Sú vo Francúzsku jedovaté hady?

Jedovaté hady vo Francúzsku

Aj keď Francúzsko nie je všeobecne známe pre svoje jedovaté hady, je domovom niekoľkých druhov, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre človeka. Najvýznamnejším z nich je zmija osiková, pôvodný had, ktorý sa vyskytuje najmä v južných a západných oblastiach. Jej jed môže spôsobiť značnú bolesť a opuch, a hoci je zriedkavo smrteľný, po uštipnutí sa odporúča lekárska pomoc. Ďalší druh, zmija obyčajná, je rozšírený na celom kontinente, ale žije aj v severnom Francúzsku. Hoci je jej jed menej toxický ako jed zmije osikovej, stále si vyžaduje rýchle lekárske ošetrenie. Tieto hady sa vo všeobecnosti vyhýbajú kontaktu s ľuďmi a ich uhryznutia sú zriedkavé. V teplejších mesiacoch sú aktívnejšie a ukrývajú sa pod kameňmi a v hustých kríkoch. Poznanie ich zvykov a biotopov zvyšuje bezpečnosť tých, ktorí skúmajú rozmanité prírodné krajiny Francúzska.

Vo Francúzsku žije niekoľko druhov jedovatých hadov vrátane zmije európskej (Vipera berus) a zmije osikovej (Vipera aspis), ktoré sa vyskytujú najmä na vidieku a v lesnatých oblastiach, ako aj v niektorých oblastiach Pyrenejí a južného Francúzska. Hoci ich uhryznutia môžu byť bolestivé a vyžadujú si lekársku pomoc, pri správnom ošetrení sú zriedkavo smrteľné. Vďaka vzdelávaniu verejnosti o tom, ako sa vyhýbať životnému prostrediu hadov, a dostupnosti lekárskej starostlivosti je riziko uhryznutia hadom vo Francúzsku relatívne nízke.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Francúzsko – France

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.