Sú v Džibutsku jedovaté hady?

Jedovaté hady v Džibutsku

Džibutsko je domovom niekoľkých druhov jedovatých hadov vrátane zmije rohatej a zmije pílkovitej. Tieto plazy sú dobre prispôsobené suchému a polosuchému prostrediu, ktoré sa nachádza v celej krajine. Stretnutia s týmito hadmi sú síce zriedkavé, ale môžu predstavovať vážne riziko pre miestnych obyvateľov aj pre cestujúcich. Pri putovaní ich biotopmi sa odporúča uvedomelosť a opatrnosť, najmä v chladnejších nočných hodinách, keď sú hady aktívnejšie. Zmija rohatá, ktorú ľahko spoznáte podľa výrazného tvaru hlavy, je mimoriadne nepolapiteľná a radšej sa vyhýba kontaktu s človekom. Vzdelávacie programy zamerané na výučbu prevencie uhryznutia hadom a prvej pomoci sú nevyhnutné pre ľudí žijúcich vo vidieckych oblastiach alebo ich navštevujúcich. Ochrancovia prírody zdôrazňujú potrebu ochrany biotopov, aby sa podporila prirodzená ekológia a minimalizovali konflikty medzi ľuďmi a divými zvieratami. Tieto snahy zabezpečujú, aby jedovaté hady naďalej zohrávali svoju dôležitú úlohu v ekosystéme bez toho, aby predstavovali neprimeranú hrozbu pre bezpečnosť ľudí.

Suché a polopúštne podnebie Džibutska je životným prostredím pre niekoľko druhov jedovatých hadov vrátane zmije pílkovitej (Echis carinatus) a zmije rohatej (Cerastes cerastes). Tieto hady predstavujú riziko pre obyvateľov a cestujúcich, najmä v odľahlých oblastiach, kde môže byť nedostatok zdravotníckych zariadení. Pre tých, ktorí cestujú alebo pracujú v prírodných oblastiach Džibutska, sa odporúča informovanosť a opatrnosť.§

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Džibutsko – Djibouti

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.