Čo si zbaliť na festival – ultimátny festivalový zoznam vecí

Takže už máš lístok, vystupujúci sú potvrdení a už sa tešíš na super akciu. Menej zaujímavé než festival je problém, že čo si zbaliť na festival. Našťastie pre teba mám kompletný zoznam všetkého, čo budeš potrebovať.

Ešte pred balením konkrétnych vecí mysli na toto:

 1. Prines si len to, čo potrebuješ
 2. Svoje veci budeš musieť doniesť na festival a potom ich nosiť aj domov.
 3. Nebuď ten, kto si tam nechá veci – neplánuj si na festivale nechať nejaké svoje veci tam
 4. Vozíky alebo kufre s kolieskami môžu pomôcť preniesť väčšiu hmotnosť, ale ich používanie môže byť nepohodlné (najmä ak je blato alebo veľké sucho, prípadne cesta cez les či lúku atď.)
 5. Ak idete v skupine, plánujte spoločne, môžete minimalizovať množstvo vecí, ktoré si so sebou vezmete, tým, že nebudete niektoré veci brať zbytočne dvojmo. (Napr. zubná pasta)

Poďme rovno na kontrolný zoznam tzv. checklist, v ktorom nájdeš všetky potrebné veci, ktoré si potrebuješ zbaliť na festival. Ak budeš v stane len jednu alebo dve noci, budeš potrebovať len niekoľko z týchto vecí. Ak sa chystáš na dlhší festival, môžeš spať v stane (alebo v kríkoch, že) až 5 alebo 6 nocí, takže možno budeš potrebovať nejaké veci navyše!

Základné potreby na festival

Na tieto nezabudni. Sú to absolútne nevyhnutné veci, bez ktorých sa ťažko dostaneš na festival a budeš si ho užívať. Bez nich môžu byť problémy na niekoľko hodín, a aj keď sa na festival dostaneš, tak zlá nálada hneď zo začiatku nepomôže.

 1. Svoj lístok – vstupenku
  Bez lístka nie je vstup. Ak sa pokúsiš kúpiť vstupenku niekde online alebo mimo podujatia, dávaj si pozor, vstupenky môžu byť falošné alebo kradnuté. Niektoré festivaly majú vstupenky s fotografiou, takže ani tieto vstupenky nie sú prenosné.
 2. Doklady – občiansky, kartu poistenca, vodičák (ak ideš autom) –
  Na niektorých festivaloch si pri nákupe alkoholu môžu pýtať občiansky. Výnimočne stačí občiansky ukázať raz a potom postačí špeciálny náramok. Kartu zdravotného poistenia je fajn pre istotu mať. Rozumu máš dosť a neplánuješ sa ísť zraniť, lenže niekedy to nemusí byť tvojou chybou. Vodičák podľa potreby.
 3. Peniaze a platobné karty
  Festivaly sa dosť líšia v tom, ako sa tam platí za nápoje a žranicu. Väčšinou stánky s hotovosťou, niekedy aj s platobným terminálom na karty. Niektoré festivaly, najmä v zahraničí, majú predplatné náramky alebo iné čipy. Takže si to skús pozisťovať. A peniaze, karty a celú peňaženku si poriadne stráž a nestrať. Keď náhodou nejakú nájdeš, odovzdaj securiťákom alebo celkovo ľuďom od festivalu.

Stanovanie – čo sa stane Stane v stane na festivale

Stanovanie je jednou z hlavných súčastí festivalu! Či už ho miluješ, alebo nenávidíš, musíš si so sebou priniesť niekoľko základných vecí, aby to tam bolo aspoň trochu pohodlné.

