Najviac estrogénové jedlá – vyhni sa im

Konzumácia týchto potravín bohatých na estrogén môže narušiť hormonálnu rovnováhu. To vedie k problémom, ako je zvýšená feminizácia u mužov, hypotyreóza, autoimunitné ochorenia, chronická únava. U žien dokonca rakovina vaječníkov.

Prvou potravinou, ktorej sa treba vyhnúť, je sója. Tá ktorá obsahuje vysoké množstvo estrogénu. Najmä geneticky modifikovaná sója, ktorá sa nachádza v spracovaných sójových výrobkoch, ako sójové mlieko, sójový proteínový prášok a sójové bôby. Tradičná sója konzumovaná na Okinawe v Japonsku, známa ako natto, je lepšou voľbou. Pretože tá je fermentovaná a nemá rovnaké estrogénové účinky.

Nadmerný príjem cukru

Nadmerný príjem cukru vrátane spracovaných cukrov a sacharidov môže tiež zvyšovať hladinu estrogénu a znižovať progesterón. Odporúča sa vylúčiť spracovaný cukor a znížiť spotrebu obilnín a namiesto nich zvoliť ovocie, zeleninu alebo naklíčené zrná. Zvýšenie príjmu zdravých tukov môže pomôcť prirodzene vyrovnať hormóny a znížiť nadbytok estrogénu.

Konvenčné mäso a mliečne výrobky sú hlavnými prispievateľmi k nadmernému množstvu estrogénu v strave. Štúdie ukázali, že priemerné mlieko obsahuje množstvo chemických látok a liekov vrátane rastových hormónov a estradiolu. Investícia do ekologického mäsa kŕmeného trávou a surových ekologických mliečnych výrobkov môže pomôcť vyhnúť sa týmto hormonálnym prísadám. Tiež aj minimalizovať riziká spojené so zvýšeným príjmom estrogénu.

...

Estrogénový napodobňovač – BPA

Ďalším dôležitým krokom je vyhýbanie sa plastovým nádobám obsahujúcim bisfenol-A (BPA). BPA je zlúčenina napodobňujúca estrogén, ktorá sa nachádza v plastoch. Jej prítomnosť v zohriatych plastových fľašiach môže prejsť do vody, čo vedie k hormonálnym problémom. Podobne aj používanie teflónových panvíc môže pri zahrievaní 400-krát zvýšiť množstvo látok napodobňujúcich estrogén. Preto je vhodné vyhýbať sa aj im.

Na detoxikáciu organizmu od prebytočného estrogénu sa odporúča zaradiť do jedálnička krížovité zeleniny, ako je brokolica, karfiol, kapusta, ružičkový kel, kel a kelová zelenina. Táto zelenina obsahuje indol-3-karbinol, zlúčeninu síry so silnými detoxikačnými vlastnosťami. Okrem toho môžu detoxikačný proces v tele podporiť aj doplnky stravy, ako je pestrec mariánsky a púpava lekárska.

Na záver možno povedať, že vyradenie potravín bohatých na estrogén zo stravy a prijatie zdravších alternatív môže pomôcť udržať hormonálnu rovnováhu a znížiť riziká spojené s vysokou hladinou estrogénu. Zaradenie krížovitej zeleniny a podporných doplnkov môže pomôcť pri detoxikácii prebytočného estrogénu z tela.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.