Ako uvariť vajíčka, s týmto návodom to zvládne každý

Varenie vajíčok je základná kuchárska technika, ktorú by mal poznať každý. Či už chceš pripraviť vajíčka alebo pridať varené vajcia do šalátu, naučiť sa správne variť vajíčka je nevyhnutné. Tu je niekoľko jednoduchých krokov, ktorými sa môžeš riadiť, aby boli vajíčka zakaždým perfektne uvarené:

Vyber si čerstvé vajíčka

Pre najlepšie výsledky je dôležité začať s čerstvými vajcami. Čerstvé vajcia majú pevnejší bielok, ktorý uľahčí lúpanie.

Uvar vodu

Naplň hrniec takým množstvom vody, aby boli vajcia zakryté, a na silnom ohni ju priveď do varu.

Pridaj vajíčka

Vajíčka opatrne vlož do vriacej vody, ideálne pomocou dierkovanej lyžice. Uisti sa, že sú aj úplne ponorené.

Uvar vajíčka

Zníž teplotu na mierny ohrev a nastav časovač na požadovanú úroveň tepelnej úpravy. Ak chceš uvariť vajcia na mäkko s tekutým žĺtkom, var 4 – 6 minút. Ak chceš mať stredne uvarené vajcia s mierne tuhým žĺtkom, var 7-9 minút. V prípade vajec uvarených natvrdo s úplne stuhnutým žĺtkom var 10-12 minút.

Šokovanie vajec

Po vypnutí časovača vajcia okamžite vyber z hrnca a vloe ich do misky s ľadovou vodou, aby sa ochladili. Tým sa zastaví proces varenia a zabráni sa rozvareniu vajec.

Ošúp a vychutnaj si ich

Po vychladnutí vajíčok nimi jemne poklep o tvrdý povrch, aby škrupina praskla, a olúp ich. Vychutnaj si dokonale uvarené vajíčka!

Čas varenia sa môže líšiť v závislosti od veľkosti vajec a nadmorskej výšky v danej lokalite. Podľa toho uprav čas varenia, aby sa dosiahla požadovaná úroveň uvarenia. Vďaka týmto jednoduchým krokom budeš môcť variť vajíčka ako profesionál!

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.