Sú v Nemecku jedovaté hady?

Sú v Nemecku jedovaté hady?

V Nemecku žije len niekoľko druhov jedovatých hadov, z ktorých najrozšírenejšia je zmija obyčajná. Tento had sa vyskytuje najmä v lesných a trávnatých oblastiach po celej krajine. Napriek svojej jedovatosti je zmija plachá a vyhýba sa kontaktu s ľuďmi, za normálnych okolností nepredstavuje veľkú hrozbu. Nadšencom pobytu v prírode odporúčame, aby sa o tomto druhu dozvedeli v rámci všeobecných bezpečnostných znalostí pri skúmaní prírodných biotopov. Výskyt uštipnutí hadmi je v Nemecku veľmi nízky vďaka informovanosti verejnosti a opatrnému správaniu v oblastiach ohrozených hadmi. Zdravotnícke zariadenia v Nemecku sú dobre pripravené na ošetrenie uhryznutia hadom, hoci takéto prípady sú zriedkavé. Vzdelávacie aktivity naďalej zdôrazňujú ekologický prínos hadov vrátane ich úlohy pri kontrole populácií škodcov. Vďaka tomu si obyvatelia a návštevníci Nemecka môžu užívať vonkajšie priestory s minimálnym rizikom jedovatých hadov.

V Nemecku je zmija obyčajná (Vipera berus) jediným jedovatým hadom, ktorý sa prirodzene vyskytuje na celom území krajiny, najmä vo vresoviskách a lesoch. Uštipnutia týmto hadom sú zriedkavé a vo všeobecnosti nie sú život ohrozujúce, pričom je k dispozícii účinná lekárska liečba. Informovanosť verejnosti a vzdelávanie o tom, ako sa vyhnúť stretnutiu s hadom a čo robiť v prípade uhryznutia, pomáhajú udržiavať riziko vážnych zranení na nízkej úrovni.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Nemecko – Germany

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.