Sú v Nórsku jedovaté hady?

Sú v Nórsku jedovaté hady?

V Nórsku, ktoré je známe svojím chladným podnebím a dramatickou krajinou, žije len veľmi málo druhov jedovatých hadov. Jediným jedovatým hadom, ktorý sa vyskytuje na celom území krajiny, je zmija obyčajná. Zvyčajne sa vyskytuje v lesných oblastiach, na vresoviskách a v pobrežných oblastiach a je ľahko rozpoznateľná podľa výrazného cik-cakového vzoru pozdĺž chrbta. Hoci jej jed môže spôsobiť značné nepríjemnosti, pre človeka je zriedkavo smrteľný. Milovníci pobytu v prírode by mali byť opatrní pri prechádzkach podrastom alebo vresom, kde sa zmije môžu maskovať. Miestne zdravotnícke orgány poskytujú jasné pokyny, čo robiť v nepravdepodobnom prípade uštipnutia hadom. Riziko stretnutia so zmijou možno minimalizovať tým, že sa budete držať na otvorených cestách a budete nosiť vhodnú obuv. Napriek svojej prítomnosti sú zmije plaché a zvyčajne sa vyhýbajú kontaktu s ľuďmi, pričom pre tých, ktorí rešpektujú ich prirodzené prostredie, predstavujú minimálne nebezpečenstvo.

Chladné podnebie Nórska obmedzuje rozmanitosť jedovatých hadov, pričom jediným jedovatým hadom v krajine je zmija európska. Hoci jej jed môže spôsobiť nepríjemné pocity, vážne komplikácie sú zriedkavé a smrteľné prípady sú veľmi zriedkavé.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Nórsko – Norway

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.