Sú v Novej Kaledónii jedovaté hady?

Sú v Novej Kaledónii jedovaté hady?

Nová Kaledónia je domovom viacerých druhov hadov, ale žiadny z nich nie je pre človeka jedovatý. Najbežnejším druhom je tichomorská hroznýšovitá šelma, ktorá sa spolieha skôr na zúženie ako na jed, aby si podmanila svoju korisť. Tieto boa sú predovšetkým nočné, lovia malé cicavce a vtáky pod rúškom tmy. Ich prítomnosť si návštevníci často nevšimnú, pretože uprednostňujú husté lesné biotopy mimo dosahu ľudskej činnosti. Interakcia s ľuďmi je zriedkavá a tieto hady pri stretnutí nepredstavujú žiadnu hrozbu. Miestne povedomie o neškodnej povahe týchto hadov pomáha udržiavať vyvážený pohľad. Turistom sa odporúča pozorovať z odstupu a rešpektovať prirodzené správanie týchto tvorov. Týmto spôsobom sa zachováva ekologická rovnováha jedinečnej divokej prírody ostrova.

Na Novej Kaledónii, francúzskom území v južnom Pacifiku, žije niekoľko druhov jedovatých hadov vrátane morských hadov, ako je napríklad krait pásavý. Tieto morské hady sú veľmi jedovaté, ale vo všeobecnosti nie sú agresívne voči ľuďom, pokiaľ nie sú vyprovokované.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Nová Kaledónia – New Caledonia

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.