Čo je Omega-3 a prečo je dôležitá pre naše zdravie

Omega-3 mastné kyseliny sú základné živiny, ktoré sú nevyhnutné pre ľudské zdravie. Tieto mastné kyseliny sa nazývajú „esenciálne“, pretože telo si ich nedokáže samo vyrobiť a musí ich získavať zo stravy. Existujú tri hlavné typy omega-3 mastných kyselín: EPA, DHA a ALA. EPA a DHA sa nachádzajú predovšetkým v tučných rybách, ako je losos, zatiaľ čo ALA sa nachádza v rastlinných zdrojoch, ako sú ľanové semená a vlašské orechy.

Omega-3 majú množstvo zdraviu prospešných účinkov. Sú dôležité pre funkciu mozgu a môžu zlepšovať náladu a kognitívny výkon. Tiež sa ukázalo, že znižujú zápal, čo môže pomôcť predchádzať chronickým ochoreniam, ako sú srdcové choroby, artritída a niektoré druhy rakoviny. Okrem toho sa omega-3 spájajú so zlepšením zdravia očí a môžu dokonca pomôcť predchádzať vekom podmienenej makulárnej degenerácii.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zaradiť omega-3 do svojho jedálnička. Tučné ryby, ako je losos, tuniak a makrela, sú vynikajúcimi zdrojmi EPA a DHA. Rastlinné zdroje, ako sú semienka chia, ľanové semienka a vlašské orechy, majú vysoký obsah ALA. Okrem toho môžu byť niektoré potraviny, ako napríklad mlieko, vajcia a jogurty, obohatené o omega-3.

Pre tých, ktorí neprijímajú dostatok omega-3 v strave, sú k dispozícii aj výživové doplnky. Najbežnejším typom sú doplnky s rybím olejom, ktoré sú dostupné v tekutej forme alebo vo forme kapsúl. Pred začatím užívania akýchkoľvek nových doplnkov je však dôležité poradiť sa so svojím lekárom, pretože sa môžu vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi a môžu mať vedľajšie účinky.

Hoci sú omega-3 kyseliny dôležité pre celkové zdravie, je možné ich konzumovať príliš veľa. Užívanie vysokých dávok doplnkov s rybím olejom môže viesť k zvýšenému krvácaniu a môže sa vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi. Okrem toho konzumácia veľkého množstva rýb s vysokým obsahom ortuti, ako sú napríklad žralok alebo mečiar, môže byť zdraviu škodlivá.

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité pre ľudské zdravie a majú množstvo výhod vrátane zlepšenia funkcie mozgu, zníženia zápalov a zlepšenia zdravia očí. Možno ich získať zo zdrojov stravy, ako sú tučné ryby a potraviny rastlinného pôvodu, a k dispozícii sú aj výživové doplnky. Je však dôležité konzumovať ich s mierou a pred začatím užívania akýchkoľvek nových doplnkov sa poradiť s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Strýko

Strýko Libertarián je človek, ktorý ti so všetkým pomôže a poradí. Prináša informácie zo sveta a rád ti pomôže. Poradí ti s nudou, učením, prezradí zaujímavosti a dá ti možnosť zlepšiť svoj život.