Sú v Japonsku jedovaté hady?

Sú v Japonsku jedovaté hady?

Japonsko je domovom rôznych druhov hadov, z ktorých niektoré sú jedovaté a predstavujú riziko pre človeka. Habu, ktorý sa vyskytuje najmä na Okinawe, je známy svojím silným jedom. Cestujúci do vidieckych oblastí, najmä do blízkosti vody, by mali byť opatrní. Ďalším jedovatým hadom je mamushi japonský, ktorý sa bežne vyskytuje v horských oblastiach. Jeho uhryznutie môže spôsobiť silnú bolesť a opuch. Napriek ich nebezpečnosti sú prípady uštipnutia hadom pomerne zriedkavé vďaka zvýšenej informovanosti a preventívnym opatreniam. Návštevníkom sa odporúča, aby sa pri turistike zdržiavali na vyznačených chodníkoch a nosili ochranný odev. Miestni sprievodcovia často poskytujú cenné informácie o tom, ako sa vyhnúť týmto skrytým nebezpečenstvám.

V Japonsku žije niekoľko jedovatých hadov vrátane habu (vyskytuje sa na Okinawe a okolitých ostrovoch) a japonského mamuši. Hoci k stretnutiu s jedovatými hadmi môže dôjsť, najmä vo vidieckych a lesnatých oblastiach, účinné lekárske ošetrenie uhryznutí je široko dostupné v celej krajine.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Japonsko – Japan

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.