Sú v Singapure jedovaté hady?

Sú v Singapure jedovaté hady?

Singapur je známy svojím dôkladným mestským plánovaním a riadením voľne žijúcich živočíchov, ktoré zahŕňa aj kontrolu populácie jedovatých hadov. Husté mestské prostredie v tomto mestskom štáte ponecháva len málo priestoru pre veľké populácie voľne žijúcich plazov. Napriek tomu sa v menej obývaných oblastiach vyskytuje niekoľko druhov jedovatých hadov, napríklad krait pásavý a kobra rovníková. Singapurské úrady zaviedli účinné opatrenia na zvládnutie týchto hadov a obmedzenie stretov s ľuďmi. Verejné vzdelávacie kampane poskytujú obyvateľom a turistom dôležité informácie o tom, ako reagovať pri stretnutí s hadom. Rozvoj zelených plôch a prírodných rezervácií v Singapure je starostlivo riadený tak, aby sa dosiahla rovnováha medzi mestským životom a biotopmi voľne žijúcich živočíchov. Záchranné tímy sú tiež dobre vybavené a rýchlo reagujú na všetky núdzové situácie súvisiace s hadmi. Tento proaktívny prístup zabezpečuje, že stretnutia s hadmi zostávajú zriedkavé a spravidla nemajú smrteľné následky.

Napriek vysoko urbanizovanému prostrediu sa v Singapure vyskytuje niekoľko druhov jedovatých hadov vrátane kobry kráľovskej a kraita pásavého. Stretnutia s jedovatými hadmi sú však pomerne zriedkavé a existujú účinné opatrenia na ošetrenie hadieho uštipnutia.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Singapur – Singapore

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.