Ako sa vyhnúť chrípke a neochorieť

Chrípková sezóna je predo dvermi a je dôležité podniknúť kroky na ochranu seba a ostatných pred ochorením. V tomto článku si preberieme niekoľko jednoduchých, ale účinných tipov, ako sa vyhnúť chrípke.

Nechaj sa zaočkovať

Vakcína proti chrípke je najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred chrípkou. Odporúča sa pre každého staršieho ako šesť mesiacov a je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku vzniku komplikácií spôsobených chrípkou, ako sú malé deti, starší ľudia a ľudia s chronickými ochoreniami.

Umývaj si ruky

Umývanie rúk je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako zabrániť šíreniu vírusu chrípky. Nezabudni si dôkladne umývať ruky mydlom a teplou vodou aspoň 20 sekúnd, najmä po pobyte na verejných miestach, použití toalety alebo pred jedlom.

...

Vyhni sa blízkemu kontaktu

Vírus chrípky je vysoko nákazlivý a môže sa šíriť kvapôčkami vo vzduchu, keď infikovaná osoba hovorí, kašle alebo kýcha. Snaž sa vyhýbať blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi a ak sa necítite dobre, zostaňte doma.

Zakry si ústa a nos

Ak potrebuješ kašľať alebo kýchať, nezabudni si zakryť ústa a nos vreckovkou alebo vnútornou stranou lakťa. Pomôže to zabrániť šíreniu vírusu a ochráni to ľudí v tvojom okolí.

Čisti a dezinfikuj

Pravidelne čisti a dezinfikuj povrchy, ktorých sa často dotýkaš, ako sú kľučky dverí, pracovné dosky a telefóny, najmä počas chrípkovej sezóny. Pomôže to zničiť všetky vírusy alebo baktérie, ktoré sa na týchto povrchoch môžu nachádzať.

Udrž si zdravie

Zdravý imunitný systém ťa môže ochrániť pred ochorením. Dbaj na dostatok spánku, pravidelný pohyb a zdravú stravu bohatú na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky.

Prijatím jednoduchých, ale účinných opatrení, ako je očkovanie, umývanie rúk, vyhýbanie sa blízkemu kontaktu, zakrývanie úst a nosa, čistenie a dezinfekcia a udržiavanie zdravia, môžeš výrazne znížiť riziko ochorenia na chrípku. Nezabudni tiež dbať na ľudí vo svojom okolí a prispieť svojím dielom k prevencii šírenia vírusu. Zostaň zdravý a v bezpečí!

Keď už sme pri vyhnutí sa ochoreniu, môžeš zistiť viac o tom, ako sa vyhnúť kocovine a rannej opici po alkohole.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.