Sú v Guame jedovaté hady?

Sú v Guame jedovaté hady?

Na ostrove Guam, ktorý je známy svojimi živými koralovými útesmi a hustými lesmi, sa prekvapivo nenachádzajú žiadne jedovaté hady. Zavlečenie hada hnedého po druhej svetovej vojne však dramaticky zmenilo ekologickú rovnováhu ostrova. Tento invázny druh, pôvodom z Papuy-Novej Guiney, spôsobil úbytok viacerých pôvodných populácií vtákov v dôsledku predácie. Hnedý stromový had je mierne jedovatý, ale jeho uhryznutie nie je pre človeka vo všeobecnosti škodlivé. Úrady zaviedli rôzne kontrolné opatrenia na obmedzenie jeho šírenia vrátane odchytu do pascí a používania ohradníkov, ktoré odháňajú hady. V rámci kampaní na zvyšovanie povedomia verejnosti sa obyvatelia a návštevníci dozvedajú, ako sa vyhnúť tomuto všadeprítomnému plazovi a ako ho hlásiť. Napriek jeho vplyvu sa pokračujúce úsilie zameriava na obnovu biodiverzity Guamu a účinné riadenie populácie hadov. Táto výzva zdôrazňuje význam prísnych opatrení biologickej bezpečnosti, aby sa v budúcnosti predišlo podobným ekologickým problémom.

Guam nie je domovom žiadneho pôvodného druhu hada, jedovatého ani iného. Absencia jedovatých hadov na ostrove je spôsobená jeho izoláciou a jedinečným ekosystémom. Napriek tomu sa občas vyskytli správy o náhodnom zavlečení hadov na Guam, zvyčajne však ide o nejedovaté druhy.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Guam

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.