Sú na Šalamúnových ostrovoch jedovaté hady?

Jedovaté hady na Šalamúnových ostrovoch

Na Šalamúnových ostrovoch, ktoré sú bohaté na tropickú biodiverzitu, sa vyskytujú rôzne druhy morských hadov, ktoré majú silný jed. Spomedzi nich sa v plytkých vodách aj na pobreží často vyskytuje krait pásavý. Tieto hady sú veľmi jedovaté, ale ich mierna povaha znamená, že len zriedka predstavujú hrozbu, pokiaľ nie sú vyprovokované. Na súši je nebezpečenstvo jedovatých hadov podstatne nižšie, na ostrovoch nie sú zaznamenané žiadne druhy suchozemských jedovatých hadov. Miestne komunity sú dobre oboznámené s identifikáciou a vyhýbaním sa biotopom typickým pre tieto morské plazy. Šnorchlovanie a potápanie sú pre návštevníkov vo všeobecnosti bezpečné, pričom sprievodcovia často poskytujú inštruktáž o tom, ako sa správať v blízkosti morských živočíchov vrátane morských hadov. Pri skúmaní pobrežných oblastí sa odporúča nosiť ochrannú obuv a zostať ostražitý. K dispozícii je vzdelávanie o miestnej divokej prírode, ktoré pomáha obyvateľom aj turistom oceniť a bezpečne rešpektovať jej obyvateľov.

Šalamúnove ostrovy, ktoré sa nachádzajú v Tichom oceáne, sú domovom rôznych morských hadov a niekoľkých suchozemských hadov, z ktorých niektoré sú jedovaté. Prítomnosť týchto jedovatých morských hadov v pobrežných vodách predstavuje riziko pre tých, ktorí sa venujú vodným aktivitám, hoci prípady sú pomerne zriedkavé.

Šalamúnove ostrovy – Solomon Islands

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.