Sú vo Svazijsku (teraz Eswatini) jedovaté hady?

Jedovaté hady vo Svazijsku (teraz Eswatini)

Eswatini, predtým známe ako Svazijsko, ukrýva množstvo jedovatých hadov, ktoré sú pozoruhodné pre tých, ktorí skúmajú jeho bohatú krajinu. Spomedzi druhov je obzvlášť rozšírená kobra mozambická, ktorá dokáže vystreliť jed obranným spôsobom na značnú vzdialenosť. Ďalší bežný obyvateľ, zmija púchavá, predstavuje značné riziko vďaka svojmu silnému jedu a sklonu vyhrievať sa na teplých cestách, čo z nej robí časté nebezpečenstvo. Okrem toho sa v eswatinských lesoch na stromoch vyskytuje boomslang, ktorého jed je veľmi jedovatý, hoci je vo všeobecnosti plachý a vyhýba sa kontaktu s človekom. Vyskytuje sa tu aj mamba čierna, obávaná pre svoju rýchlosť a agresivitu, hoci sa s ňou stretávame menej často. Tieto hady sú najaktívnejšie počas teplých mesiacov, čo vedie k zvýšenej ostražitosti miestnych obyvateľov aj návštevníkov. Vzdelávanie v oblasti informovanosti o hadoch je veľmi dôležité, najmä pre tých, ktorí sa venujú turistike alebo outdoorovým aktivitám. Pochopenie ich správania a biotopov spolu s nosením ochranného odevu môže výrazne znížiť riziko nebezpečných stretnutí.

V Eswatini (predtým Svazijsko) žije niekoľko druhov jedovatých hadov vrátane zmije púhlej, boomslanga a mozambickej pľuvajúcej kobry. Napriek ich prítomnosti sú uštipnutia hadmi pomerne zriedkavé vzhľadom na malú rozlohu krajiny a všeobecne plachú povahu hadov.

Svazijsko (teraz Eswatini) – Swaziland (now Eswatini)

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.