Sú v Keni jedovaté hady?

Jedovaté hady v Keni

Keňa je známa svojou bohatou biodiverzitou, ktorá zahŕňa aj veľký počet jedovatých hadov. Mamba čierna, ktorá je obávaná pre svoju rýchlosť a vysoko jedovatý jed, patrí medzi najnebezpečnejšie hady vyskytujúce sa v savanách a v niektorých lesnatých oblastiach. Ďalším pozoruhodným druhom je zmija púchavá, ktorej maskovanie a letargické správanie predstavuje riziko pre nič netušiacich turistov. V pobrežných lesoch sa vyskytuje zmija gabunská, ktorú možno ľahko rozpoznať podľa nápadného vzoru a mohutného tela, čím sa zvyšuje rozmanitosť jedovatých plazov v regióne. Vo vidieckych oblastiach a v divočine v Keni sa často hlásia stretnutia s týmito a inými jedovatými hadmi, čo podnietilo miestne zdravotnícke oddelenia, aby verejnosť informovali o prevencii a liečbe hadieho uhryznutia. V zdravotníckych zariadeniach, najmä v regiónoch s častým výskytom hadích uštipnutí, sú zásoby protijedov. Turistom sa odporúča, aby boli ostražití, nosili ochranný odev a pri skúmaní prírodných biotopov sa pohybovali opatrne. Sprievodcovia sú dobre vyškolení na zvládanie stretnutí s divokými zvieratami, čo zaručuje, že návštevníci si môžu bezpečne vychutnať zážitky v kenskej prírode.

V Keni žijú rôzne druhy jedovatých hadov, napríklad mamba čierna (Dendroaspis polylepis) a zmija pichľavá (Bitis arietans). Prípady uštipnutia hadom sú v krajine pomerne časté, najmä vo vidieckych oblastiach, kde sú stretnutia s hadmi častejšie. Včasný prístup k lekárskej starostlivosti a protijedu je v Keni nevyhnutný na zvládnutie uštipnutia hadom a zníženie súvisiacej chorobnosti a úmrtnosti.

Keňa – Kenya

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.