Sú na ostrove Pitcairn jedovaté hady?

Jedovaté hady na Pitcairne

Na odľahlých Pitcairnových ostrovoch, malej skupine v južnom Pacifiku, sa nevyskytujú žiadne jedovaté hady. Vďaka tejto izolácii a absencii jedovatých hadov predstavujú ostrovy jedinečnú ekologickú medzeru. Tunajšia flóra a fauna sa vyvinula bez hrozby pozemských plazovitých predátorov, čo formuje osobitý ekosystém. Ochranári sa zameriavajú na ochranu tohto jedinečného prostredia pred zavlečením inváznych druhov vrátane hadov, ktoré by mohli narušiť miestnu biodiverzitu. Absencia takýchto hrozieb je prínosom pre populácie vtákov, ktoré na ostrovoch hniezdia a z ktorých niektoré sú vzácne alebo ohrozené. Návštevníci Pitcairnu často obdivujú nedotknutú krásu prírody a pokoj, ktorý im prináša turistika bez strachu z jedovatých hadov. Miestna komunita a podporné organizácie sa naďalej snažia monitorovať a udržiavať ekologickú integritu ostrovov. Táto ostražitosť pomáha zachovať Pitcairn ako útočisko pôvodných druhov a fascinujúcu destináciu pre ekoturistov.

Na ostrove Pitcairn, vzdialenom britskom zámorskom území v Tichom oceáne, sa nevyskytujú žiadne pôvodné jedovaté hady. Jeho izolácia pomohla udržať ostrov bez mnohých škodcov a predátorov, ktoré sa vyskytujú na iných ostrovoch.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Ostrov Pitcairn – Pitcairn Island

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.