Sú v Austrálii jedovaté hady?

Jedovaté hady v Austrálii

Austrália je známa pestrou škálou jedovatých hadov, medzi ktoré patrí aj východný hnedý had a pobrežný taipan. Tieto druhy sa vyskytujú v rôznych biotopoch, od okrajov miest až po odľahlé oblasti vnútrozemia. Austrálčanov aj návštevníkov vyzývame, aby si dávali pozor na svoje okolie, najmä v prirodzených krovinatých oblastiach a počas teplejších mesiacov, keď sú hady najaktívnejšie. Východná užovka hnedá, ktorá je zodpovedná za väčšinu smrteľných prípadov uštipnutia hadom v Austrálii, sa vyskytuje najmä v obývaných oblastiach. Vzdelávacie programy a rozsiahle kampane na zvyšovanie povedomia verejnosti poskytujú dôležité informácie o bezpečnosti a prvej pomoci pri uhynutí hadom. Zdravotnícke zariadenia v celej Austrálii sú dobre pripravené na účinnú liečbu hadích uštipnutí pomocou protijedov. Ochranári zdôrazňujú ekologický význam hadov pri kontrole populácií škodcov a udržiavaní rovnováhy ekosystémov. Úsilie o ochranu ich biotopov má zásadný význam pre zachovanie jedinečnej diverzity voľne žijúcich živočíchov v Austrálii.

Austrália je známa výskytom niektorých najjedovatejších hadov na svete vrátane vnútrozemského takana (Oxyuranus microlepidotus), východného hnedého hada (Pseudonaja textilis) a pobrežného takana (Oxyuranus scutellatus). Tieto hady sa vyskytujú v rôznych biotopoch Austrálie, od pobrežných oblastí až po púšte. Austrálsky zdravotnícky systém je dobre vybavený na riešenie hadích uštipnutí, pričom proti uštipnutiu všetkých pôvodných jedovatých hadov je k dispozícii protijed.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Austrália

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.