 1. Stan
  Uisti sa, že budeš mať dostatok miesta pre seba a svoje veci! Jedna osoba zvyčajne potrebuje aspoň dvojmiestny stan. Predsieň/prístrešok pred vchodom môže byť ideálna na to, aby sa topánky a gumáky skryli pred dažďom a blato sa nedostalo do spálne.
 2. Spacák – spací vak
  Ak chceš ušetriť miesto v taške, pripevni si ho alebo priviaž zvonka.
 3. Karimatka/podložka/nafukovačka
  Festivalové polia sú málokedy rovné plochy, takže si budeš chcieť na niečo ľahnúť. Nafukovací matrac je luxus, ale môže byť zbytočné ťažký, takže karimatka alebo nejaká plachta môžeš byť ok.
 4. Toaleťák, pokojne aj vlhčené útierky
  Vezmi si aj viac, ako si myslíš, že budeš potrebovať. Ak máš ale málo miesta, zvyčajne si ho môžeš kúpiť niečo také aj na samotnom festivale alebo snáď nablízku v nejakom obchode.
 5. Fľaša na vodu
  Vezmi si so sebou fľašu, ktorú si po príchode naplníš vodou. Vezmi si kľudne veľkú bandasku vody na varenie do stanového mestečka a menšiu fľašu, ktorú môžeš nosiť počas dňa.

Na pohodlie

 1. Vankúš alebo niečo mäkké, možno nafukovacie
  Aspoň niečo malé mäkké ti v taške nezaberie veľa miesta ale pridá ti extréme veľa pohodlíčka.
 2. Baterka a lampa
  Bez baterky či svetla z mobilu sa ti bude stan ťažko hľadať. Veľmi pravdepodobne sa potkneš o nejakého spáča na zemi, ktorý už nestihol nájsť svoj stan, prípadne o zakopneš o háčiky a lanká z iných stanov. A potom je určite super lampa v stane, nech vieš do koho spacáku lezieš a z akej flaše piješ.
 3. Stolička rozkladacia
  Keď si na pár dní vonku, ľahká kempingová stolička ti na konci dlhého dňa dodá úžasný pocit pohodlia a pokoja. Veľa ľudí si postačí so sedením na zemi, prípadne na deke či uteráku, takže si to spočítaj. Dávaj ale pozor, stoličky v dave ľudí môžu byť nebezpečné.
 4. Vodotesná pikniková deka
  Ideálne na piknik, posedenie vonku na zemi, chill a relax, hlavne ak bude pršať alebo popŕchať a vonku bude nepríjemné mokro a blato.

Oblečenie na festival

Priniesť si vhodné oblečenie môže byť náročné, pretože počasie môže byť nepredvídateľné. Snaž sa nosiť vrstvy, aby sa ti dalo obliecť na horúce dni, daždivé dni aj chladné noci.

 1. Gumáky
  Inak sa môžeš v búrke a blate rozlúčiť so svojimi topánkami. Prípadne si daj nejaké Bčkové topánky, aby ťa to nehnevalo.
 2. Pohodlné a pevné topánky
  Ak máš šťastie a nemáš všade blato, tak si daj nejaké pohodlné topánky. Isto vieš, že stáť na nohách celé dni nie je úplne príjemné, takže si nohy šetri čo najviac.
 3. Teplá mikina či sveter
  Aj keď je podľa predpovede teplo, noci budú vždy trochu chladné. Jeden sveter by mal stačiť, ak ho udržíš čistý.
 4. Nepremokavá bunda
  Nepremokavá bunda je užitočná nielen v prípade dažďa, ale môže ťa výborne ochrániť aj pred studeným vetrom.
 5. Dosť oblečenia na každý deň a pár aj niečo navyše
  Nezabudnite na náhradné oblečenie pre prípad, že zmokneš, zašpiníš sa alebo sa obleješ. Taktiež môžeš niečo stratiť alebo niekomu požičať.
 6. Čisté oblečenie na cestu domov
  Či už šoféruješ alebo cestuješ vlakom, zíde sa ti nejaké na sto percent čisté oblečenie uložené v samostatnej taške alebo v v kufri auta. Cesta domov z festivalu tak bude oveľa príjemnejšia!

