Ekonomické bubliny – prečo vznikajú, dôvody, tulipány a riziká

Akú sumu by ste boli ochotní minúť za kyticu tulipánov? Pár dolárov? Stovku? Alebo možno milión? S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Aký by potom bol váš limit výdavkov na nehnuteľnosť alebo čiastočný podiel v internetovom obchode s potrebami pre domáce zvieratá? Postupom času sa tulipány, nehnuteľnosti a akcie spoločnosti pets.com predali za sumy prevyšujúce ich skutočnú hodnotu. Cena sa stupňovala, až sa náhle zrútila. Tento jav ekonómovia označujú ako ekonomickú bublinu.

Čo sa deje počas nej

Čo sa teda presne deje počas bubliny? Aby sme to pochopili, vráťme sa do 17. storočia, keď v Holandsku vypuklo tulipánové šialenstvo. Toto obdobie znamenalo holandský zlatý vek a Amsterdam sa v 30. rokoch 16. storočia stal významným prístavom a obchodným centrom. Holandské lode privážali veľké množstvo korenia z Ázie, čo prinášalo Európe značné zisky. V dôsledku toho sa Amsterdam hemžil bohatými obchodníkmi a podnikateľmi, ktorí sa honosili svojím bohatstvom v honosných sídlach s kvetinovými záhradami.

Spomedzi všetkých kvetov bol mimoriadny dopyt po tulipánoch. Tulipán, ktorý pochádzal z Východu a do Európy sa dostal prostredníctvom obchodných lodí, bol považovaný za exotický druh, ktorého pestovanie bolo náročné, pretože trvalo niekoľko rokov, kým jeden tulipán rozkvitol. V 30. rokoch 16. storočia vypukla epidémia vírusu lámania tulipánov, ktorá spôsobila, že niektoré tulipány boli ešte ohromujúcejšie, pretože ich okvetné lístky boli zdobené pestrofarebnými pruhmi pripomínajúcimi plamene. Tieto jedinečné tulipány boli vzácnejšie ako bežné, čo viedlo k prudkému nárastu ich cien a popularity.

Tulipánová bublina

Tulipánová mánia v krátkom čase zachvátila celú krajinu. Mániu charakterizuje prudký nárast cien spojený s ochotou zaplatiť prehnané sumy za predmet s výrazne nižšou vnútornou hodnotou. Novodobým príkladom môže byť dot-com mánia v 90. rokoch 20. storočia. Akcie inovatívnych a vzrušujúcich webových stránok sa podobali tulipánom zo 17. storočia – každý chcel svoj kúsok. Čím väčší bol dopyt po tulipánoch, tým viac stúpala ich cena. V jednom momente sa za jednu cibuľku tulipánu platilo viac ako desaťnásobok ročného zárobku kvalifikovaného remeselníka.

Na akciovom trhu sú ceny akcií určované dynamikou ponuky a dopytu investorov. Ceny akcií zvyčajne rastú, keď sa zdá, že budúce zisky spoločnosti sa zvýšia.

Lákanie investorov

Investorov to môže lákať k nákupu väčšieho množstva akcií, čím sa ceny v dôsledku zosilneného dopytu ešte viac zvýšia. To by mohlo vytvoriť spätnú väzbu, keď sa investori nechajú strhnúť šialenstvom, čím ceny výrazne prekročia vnútornú hodnotu, čo vedie k bubline. Jedinou podmienkou na to, aby sa mánia skončila a bublina spľasla, je vzájomné uznanie, že cena akcie alebo v našom príklade tulipánu vysoko prevyšuje jej skutočnú hodnotu.

Presne to sa stalo v prípade oboch mánií. Dopyt sa zrazu vyparil. Ceny klesli na šokujúco nízku úroveň, bubliny praskli a trh sa prepadol. Dnes odborníci venujú značný čas a úsilie predpovedaniu spúšťačov bublín a stratégiám, ako sa im vyhnúť.

Poučenie z tulipánov

Tulipánová mánia slúži ako hlboký obraz základnej dynamiky bublín, čo nám pomáha pochopiť novšie prípady, ako napríklad bublina na trhu s nehnuteľnosťami z konca roku 2000. V ekonomike budú neustále prebiehať cykly prosperity a poklesov. Takže keď očakávame nástup ďalšej mánie a prasknutie následnej bubliny, prečo si nedopriať kyticu tulipánov a vychutnať si skutočnosť, že vás to nestálo majetok?

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.