Omega-3 – čo to je, význam, účinky, výhody a riziká

Omega-3 mastné kyseliny, základné živiny nevyhnutné pre ľudské zdravie. Tieto mastné kyseliny sa nazývajú „esenciálne“, pretože telo si ich nedokáže samo vyrobiť a musí ich získavať zo stravy. Existujú tri hlavné typy omega-3 mastných kyselín: EPA, DHA a ALA. EPA a DHA nájdeme predovšetkým v tučných rybách, ako je losos, zatiaľ čo ALA nájdeme v rastlinných zdrojoch, ako ľanové semená a vlašské orechy.

Zdravé účinky omega 3

Omega-3 majú množstvo zdraviu prospešných účinkov. Sú dôležité pre funkciu mozgu a môžu zlepšovať náladu a kognitívny výkon. Tiež sa ukázalo, že znižujú zápal, čo môže pomôcť predchádzať chronickým ochoreniam, ako sú srdcové choroby, artritída a niektoré druhy rakoviny. Okrem toho sa omega-3 spájajú so zlepšením zdravia očí a môžu dokonca pomôcť predchádzať vekom podmienenej makulárnej degenerácii.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zaradiť omega-3 do svojho jedálnička. Tučné ryby, ako je losos, tuniak a makrela, sú vynikajúcimi zdrojmi EPA a DHA. Rastlinné zdroje, ako sú semienka chia, ľanové semienka a vlašské orechy, majú vysoký obsah ALA. Okrem toho môžu byť niektoré potraviny, ako napríklad mlieko, vajcia a jogurty, obohatené o omega-3.

Nedostatok

Pre tých, ktorí neprijímajú dostatok omega-3 v strave, sú k dispozícii aj výživové doplnky. Najčastejšie nájdeme doplnky s rybím olejom, dostupné v tekutej forme alebo vo forme kapsúl. Pred začatím užívania akýchkoľvek nových doplnkov nesmieme zabudnúť poradiť sa so svojím lekárom. Môžu sa totiž vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi a môžu mať vedľajšie účinky.

Hoci sú omega-3 kyseliny dôležité pre celkové zdravie, je možné ich konzumovať príliš veľa. Užívanie vysokých dávok doplnkov s rybím olejom môže viesť k zvýšenému krvácaniu a môže sa vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi. Okrem toho konzumácia veľkého množstva rýb s vysokým obsahom ortuti, ako sú napríklad žralok alebo mečiar, môže byť zdraviu škodlivá.

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité pre ľudské zdravie a majú množstvo výhod. Vrátane zlepšenia funkcie mozgu, zníženia zápalov a zlepšenia zdravia očí. Možno ich získať zo zdrojov stravy. Patria sem tučné ryby aj potraviny rastlinného pôvodu. Môžeme nájsť aj výživové doplnky. Je však dôležité konzumovať ich s mierou. A pred začatím užívania akýchkoľvek nových doplnkov sa poradiť s lekárom.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.