Komunitarizmus – význam, definícia, výhody, nevýhody, riziká

Komunitarizmus v širšom zmysle slova označuje sociálnu a politickú filozofiu, ktorá kladie veľký dôraz na úlohu komunity v politickom živote, ako aj pri analýze a hodnotení politických inštitúcií.

Komunitu považuje za kľúčovú aj pri chápaní ľudského blaha a identity

Konkrétne komunitarizmus zdôrazňuje dynamický vzťah medzi jednotlivcami a ich spoločenstvom. Preto doktrína komunitarizmu zásadne verí, že sociálna identita a osobnosť človeka sú do značnej miery formované a ovplyvňované interakciami v komunite.

Je dôležité objasniť, že zatiaľ čo rodina je sama osebe spoločenstvom, komunitarizmus, ak sa naň pozeráme zo širšej filozofickej perspektívy, je kompilátom interakcií medzi spoločenstvom ľudí na určitom mieste alebo medzi spoločenstvom, ktoré má spoločné záujmy alebo históriu. V tomto ohľade sa komunitarizmus zvyčajne stavia proti extrémnemu individualizmu a odmieta politiku laissez-faire, ktorá podceňuje stabilitu celkového spoločenstva.

Kedy sa komunitarizmus objavil

Historicky sa komunitarizmus objavil v 80. rokoch 20. storočia ako kritika dvoch významných filozofických škôl. Súčasného liberalizmu, ktorého cieľom je chrániť a posilňovať osobnú autonómiu a individuálne práva čiastočne prostredníctvom vládnej činnosti, a libertarianizmu, formy liberalizmu, ktorá sa snaží chrániť individuálne práva, najmä slobodu a vlastnícke práva, prostredníctvom prísneho obmedzenia vládnej moci.

Súvisiaci článok Čo je liberalizmus a rozdiel medzi liberalizmom a libertarianizmom

...

Prvé použitie termínu

Termín „komunitarizmus“ prvýkrát použil v roku 1841 John Goodwyn Barmby, vodca britského chartistického hnutia. Označoval ním utopických socialistov a iných idealistov, ktorí experimentovali s komunitným spôsobom života. Až v 80. rokoch 20. storočia sa termín komunitarizmus začal používať vo veľkej miere. A to najmä v súvislosti s prácou malej skupiny politických filozofov.

Používanie označenia „komunitarizmus“ bolo medzi komunitaristami dokonca kontroverzné, keďže na Západe tento pojem vyvoláva asociácie s ideológiami socializmu a kolektivizmu. V dôsledku toho sa verejní činitelia a niektorí akademici, ktorí obhajovali túto myšlienkovú školu, často vyhýbali termínu „komunitarista“. Avšak stále obhajovali a presadzovali myšlienky komunitarizmu.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.