Sú v Rumunsku jedovaté hady?

Sú v Rumunsku jedovaté hady?

V Rumunsku žije množstvo voľne žijúcich živočíchov vrátane niekoľkých druhov hadov, ktoré sú skutočne jedovaté. Najbežnejším jedovatým hadom, ktorý sa tu vyskytuje, je zmija, ktorá obľubuje chladnejšie lesnaté oblasti. Jej uštipnutie môže byť nebezpečné, ak nie je včas ošetrené, ale vo všeobecnosti sa vyhýba kontaktu s človekom. Zmija rohatá, ďalší pôvodný druh, je agresívnejšia a má silný jed. Tieto hady sa vyskytujú najmä v Karpatoch, kde sa im darí v skalnatých a zalesnených biotopoch. Napriek ich prítomnosti sú prípady uštipnutia hadom pomerne zriedkavé. Návštevníkom týchto oblastí sa odporúča nosiť ochranný odev a zdržiavať sa na vyznačených chodníkoch. Vzdelávanie o miestnych voľne žijúcich živočíchoch môže výrazne znížiť riziko nepríjemných stretnutí.

V Rumunsku sa vyskytujú rôzne jedovaté hady vrátane zmije obyčajnej a zmije rohatej. Tieto hady sa vyskytujú skôr v horských a lesnatých oblastiach krajiny, ale vo všeobecnosti sa vyhýbajú kontaktu s ľuďmi, takže stretnutia s nimi sú zriedkavé.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Rumunsko – Romania

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.