Sú v Spojených štátoch jedovaté hady?

Sú v Spojených štátoch jedovaté hady?

V Spojených štátoch sa vyskytujú rôzne jedovaté hady, najmä chrapľavé hady, ktoré sú rozšírené po celej krajine. Tieto hady často varujú svojím charakteristickým chrastením pred úderom a dávajú tak ľuďom šancu ustúpiť. V juhovýchodných štátoch sa v blízkosti sladkovodných nádrží bežne vyskytuje bavlníkový had alebo vodný mokasín. Ich uhryznutie si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, aby sa zvládol silný jed. Ďalším nebezpečenstvom je koralový had, rozpoznateľný podľa jasného farebného vzoru, ktorý obýva južné oblasti. Aj keď stretnutia s nimi sú menej časté, ich jed je vysoko toxický a ak sa okamžite neošetrí, môže byť smrteľný. Turisti a milovníci pobytu v prírode by sa mali s týmito hadmi oboznámiť, aby sa vyhli náhodným stretnutiam. Vzdelávanie o bezpečnosti hadov a okamžitá reakcia na uštipnutie môžu výrazne znížiť riziká spojené s týmito plazmi.

V Spojených štátoch sa vyskytuje pestrá škála jedovatých hadov vrátane chrapľavých hadov, medených hláv, bavlníkov (vodných mokasínov) a koralovcov. Tieto hady sú rozšírené v rôznych biotopoch po celej krajine a predstavujú riziko vo vidieckych aj niektorých mestských oblastiach.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Spojené štáty americké USA – United States

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.