Sú v Mongolsku jedovaté hady?

Sú v Mongolsku jedovaté hady?

Rozsiahla mongolská krajina je domovom neuveriteľne rozmanitej divokej prírody vrátane niekoľkých druhov hadov. Medzi nimi vyniká jedovatá zmija Pallasova vďaka svojmu výrazne vyznačenému telu a silnému jedu. Tento had zvyčajne obýva oblasti s hustým krovinatým porastom a skalnatým terénom, ktoré sa často nachádzajú v rôznych nadmorských výškach po celej krajine. Napriek svojej hrôzostrašnej povesti sa tieto zmije vyhýbajú kontaktu s ľuďmi a zaútočia len v prípade ohrozenia. Miestni pastieri sú dobre oboznámení s tým, ako tieto hady identifikovať a vyhýbať sa im počas každodenných činností. Turistom, ktorí sa vydávajú do prírodných biotopov, sa odporúča, aby sa zdržiavali na vyznačených cestách a boli ostražití voči svojmu okoliu. Vzdelávanie o týchto hadoch má zásadný význam pri predchádzaní zbytočnému strachu a podpore bezpečných interakcií. Celkovo možno povedať, že hoci sa v Mongolsku vyskytujú jedovaté hady, ich prítomnosť prispieva k bohatej biodiverzite, ktorá charakterizuje túto obrovskú a krásnu krajinu.

Drsné podnebie a rozsiahle púšte v Mongolsku nie sú priaznivé pre veľkú rozmanitosť jedovatých hadov. Jedným z mála jedovatých hadov je zmija sibírska, ktorá sa vyskytuje v niektorých regiónoch, ale stretnutia s človekom sú zriedkavé vzhľadom na preferencie tohto hada v jeho životnom prostredí.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Mongolsko – Mongolia

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.