Sú vo Švédsku jedovaté hady?

Sú vo Švédsku jedovaté hady?

Chladné podnebie vo Švédsku by mohlo naznačovať nedostatok nebezpečných živočíchov, napriek tomu je domovom zmije európskej, jediného jedovatého hada v krajine. Tomuto druhu sa darí v celej krajine a dobre sa prispôsobuje lesnatým aj skalnatým oblastiam. Jej jed vo všeobecnosti nie je pre človeka smrteľný, ale môže spôsobiť značné ťažkosti a vyžaduje si lekársku pomoc. Na jar a začiatkom leta sú hady aktívnejšie, čo zvyšuje pravdepodobnosť stretnutia. Turistom sa odporúča nosiť ochrannú obuv a zostať na chodníkoch ostražití. Informácie o zmiji európskej sú široko dostupné a pomáhajú miestnym obyvateľom aj turistom pri identifikácii a reakcii na pozorovanie hada. Snahy o ochranu zabezpečujú, aby tento pôvodný druh naďalej plnil svoju úlohu v miestnom ekosystéme bez toho, aby predstavoval neprimerané riziko. Vďaka informovanosti a pripravenosti sú outdoorové aktivity vo Švédsku bezpečné a príjemné pre každého.

Jediným jedovatým hadom vo Švédsku je zmija obyčajná. Vyskytuje sa najmä v lesoch a skalnatých oblastiach a jej uhryznutie môže spôsobiť nepríjemné pocity a zdravotné problémy, ale smrteľné prípady sú vďaka účinnej lekárskej starostlivosti veľmi zriedkavé.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Švédsko – Sweden

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.