Sú v Guinei-Bissau jedovaté hady?

Jedovaté hady v Guinei-Bissau

Guinea-Bissau so svojou sviežou západoafrickou krajinou je domovom viacerých druhov jedovatých hadov, ktoré si vyžadujú pozornosť miestnych obyvateľov aj návštevníkov. Bežne sa tu vyskytuje západoafrická kobercová zmija, známa svojou silou, ktorá je zodpovedná za väčšinu smrteľných prípadov uštipnutia hadom v regióne. Okrem toho sa v hustých lesoch občas vyskytuje aj zmija gabunská, ktorá má najdlhšie tesáky zo všetkých hadov. Ďalší obyvateľ, mamba zelená, je obávaná pre svoju rýchlosť a vysoko jedovatý jed, Aj keď sa zdržiava skôr v oblastiach mimo ľudskej činnosti. Tieto hady sú aktívnejšie v období dažďov, keď je ich korisť hojná. Miestni obyvatelia sú vo všeobecnosti oboznámení s biotopmi týchto hadov a podľa toho prijímajú preventívne opatrenia. Turistom sa odporúča, aby sa riadili miestnymi pokynmi, nosili ochranný odev a pri skúmaní prírodných oblastí sa držali vyčistených chodníkov. Informovanosť a rešpektovanie týchto jedovatých hadov sú nevyhnutné pre bezpečné cestovanie a interakciu s bohatou biodiverzitou Guiney-Bissau.

V Guinei-Bissau sa vyskytujú jedovaté druhy hadov, ako je mamba zelená (Dendroaspis viridis) a kobra lesná (Naja melanoleuca). Aj keď sú prípady uštipnutia hadom v krajine pomerne časté, prístup k vhodnej lekárskej starostlivosti a protijedu zostáva v mnohých vidieckych oblastiach problémom. Úsilie o zlepšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti a liečby hadích uštipnutí je nevyhnutné na zníženie chorobnosti a úmrtnosti spojenej s uhryznutím jedovatým hadom v Guinei-Bissau.

Guinea-Bissau – Guinea-Bissau hady

Mali by ste dávať pozor na hady v teplom podnebí, v lesoch, púšťach a na lúkach, najmä v blízkosti vodných zdrojov, skál, kmeňov a vysokej trávy. Aby ste sa vyhli stretnutiu s hadom, noste uzavretú obuv a dlhé nohavice, držte sa chodníkov a pri turistike používajte palice. Buďte mimoriadne opatrní počas teplých častí dňa a v noci. Ak uvidíte hada, zachovajte pokoj a pomaly ustupujte; nepokúšajte sa s ním manipulovať ani ho provokovať. Väčšina hadov sa ľuďom vyhýba, ak im dáte takú možnosť. Preskúmajte miestne druhy hadov a buďte obzvlášť ostražití v oblastiach náchylných na výskyt hadov. V prípade uhryznutia okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Pamätajte, že hady zvyčajne útočia len vtedy, keď sú ohrozené alebo vyplašené. Ak budete rešpektovať ich priestor, minimalizujete riziko konfliktu. Odporúčam poradiť sa s domácimi.

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.