Sú vo Francúzskych južných územiach jedovaté hady?

Jedovaté hady vo Francúzskych južných územiach

Francúzske južné územia, ktoré zahŕňajú odľahlé ostrovy v južnej časti Indického oceánu, sú bez pôvodných jedovatých hadov. Na týchto územiach, ktoré sa vyznačujú drsným podnebím a izolovanými lokalitami, žije obmedzený počet voľne žijúcich živočíchov, predovšetkým morských a vtáčích druhov. Absencia jedovatých hadov prispieva k bezpečnosti vedeckých výskumníkov a príležitostných návštevníkov, ktorí prichádzajú študovať jedinečné ekosystémy. Biodiverzita regiónu je jedinečne prispôsobená extrémnym podmienkam, pričom medzi pôvodnou faunou nie sú žiadne plazy. Úsilie o ochranu prírody sa výrazne zameriava na ochranu pôvodných vtáčích populácií a krehkého morského života, ktorý je charakteristický pre tieto ostrovy. Prísne environmentálne kontroly zabraňujú zavlečeniu nepôvodných druhov vrátane hadov, aby sa zabránilo narušeniu životného prostredia. Nedotknutá príroda týchto území ponúka vedcom vzácnu príležitosť študovať ekosystémy relatívne nedotknuté ľudským vplyvom. Celkovo je absencia jedovatých hadov len jednou z mnohých charakteristických čŕt divokej prírody francúzskych južných území.

Vo francúzskych južných a antarktických krajinách, ktoré pozostávajú z niekoľkých odľahlých ostrovov a časti Antarktídy, sa nevyskytujú žiadne pôvodné populácie jedovatých ani iných hadov. Drsné podnebie a izolovaný charakter týchto území ich robia nehostinnými pre hady a minimalizujú riziko prípadov uštipnutia hadom pre výskumné stanice a dočasný personál, ktorý sa tam zdržiava.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Francúzske južné územia – French Southern Territories

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.