Sú v Írsku jedovaté hady?

Sú v Írsku jedovaté hady?

Írsko je jedinečné tým, že sa tu nenachádzajú jedovaté hady, čo z neho robí výnimočnú destináciu pre milovníkov prírody, ktorí uprednostňujú bezpečnejšie stretnutia s prírodou. Táto absencia je často opradená folklórom, ktorý ju pripisuje legendárnym postavám, ako je svätý Patrik. Návštevníci sa môžu túlať po zelených kopcoch a skalnatých útesoch bez strachu z uštipnutia jedovatým hadom, čo zvyšuje príťažlivosť Írska ako raja pre turistiku a kempovanie. Jediný plaz, s ktorým sa môžete stretnúť, je neškodná jašterica obyčajná. Írske ekosystémy sú vyvážené aj bez prítomnosti týchto jedovatých tvorov a pri udržiavaní prirodzeného poriadku sa spoliehajú na iných predátorov. Pozorovatelia vtákov a fotografi divokej prírody považujú toto prostredie bez hadov za mimoriadne lákavé. Vzdelávacie programy a snahy o ochranu prírody sa zameriavajú na zachovanie jedinečných vlastností írskej divokej prírody. Írska krajina tak ponúka pokojný a bezpečný zážitok pre milovníkov prírody všetkých vekových kategórií.

V Írsku sa nevyskytujú pôvodné populácie jedovatých ani iných hadov. Absencia hadov v Írsku sa pripisuje jeho geografickej izolácii po poslednej dobe ľadovej. Preto sa v Írsku nevyskytujú jedovaté hady, čo z neho robí jednu z mála krajín na svete bez hadov.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Írsko – Ireland

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.