Ako sa vyhnúť ľadvinovým obličkovým kameňom, prevencia

Ľadvinové alebo obličkové kamene môžu byť neuveriteľne bolestivé a nepríjemné a ich prevencia je kľúčom k tomu, aby ste sa im vyhli. V tomto článku sa budeme venovať niekoľkým jednoduchým, ale účinným tipom, ako sa vyhnúť obličkovým kameňom.

Pitie dostatočného množstva vody

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré môžete urobiť na prevenciu obličkových kameňov, je hydratácia. Pitie veľkého množstva vody pomáha vyplavovať všetky prebytočné minerály a soli, ktoré sa môžu vytvoriť do obličkových kameňov. Snažte sa vypiť aspoň 8-10 pohárov vody denne.

Zníženie príjmu sodíka

Vysoké množstvo sodíka v strave môže viesť k zvýšenému riziku vzniku obličkových kameňov. Snažte sa znížiť príjem potravín bohatých na sodík, ako sú spracované potraviny, konzervované potraviny a rýchle občerstvenie. Namiesto toho sa rozhodnite pre čerstvé ovocie a zeleninu, chudé bielkoviny a celozrnné výrobky.

...

Obmedzenie živočíšnych bielkovín

Živočíšne bielkoviny, ako je mäso, ryby a hydina, obsahujú puríny, ktoré môžu zvýšiť hladinu kyseliny močovej v tele, čo môže viesť k tvorbe obličkových kameňov. Obmedzte príjem živočíšnych bielkovín a zvážte rastlinné alternatívy, ako je fazuľa, šošovica a tofu.

Výber správnych nápojov

Niektoré nápoje môžu zvýšiť riziko vzniku obličkových kameňov. Nápoje s vysokým obsahom cukru, ako sú limonády a ovocné šťavy, môžu viesť k tvorbe kameňov. Okrem toho nápoje obsahujúce kofeín, ako napríklad káva a čaj, môžu zvýšiť vylučovanie vápnika a viesť k vzniku obličkových kameňov. Najlepšou voľbou je vždy voda.

Dostatočný prísun vápnika

Môže sa to zdať proti intuícii, ale dostatok vápnika v strave môže skutočne pomôcť predchádzať vzniku obličkových kameňov. Vápnik sa v tele viaže na oxaláty, ktoré sú bežnou súčasťou obličkových kameňov, a pomáha predchádzať ich tvorbe. Zvážte pridanie potravín bohatých na vápnik, ako sú mlieko, jogurt a syr, do svojho jedálnička.

Pravidelné cvičenie

Pravidelné cvičenie nielenže pomáha udržiavať zdravú hmotnosť, čo môže znížiť riziko vzniku obličkových kameňov, ale môže tiež pomôcť znížiť riziko vzniku iných ochorení, ktoré môžu viesť k vzniku obličkových kameňov, ako je vysoký krvný tlak a cukrovka.

Prevencia obličkových resp. ľadvinových kameňov spočíva v udržiavaní zdravého životného štýlu. Hydratáciou, znížením príjmu sodíka, obmedzením živočíšnych bielkovín, výberom správnych nápojov, dostatkom vápnika a pravidelným cvičením môžete výrazne znížiť riziko vzniku obličkových kameňov. Týmito jednoduchými krokmi môžete pomôcť udržať si zdravé obličky a vyhnúť sa bolesti a nepríjemným pocitom pri vzniku obličkových kameňov.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.