Ďalšie oblečko na festival

 1. Čiapka | šiltovka
  Chráň si hlavu pred slnkom počas dňa alebo si ju počas chladnej noci ohrievaj. Úpal je hrozný a najviac tepla z ľudského tela podľa všetkého „uniká“ cez hlavu bez čiapky. Preto aj plavci či otužovači majú často len čiapku, pretože je efektívna.
 2. Taška na špinavé prádlo, smradlavé ponožky a prepotené tričká
  Za toto poďakuješ sebe, že to máš a aj mne za to, že ti to pripomínam. Predstav si hľadať to posledné čisté tričko v kope smradu a hrôzy. Ak máš voňavé, tak už nemáš. Taškou izoluješ prepotené tričká od čistých a smradľavé od voňavého.
 3. Teplé ponožky
  Pre studené noci. Nenechaj sa zimou prekvapiť a kľudne si na festival zober nejaké úžasne vyzerajúce ponožky.
 4. Dennú tašku, batoh, ladvinku či ruksak
  Menšia taška, ktorú môžeš nosiť počas dňa so sebou. Budeš potrebovať dostatok miesta na peniaze, telefón, fľašu vody a prípadné ďalšie… zdravé nápojové alkoholy.

Hygiena a starostlivosť o blatovú pokožku

Na festivale môže byť náročné udržať si čistotu, preto si so sebou nezabudni vziať toaletné potreby.

 1. Opaľovací krém
  Pri celodennom pobyte na slnku môžeš dostať nepríjemný úpal alebo spálenú kožu, preto sa nezabudni natrieť opaľovacím krémom. – Slnko spôsobuje predčasné starnutie pokožky.
 2. Zubnú kefku a pastu
  Vezmi si na ne malé vrecúško, aby sa náhodou nezašpinili od blata!
 3. Lieky
  Nezabudni si so sebou vziať všetky lieky, ktoré potrebuješ.
 4. Deodorant
  Či už je horúco alebo nie, ak ideš do davu ľudí, budeš ho potrebovať.
 5. Suchý šampón
  Pre niekoľko dní neumyté vlasy dokáže robiť zázraky.
 6. Hrebeň alebo kefa
  Ideálne na rozčesanie suchého šampónu a zbavenie sa všetkých nechutných uzlíkov.
 7. Gumičky, spony či čelenku do vlasov
  Festivaly sú plné prepracovaných vrkočov, tak skús nový festivalový štýl aj ty.
 8. Ľahký uterák
  Ľahký uterák do posilňovne alebo na plávanie bude ideálny na osušenie po daždi alebo ak sa ti podarí nájsť vytúženú festivalovú sprchu..
 9. Vlhčené utierky
  Perfektné na čistenie čohokoľvek.
 10. Obrúsky na tvár
  Na odlíčenie makeupu a zmytie farby z tváre.
 11. Mydlo
  Na niektorých festivaloch sú k dispozícii sprchy, takže ak sa chceš osprchovať, vezmi si so sebou mydlo.
 12. Šampón
  Ak sú k dispozícii sprchy, je to opäť nevyhnutnosť. Ak nie, aj tak si ho so sebou vezmi pre prípad, že bude teplo a budeš mať odvahu umyť si vlasy pod vodovodným kohútikom.
 13. Ručné zrkadlo
  Niektoré festivaly majú zakázané zrkadlá, tak to si tiež zisti. Prípadne ti možno postačí predná kamera na mobile.
 14. Dezinfekciu na ruky
  Toalety sú zvyčajne na festivaloch k dispozícii, ale vždy sa oplatí priniesť si vlastný. Môžete si zobrať viacerí jeden toaleťák.

Prvú pomoc na festival

Maj základné veci, ako sú náplasti, dezinfekčné obrúsky, repelent proti hmyzu a krém na štípance. Možno si so sebou budeš chcieť vziať aj lieky proti bolesti alebo proti zápalu, ktoré ti pomôžu pri prípadných bolestiach hlavy alebo menších zraneniach. Taktiež si skús zistiť, ako má festival vyriešené zdravotníctvo, pre prípad núdze. Kde majú centrálu alebo stánky ošetrovatelia. Verím, že sa ti nikdy nič nestane, ale ak tebe alebo niekomu okolo teba hej, nechceš byť v situácii bez tušenia, kam máš ísť a čo robiť.

