v priebehu rokov
S pribúdajúcim vekom sa rýchlosť metabolizmu prirodzene spomaľuje, čo znamená, že s pribúdajúcim vekom môžeme v pokoji spaľovať menej kalórií.

Riešenie spomalenia metabolizmu súvisiaceho s vekom
Zapojenie sa do silového tréningu a konzumácia stravy bohatej na bielkoviny môže pôsobiť proti niektorým zníženiam metabolizmu spojeným so starnutím.


Bežné mýty o spánku a kalóriách

„Viac spánku znamená väčší úbytok hmotnosti“: Je to fakt alebo výmysel?
Hoci počas spánku spaľujeme kalórie, prespávanie výrazne nezvýši úbytok hmotnosti a môže mať dokonca nepriaznivé účinky na zdravie.

Môže intenzívne snívanie spáliť viac kalórií?
Hoci spánok REM, v ktorom sa sníva najčastejšie, spaľuje viac kalórií ako iné fázy spánku, presný počet kalórií zo samotných snov je stále predmetom výskumu.


Často kladené otázky

...

Koľko kalórií zvyčajne spálime počas spánku?
V priemere človek spáli 50 až 100 kalórií za hodinu spánku, v závislosti od rôznych faktorov, ako je hmotnosť a vek.

Má typ matraca alebo posteľnej bielizne vplyv na spaľovanie kalórií?
Hoci pohodlie môže ovplyvniť kvalitu spánku, neexistujú presvedčivé dôkazy, ktoré by naznačovali, že konkrétne matrace priamo ovplyvňujú výdaj kalórií.

Akú úlohu zohrávajú hormóny v nočnom metabolizme?
Hormóny ako melatonín, ktoré sa uvoľňujú počas spánku, môžu ovplyvňovať metabolické procesy a následne aj počet spálených kalórií.

Môžu niektoré potraviny podporiť môj nočný metabolizmus?
Potraviny ako ryby, vajcia a mliečne výrobky, ktoré majú vysoký obsah bielkovín, môžu zvýšiť rýchlosť vášho nočného metabolizmu.

Ako ovplyvňuje konzumácia alkoholu alebo kofeínu pred spaním spaľovanie kalórií?
Hoci obe látky môžu narušiť kvalitu spánku, ich priamy vplyv na nočné spaľovanie kalórií je stále predmetom skúmania.

Existuje optimálna dĺžka spánku pre maximálne spaľovanie kalórií?
Väčšina odborníkov odporúča pre dospelých 7 až 9 hodín spánku na zabezpečenie optimálneho zdravia a metabolických funkcií.


Zhrnutie

Spánok, základná funkcia nášho tela, ponúka viac výhod ako len odpočinok a omladenie. Ako sme odhalili, naše telo aktívne spaľuje kalórie, aj keď sme stratení v snoch. Pochopením a optimalizáciou našich spánkových vzorcov a návykov môžeme využiť čaro metabolizmu počas spánku a dopracovať sa k zdravšiemu a energickejšiemu ja.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.