Ak chceš spraviť tento svet v pohode, a ak chceš, aby boli ľudia okolo teba v pohode, tak sa musíš ako prvé postarať o to, že aj ty budeš v pohode.

K tomu patrí najmä to, aby si ty ako osobnosť fungovala samostatne, a teda dať svoje vlastné potreby pred ostatných. Nemusí to byť hneď sebeckosť, a keby to aj sebeckosť bola, tak je to prirodzené fungovanie človeka. Na jednej strane je láska, romantická, rodinná či kamarátska. Z lásky sa človek dokáže obetovať, darovať aj to, čo je mu zo srdca najcennejšie. Avšak netreba zabúdať na prvú lásku – lásku k sebe samému.

A túto lásku k sebe musíš postupne budovať, od školy až do dôchodku a ešte ďalej. Je to dlhá cesta, keď si to postupne všimneš, tak každým mesiacom ti to ide lepšie a lepšie.

Láska k sebe sa buduje ťažko, keď si nedávaš dôležitosť. Keď robíš všetko pre ostatných, a teba to poškodzuje. Práve preto je dôležité vedieť, že máš právo sa rozhodovať samostatne a vo svoj prospech, pretože najviac pomôžeš svetu a svojim blízkym, keď si upraceš pred svojimi dverami a dáš sa dohromady.

Tu je mini zoznam vecí, za ktoré sa nemusíš nikomu ospravedlňovať, a ktoré si najlepšie aj sebe odpusť.

1. Robenie toho, čo je pre teba najlepšie

Či už si chceš oddýchnuť a doma pozerať film alebo čítať knihu. Ak si po ťažkom týždni, vieš, čo ti najviac pomôže, a preto sa do ničoho stále zbytočne nenúť. Niekedy je najlepší útok obrana, a najlepšie zlepšenie nálady a radosti je odpočinok.

2. Povedať „nie“

Ako prvé je potrebné povedať, že povedať nie na čokoľvek je filozoficky tvoje negatívne právo. Nikto nemá (by nemal mať) právo narúšať toto tvoje právo povedať nie. Preto je táto odpoveď v podstate vždy morálna, a aj keď tým možno trošku niekoho sklameš, ak ťa má niekto rád, kamarát alebo partner, jedno alebo dve nie za týždeň by nemalo byť niečo, kvôli čomu by ťa mal prestať mať rád.

3. Za to, ako sa cítiš

Emócie ani myšlienky v tvojej hlave – to nie si ty, to je tvoj mozog. Čo sa týka pocitov a emócií… sú to ako deti v aute. Nemali by šoférovať, ale ani by nemali byť zamknuté v kufry. Snaž sa v sebe nič nedusiť, a zároveň im nedovol, aby emócie ovládali tvoj život. Treba nájsť balans, a k tomu patrí aj niekedy si priznať, že sa cítim zle, smutne alebo nahnevano, a treba si aj odpustiť.

4. Za to, že cítiš hnev

...

Znovu je to pocit a emócia. Môže ťa nahnevať nejaká externalita. Môžeš nahnevať seba. Tiež to v sebe nedus, no nenechaj sa tým ovládať. Všetci sú, viac alebo menej, niekedy nahnevaní, a nie je to niečo, začo by sme sa mali na seba nadmerne hnevať – a odpustiť si.

5. Chceš byť osamote

Osamote v tichosti sa zobudíme a začíname žiť. Fandím ti, aby bol takýto čas osamote strávený buď osobným rozvojom, vzdelávaním alebo plnohodnotným relaxom bez stresu a hanby z „ničnerobenia“, ako na to odkazuje naša spoločnosť. Je to tvoje rozhodnutie, a byť osamote má častokrát prínos. Preto sa za to nemusíš ospravedlňovať.

6. Svoj osobný rozvoj

Ľudia sa menia, aj keď nemajú radi zmeny. Niekedy sa zmeníš ty, a niečo alebo niekto ti už prestane dávať zmysel. Niekedy sa zmenia ľudia alebo veci okolo, a im prestane dávať zmysel venovať čas tebe. Je to prirodzené, našťastie tieto zmeny môžu byť aj pozitívne. Takže začneš pracovať na osobnom raste, a zrazu objavíš nové veci a ľudí, ktoré ti doteraz v živote chýbali. Tým pádom si umožni osobnostne rásť, prípadne to umožni ľuďom okolo, a nemáš sa absolútne za nič ospravedlňovať.

7. Za to, kto si

Si nejaký človek a z veľkej časti o tom, kto si, počas dospievania a dospelosti rozhoduješ ty. Máš niečo od prírody, veľa vecí máš z výchovy a mladosti. S prírodou ešte moc nespravíme, ale s tým, čo si nesieš so sebou z minulosti sa dá pracovať. S niečím si dokážeš poradiť aj ty, a s niečím dokáže výborne pomôcť terapeut či psychológ, ktorý ti pomôže lepšie preskúmať tvoju minulosť a nájsť korene a zdroje problémov, ktoré sa dajú riešiť až potom, ako ich nájdeš.

To, aký si človek, bolo tvoje rozhodnutie. A to, či budeš od zajtra iným človekom alebo nie, je tiež tvoje rozhodnutie. Ako tak na teba pozerám, tak tvoje rozhodovanie dáva zmysel – máš na to dôvody, argumenty, dôkazy. A preto, ak ti dáva zmysel kým si, prípadne pracuješ na zlepšení seba, nemusíš sa za to ospravedlňovať.

Určite je dobré prijímať spätnú väzbu. Aspoň z mojej skúsenosti sú takmer všetci ľudia dobrí a ostatným chcú tiež len dobre, a problémy vznikajú najčastejšie v komunikácii a nie v úmysloch. Nerob nikomu zle a neporušuj NAP – princíp neagresie.

Strýko

Redakcia strýko ti prináša informácie zo sveta a poradí ti s nudou, učením, prezradí zaujímavosti a dá ti možnosť zlepšiť svoj život. Vzdelávaj sa, nevzdávaj sa a napreduj! Ak ti na webe strykosk niečo chýba, napíš nám.