Technológie

Niektorí z nás využívajú festivaly ako zámienku, aby sa na víkend vzdali technológií, ale ak sa chceš stretnúť s priateľmi, budeš potrebovať nejaký spôsob komunikácie. Teoreticky aspoň vysielačku, ale to asi skôr nie.

 1. Telefón
  Ak si neveríš, že budeš mať svoj telefón stále poruke, investuj do lacného telefónu s uloženými číslami svojich priateľov. Ak ho stratíš, nebudeš sa musieť príliš trápiť a batéria by mohla tiež vydržať dlhšie.
 2. Powerbanku a nezabudni na kábel
  Aj keď telefón v noci vypínaš a používaš úsporný režim, powerbanka ti môže zachrániť život a vyhneš sa dlhým radom na nabíjačky telefónu. Ešte som nezažil asi žiadny festival, na ktorý by si niekto z mojej skupiny nezabudol doma aspoň kábel. Powerbanku treba mimo domova vždy.
 3. Festivalové appky
  Ak má tvoj festival aplikáciu, stiahni si ju! Môžeš si tak ľahko naplánovať, čo chceš vidieť, a zvyčajne ti poskytne aj mapu miesta konania festivalu.

Jedlo a papať

Aj keď máš peniaze na nákup papanice v stánkoch na festivale ( z princípu drahšia než v obchode), budeš si chcieť priniesť nejaké občerstvenie.

 1. Plynový varič alebo prenosný gril s uhlím
  Ak idete v skupine, skúste sa podeliť o to, čo potrebujete. Ešte zisti, či festival umožňuje takéto vareníčko.
 2. Zapaľovač
  Pokojne si ich vezmi aj viac, keďže sa často strácajú (a tiež dajú sa nájsť po zemi).
 3. Kempingová kanvica
  Ideálne na rannú šálku čaju alebo na prípravu sušených potravín na obed.
 4. Poháre alebo hrnčeky
  Ak plánuješ pripraviť čaj alebo nejaké jedlo, budeš potrebovať niečo, z čoho ho budeš môcť jesť.
 5. Príbor
  Ak prichystáš jedlo, budeš to chcieť niečím jesť, aspoň vidličku.
 6. Raňajkové tyčinky a rýchle snacky
  Tie sa výborne dajú hodiť do tašky, a získaš tak energiu na celý deň. Snaž sa vyhnúť príliš veľkému množstvu čokolády, pretože v horúcich dňoch sa môžu roztopiť. Tu je najlepší zoznam rýchlych raňajkových pochutín.
 7. Sladkosti a maškrty
  Po pár dňoch budeš mať chuť na cukor, ktorý ti dodá energiu. Pribaľ si sladkosti, ktoré ti dodajú energiu, keď ju budeš potrebovať.
 8. Ovocie – jablká, hrušky, pomaranče
  Tvrdé ovocie ti chvíľu vydrží, preto si so sebou prines pár pomarančov alebo jabĺk. Možno to znie nudne, ale keď sa nebudeš cítiť najlepšie, zlepší ti to náladu a morálku. Prípadne, fajn bude aj sušené ovocie, ktoré je zároveň aj sladkosť.
 9. Vifonku, ryžu alebo kuskus
  Sú lacné, ľahké, plné energie a ľahko sa varia na plynovom variči, takže si ich môžeš urobiť do zásoby. Ak ti nejaké zostanú, na niektorých festivaloch sú aj miesta na darovanie potravín, prípadne bude mať zase kamoš alebo kamoška nočný hlad, takže nevyhadzuj žiadne neotvorené potraviny!
 10. Čaj, káva (možno nejaké keksíky!)
  Za ten víkend ti to môže ušetriť dosť eurových korunačiek a môžeš si dať šálku čaju aj vtedy, keď sú stánky zatvorené.
 11. Nápoje preliate do plastových fliaš
  Veľa festivalov nepovoľuje používanie skla, preto si to prelej do plastových fliaš.

