Vlasy – ako fungujú, význam, doplnky, princípy, výhody

Čo sú vlasy?

Základná anatómia

Vlasy nie sú len povrchovou súčasťou nášho tela; je to zložitý systém s vlastnou anatómiou. Každý prameň vlasov má dve hlavné zložky: folikul, ktorý sa nachádza pod kožou, a stonku, časť, ktorú vidíme a upravujeme. Vo vnútri folikulu sa nachádzajú drobné cievy, ktoré vyživujú vlas. Stonku tvorí bielkovina keratín, ktorá dodáva vlasom pevnosť. Nie je fascinujúce, že niečo tak zdanlivo jednoduché môže byť také zložité?

Typy vlasov

Existuje viacero typov vlasov, často kategorizovaných na základe ich tvaru a štruktúry – rovné, vlnité, kučeravé a kučeravé. Tieto typy sa často používajú vo svete starostlivosti o vlasy a stylingu na navrhovanie produktov a ošetrení, ktoré môžu zvýrazniť prirodzenú krásu každého konkrétneho typu vlasov.

Etnické variácie

Pýtali ste sa niekedy, prečo majú niektoré etnické skupiny tendenciu mať určité typy vlasov? Všetko to má korene v genetike a prostredí. Napríklad ľudia afrického pôvodu majú často kučeravé vlasy, ktoré poskytujú ochranu pred slnkom. Zatiaľ čo ľudia ázijského pôvodu majú zvyčajne rovné vlasy. Jedinečný typ vlasov každej etnickej skupiny sa vyvinul ako adaptácia na príslušné podnebie a životné podmienky.

...

Ako fungujú vlasy

Rastové cykly vlasov

Pochopenie fungovania vlasov zahŕňa ponorenie sa do ich rastových cyklov. Vlasy prechádzajú tromi hlavnými fázami: Anagén (rast), katagén (prechod) a telogén (odpočinok). Väčšina vlasov na pokožke hlavy sa nachádza vo fáze Anagen, ktorá trvá dva až sedem rokov. Preto môžu vlasy rásť tak dlho, ak sa neostrihajú!

Hormonálne vplyvy

Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo mužom rastú fúzy, ale väčšine žien nie? Hormóny zohrávajú obrovskú úlohu pri raste a charakteristike ochlpenia. Androgény, ako napríklad testosterón, môžu ovplyvňovať rast vlasov, prispievať k vzniku ochlpenia na tvári u mužov a tiež zohrávať úlohu pri vypadávaní vlasov u oboch pohlaví.

Pigmentácia vlasov

Za farbu vlasov sú zodpovedné pigmenty – hlavne melanín. Existujú dva typy melanínu: eumelanín (zodpovedný za čierne alebo hnedé odtiene) a feomelanín (zodpovedný za červené a žlté odtiene). Jedinečný mix týchto pigmentov každému človeku určuje jeho špecifickú farbu vlasov.


Genetika a vlasy

Hustota vlasov

Závidíme niekedy krásne husté a objemné vlasy? Hustota vlasov je často dedičná vlastnosť. Niektorí ľudia majú prirodzene viac vlasových folikulov, čo vedie k hustejším vlasom. Hustotu vlasov však môžu ovplyvniť aj vonkajšie faktory, ako je výživa a starostlivosť o vlasy.

Textúra vlasov

Štruktúra vašich vlasov – či sú jemné, stredne hrubé alebo hrubé – je tiež geneticky podmienená. Tieto genetické predpoklady ovplyvňujú interakciu vašich vlasov s faktormi prostredia a stylingovými prípravkami.

Genetické poruchy, ktoré ovplyvňujú vlasy

Niektoré genetické poruchy môžu ovplyvniť rast a štruktúru vlasov. Napríklad androgenetická alopécia je bežné genetické ochorenie, ktoré vedie k vypadávaniu vlasov u mužov aj žien.


Fyziologické zmeny

Starnutie a vlasy

S vekom dochádza vo vlasoch k viacerým zmenám. Vlasové vlákna sa zmenšujú a majú menej pigmentu, čo vedie k šedivým alebo bielym vlasom. Okrem toho sa môže spomaliť rýchlosť rastu vlasov, čo vedie k ich rednutiu.

Tehotenstvo a vlasy

V priebehu tehotenstva môže vyššia hladina hormónov viesť k hustejším a lesklejším vlasom. Často je to však len dočasné a mnohé ženy po tehotenstve pociťujú vypadávanie vlasov.

Stres a vypadávanie vlasov

Chronický stres môže viesť k stavu nazývanému telogénne efluvium, ktorý spôsobuje prechod vlasov do pokojovej fázy a ich následné vypadávanie. Je to ďalší dôvod, prečo efektívne zvládať stres. So stresom sa dá bojovať či už meditáciou, dychovými cvičeniami, zmenou životosprávy, alebo aj doplnkami a bylinkami proti stresu.


Environmentálne faktory

Vystavenie slnečnému žiareniu

Príliš veľa slnka môže poškodiť vonkajšiu vrstvu vašich vlasov. Môžu byť potom suché, krehké a náchylnejšie na lámanie. Pri dlhšom pobyte vonku vždy noste klobúk alebo používajte vlasové prípravky s ochranou pred UV žiarením.

Chemické ošetrenie

Od farbenia vlasov až po trvalú onduláciu môžu chemické úpravy výrazne zmeniť štruktúru vašich vlasov, čo niekedy vedie k ich poškodeniu. Vždy si prečítajte etikety a všetky chemické úpravy konzultujte s odborníkmi.

