Vitamín C – účinky, funkcie, kriticky dôležitý, riziká

Vitamín C, známy aj ako kyselina askorbová, je vo vode rozpustný vitamín, ktorý je nevyhnutný pre naše zdravie a pohodu. Telo potrebuje túto dôležitú živinu na vykonávanie rôznych funkcií vrátane syntézy kolagénu, regulácie imunitného systému a udržiavania zdravej pokožky a kostí. Vitamín C je tiež antioxidant, čo znamená, že pomáha chrániť naše bunky pred oxidačným stresom a poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Napriek jeho významu si naše telo nedokáže vitamín C samo vyrobiť, preto je potrebné získavať ho stravou alebo prostredníctvom doplnkov stravy. O to dôležitejšie je pochopiť, prečo je C taký dôležitý pre naše zdravie a čo sa stane, ak ho nebudeme mať dostatok.

Cčko a syntéza kolagénu

Jednou z kľúčových funkcií vitamínu C je jeho úloha pri syntéze kolagénu. Kolagén je štrukturálny proteín, ktorý tvorí významnú časť našej kože, kostí a spojivových tkanív. Je potrebný na tvorbu prokolagénu, prekurzora kolagénu, ktorý potom tvorí vlákna, ktoré zabezpečujú pevnosť a štruktúru týchto tkanív. Bez dostatočného množstva C je tvorba kolagénu sťažená, čo vedie k slabým, krehkým kostiam a pokožke, ktorá je náchylnejšia na tvorbu vrások a iných príznakov starnutia.

Vitamín C a imunita

Vitamín C zohráva dôležitú úlohu aj pri podpore imunitného systému. Pomáha zvyšovať tvorbu bielych krviniek, ktoré sú kľúčové v boji proti infekciám a chorobám. Predpokladá sa, že vitamín C tiež stimuluje tvorbu interferónov, bielkovín, ktoré pomáhajú zabraňovať šíreniu vírusov v tele. Podporou imunitného systému nám vitamín C pomáha udržať si zdravie a znižuje riziko ochorenia.

Okrem úlohy pri podpore imunitného systému je dôležitý aj pre udržanie zdravej pokožky. Podporou tvorby kolagénu pomáha znižovať výskyt jemných liniek a vrások a tiež pomáha chrániť pred poškodením slnečným žiarením. C pôsobí ako antioxidant, neutralizuje voľné radikály, ktoré môžu spôsobiť poškodenie buniek a prispieť k procesu starnutia. Pomáha tiež znižovať zápaly, ktoré môžu viesť k začervenaniu a opuchom pleti. Starostlivosťou o pokožku zvnútra ti vitamín C pomôže udržať si zdravú a mladistvú pleť.

Vitamín C a zdravie kostí

...

Vitamín C je dôležitý aj pre udržanie zdravých kostí. Kolagén je hlavnou zložkou kostného tkaniva a C je nevyhnutný na jeho tvorbu. Bez dostatočného množstva vitamínu C môžu byť kosti krehké a slabé, čo zvyšuje riziko zlomenín a osteoporózy. Okrem toho pomáha telu absorbovať železo, minerál, ktorý je rozhodujúci pre zdravý prietok krvi a prenos kyslíka do kostí. Preto je C nevyhnutný na udržanie silných a zdravých kostí počas celého života.

Aj keď je vitamín C pre naše zdravie nevyhnutný, treba vedieť, že je to vitamín rozpustný vo vode. Čiže telo ho neukladá. To znamená, že ho musíme pravidelne konzumovať, aby sme si udržali jeho dostatočnú hladinu. Našťastie široko dostupný v mnohých potravinách vrátane citrusových plodov, ako sú pomaranče, grapefruity a citróny, ako aj v jahodách, kivi, paprike a listovej zelenine, ako je špenát a kel.

Nedostatok Vitamínu C

Kvôli nedostatku vitamínu C môžeme naraziť na viaceré zdravotné problémy. Medzi príznaky nedostatku vitamínu C patrí únava, svalová slabosť, bolesti kĺbov a svalov a znížená schopnosť bojovať proti infekciám. V závažných prípadoch môže nedostatok vitamínu C viesť k ochoreniu známemu ako skorbut, ktoré spôsobuje krvácanie z ďasien, ľahké tvorenie modrín a anémiu.

Hoci väčšina ľudí dokáže získať dostatok vitamínu C zo stravy, niektorí ľudia môžu potrebovať doplnky stravy.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.