Ostatné veci na festival

 1. Prezervatívy – kondómy
  Lacnejšie než dieťa. Zároveň to bude oveľa hygienickejšie na niekoľkodňovom festivale. Môžeš ich kúpiť diskrétne cez internet TU.
 2. Frajera alebo frajerku
  Ak máš, zabal si tiež a zober na festival.
 3. Špáradlá
  Nechceš festival, kedy máš niečo zaseknuté medzi zubami. Keď sa ti to stáva, tak si ich 5 prichoď do peňaženky alebo niekam.
 4. Cucfleky
  Asi si ich skôr zabalíš a zoberieš z festivalu a nie naň. Ak hej, pozri náš článok ako sa rýchlo zbaviť cucfleku alebo ako sa robí a ako spraviť cucflek

Teraz máš svoj festivalový kontrolný zoznam, a preto si ho vyskúšaj. Musíš asi preniesť svoju tašku na pomerne veľkú vzdialenosť a chceš aj ľahko postaviť stan. Môžeš ísť niekoľko týždňov pred festivalom na jednu alebo dve noci na stanovačku, prípadne rozložiť na dvore, nech to máš preskúšané.

Základné veci, čo si vziať festivaly

Festivalové oblečenie

Pohodlie ako kľúč pri obliekaní sa na hudobný festival. Zbaľte si oblečenie vhodné do nepriaznivého počasia a pre istotu si nezabudnite bundu do dažďa alebo pončo. Nevyhnutné sú aj slnečné okuliare, klobúky a pohodlná obuv.

Predmety osobnej starostlivosti

Nezabudnite pribaliť toaletné potreby. Cestovná zubná pasta, zubná kefka a vlhčené obrúsky na rýchle osvieženie. Nevyhnutnou výbavou je aj opaľovací krém, sprej proti hmyzu a dezinfekčné prostriedky na ruky.

Nevyhnutné pomôcky na festival

Nezabudnite na telefón, prenosnú nabíjačku a špunty do uší. Hodiť sa môže aj malá baterka alebo čelovka.

Potraviny a nápoje

Pre udržanie hydratácie a pitného režimu treba svoju fľašu. Občerstvenie, ako sú müsli tyčinky, ovocie a orechy, vás zasýti bez toho, aby zaberalo veľa miesta.

Tipy na festival

Naplánujte si festivalový harmonogram

Nájdite si čas na preskúmanie line-upu a naplánujte si podľa toho deň. Nezabudnite. Môžetee vynechať niektoré vystúpenia pre prestávku alebo preskúmanie areálu .

Pitný režim, hydratácia a zdravie na fastivale

Tanec pod slnkom môže byť dehydratujúci. Pite veľa vody, dobre jedzte a nezabúdajte na pravidelné prestávky.

Rešpektujte festivalový areál

Nezabudnite, že festival je spoločný priestor. Udržujte ho v čistote, rešpektujte pravidlá a buďte ohľaduplní k ostatným účastníkom.

Ako si čo najlepšie užiť hudobný festival

Preskúmanie festivalu

Okrem hudby je na festivaloch veľa zaujímavého – umelecké inštalácie, stánky s jedlom, workshopy a ďalšie. Nezabudnite ich preskúmať!

Spoznávanie nových ľudí na festivale

Jednou z najlepších častí hudobných festivalov sú ľudia, ktorých stretnete. Preto neváhajte nadviazať nové priateľstvá a spoločne prežiť nezabudnuteľné chvíle.

Hudobné festivaly milujeme pre hudbu, zábavu a komunitného ducha. S náležitou prípravou môžu byť ešte príjemnejšie. Preto sa zbaľte rozumne, buďte v bezpečí a užívajte si rytmus hudby pod holým nebom.

Či už si festivalový nováčik alebo skúsený profesionál, každý niekedy niečo zabudne. Takže nepodceňuj prípravu a všetky festivaly si užiješ na maximum. Dávaj si pozor na svoje zdravie a redakcia stryko.sk ti praje krásne strávený čas a kopec úžasných zážitkov na celý život.

Ďalšie balenie, nie len na festival

Čo si zbaliť na dovolenku k moru

Balenie na lyžovačku

Čo si zbaliť na túru do hôr

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.