Rutina starostlivosti o vlasy

Dobrá rutina starostlivosti o vlasy zahŕňa pravidelné umývanie šampónom, kondicionovanie a občasné hĺbkové ošetrenie. Používanie výrobkov vhodných pre váš typ vlasov môže výrazne ovplyvniť ich zdravie a vzhľad.


Vlasy a výživa

Esenciálne živiny a látky

Niektoré živiny, ako napríklad biotín, zinok a omega-3 mastné kyseliny, sú pre zdravé vlasy nevyhnutné. Zaradenie potravín bohatých na tieto živiny môže prirodzene zlepšiť zdravie vlasov.

Strava a doplnky

Prirodzené potraviny sú síce najlepším zdrojom živín, ale aj výživové doplnky môžu pomôcť vyplniť chýbajúce látky. Pred začatím užívania akýchkoľvek nových doplnkov sa však poraďte so svojím lekárom.


Obvyklé problémy s vlasmi

Lupiny

Najčastejším problémom vlasovej pokožky sú lupiny, často spôsobené plesňou alebo podráždením pokožky. Pomôcť môžu šampóny proti lupinám, ktoré obsahujú zložky ako pyritión zinku alebo sulfid selénu. Dobré je poradiť sa s dermatológom (kožné), keďže lupiny môžu mať rôzne príčiny. Lupiny sú často iba dôsledky problému, a najlepšie je vyriešiť samotný problém, nie len jeho symptómy a dôsledky.

Štiepenie končekov

Rozštiepené končeky sú spôsobené opotrebovaním, tepelným stylingom a chemickým ošetrením. Najlepším liekom je pravidelné zastrihávanie a vyhýbanie sa nadmernej úprave vlasov.

Riedke vlasy

Riedke vlasy a rednutie môže byť problémom pre mnohých a môže byť spôsobené rôznymi faktormi:

  • vek
  • genetika
  • životný štýl

Existujú liečebné postupy, ako je minoxidil, a prírodné prostriedky, ako je saw palmetto, ktoré môžu pomôcť.


Ošetrenie vlasov

Farbenie vlasov

Farba na vlasy funguje tak, že otvorí vlasovú kutikulu a uloží molekuly farby. Polopermanentné farby sú menej škodlivé, zatiaľ čo permanentné farby vydržia dlhšie, ale môžu byť pre vlasy drsnejšie.

Transplantácia vlasov

Transplantácia vlasov spočíva v odobratí vlasových folikulov z jednej časti tela a ich transplantácii do oblastí s rednúcimi alebo žiadnymi vlasmi. Ide o trvalé riešenie, ktoré však môže byť pomerne drahé. Záleží samozrejme od konkrétneho prípadu a najlepšie vždy poradí odborník.

Predlžovanie vlasov

Pre tých, ktorí hľadajú dočasné riešenie na predĺženie alebo zväčšenie objemu vlasov, je predlžovanie skvelou voľbou. Vyberte si však metódu, ktorá najmenej poškodí vaše prirodzené vlasy.


Vlasy v popkultúre

Slávne účesy

Od Rachel po Mohawk, niektoré účesy zanechali nezmazateľnú stopu v popkultúre. Často odrážajú spoločenské postoje a trendy. Napríklad, v Severnej Kórey štát určuje zákonom, aké účesy môžu mať ženy aj muži. Iné účesy môžu byť trestané.

Vlasy a identita

Vlasy sú viac než len zväzok vlákien; sú znakom identity. Rôzne kultúry a subkultúry majú jedinečné účesy, ktoré znamenajú príslušnosť alebo rebelstvo. Medzi stereotypy môžeme zaradiť metalákov a pankáčov, alebo napríklad aj vojakov s krátkymi až oholenými vlasmi.


Časté otázky o fungovaní vlasov

...

Čo určuje farbu vlasov?

Farba vašich vlasov je určená typom a množstvom prítomného melanínu.

Ako môžem zvýšiť rast vlasov?

Udržiavanie vyváženej stravy bohatej na základné živiny a minimalizácia stresu môžu podporiť zdravší a rýchlejší rast vlasov.

Môžem zvrátiť vypadávanie vlasov?

V závislosti od príčiny sú niektoré typy vypadávania vlasov reverzibilné, zatiaľ čo iné nie.

Záleží od konkrétneho prípadu. Niektoré typy vypadávania vlasov sa dajú zastaviť a zvrátiť. S niektorými typmi si zatiaľ moderná medicína nevie poradiť.

Môžem zmeniť štruktúru vlasov?

Prirodzenú štruktúru vlasov určuje genetika. S dočasnými zmenami môže pomôcť styling a produkty na vlasy.

Čo spôsobuje šedivé vlasy?

Sivé a šedivé vlasy sú najmä dôsledkom starnutia a úbytku melanínu vo vlasových folikuloch.

Aká je úloha hormónov pri raste vlasov?

Hormóny ako testosterón a estrogén zohrávajú významnú úlohu pri raste a vlastnostiach vlasov.


Zhrnutie

Pochopenie ako fungujú vlasy nie je len témou pre kaderníkov a vedcov; ide o informácie, ktoré sú kľúčové pre každého, kto má záujem o udržanie zdravej hrivy. Vlasy sú fascinujúcou témou, ktorá sa dotýka takmer každého aspektu nášho života, od základnej anatómie až po zložitú súhru s hormónmi, genetikou a životným prostredím. Čím viac o nich viete, tým lepšie sa o ne môžete starať.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.