Sú v Antarktíde jedovaté hady?

Jedovaté hady na Antarktíde

Antarktída je krajina extrémnych podmienok, známa svojou ľadovou krajinou a drsným podnebím, ale nie tým, že sa tu vyskytujú jedovaté hady. Na tomto kontinente žije veľmi obmedzené množstvo živočíchov, ktoré tvoria predovšetkým morské cicavce a morské vtáky. Absenciu hadov, či už jedovatých alebo iných, možno pripísať mrazivým teplotám, ktoré sú pre plazy nehostinné. Okrem toho izolácia Antarktídy, obklopenej obrovskými oceánmi, bráni migrácii takýchto druhov na jej pobrežie. Aj keby sa hady dostali do tejto vzdialenej oblasti, zamrznutý terén im ponúka len málo potravy alebo úkrytov vhodných na prežitie. V dôsledku toho sa cestovatelia na tomto kontinente stretnú s tučniakmi a tuleňmi, ale nemusia sa obávať stretnutia s jedovatými hadmi. Tento nedostatok suchozemských predátorov robí z Antarktídy jedinečné prostredie, v ktorom sa štúdium divokej prírody môže zamerať na morský a vtáčí život. V konečnom dôsledku zostáva biodiverzita Antarktídy zaujímavo obmedzená na tvory prispôsobené jej extrémnemu chladu a izolácii.

Antarktída je jediným kontinentom bez pôvodných populácií jedovatých alebo iných hadov. Extrémny chlad a nedostatok vhodných biotopov ju robia nehostinnou pre hady a väčšinu iných plazov, čo výskumníkom a návštevníkom zaručuje bezpečnosť pred hadím uštipnutím.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Antarktída – Antarctica

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.