Sú na Fidži jedovaté hady?

Sú na Fidži jedovaté hady?

Na Fidži sa vo veľkej miere nevyskytujú jedovaté hady, čo z neho robí jedinečnú a bezpečnú destináciu pre milovníkov prírody. Izolácia ostrova zabránila rozsiahlej kolonizácii nebezpečných hadov, ktoré sú bežné v iných častiach sveta. Hosťuje tu však tichomorský hroznýš, ktorý nie je jedovatý a nepredstavuje hrozbu pre človeka. Tieto boa sú zvyčajne samotárske, uprednostňujú husté lesné oblasti a len zriedkavo prichádzajú do kontaktu s ľuďmi. V miestnom folklóre sa často spomínajú hady, ale tieto príbehy sú skôr o mýtických tvoroch ako o skutočných hrozbách. Turisti aj obyvatelia oceňujú nízke riziko stretnutia s hadmi, čo zlepšuje outdoorové aktivity, ako je turistika a objavovanie. Ochranárske úsilie pomáha udržiavať prirodzené biotopy fidžijskej fauny a flóry, čím sa zabezpečuje zachovanie ekologickej rovnováhy. Nedostatok jedovatých hadov prispieva k príťažlivosti Fidži ako tropického raja.

Fidži je domovom obmedzeného počtu druhov hadov, z ktorých žiadny nie je považovaný za nebezpečne jedovatý pre človeka. Jedinečný ekosystém a biodiverzita tichomorského ostrovného štátu zahŕňa morské hady, ako napríklad kraita pásavého (Laticauda colubrina), ktorý je jedovatý, ale vo všeobecnosti nie je agresívny voči ľuďom a vyskytuje sa predovšetkým v oceáne. Riziko uštipnutia hadom na súši je minimálne, pričom v nedávnej histórii Fidži neboli zaznamenané žiadne prípady vážnych zranení spôsobených jedovatými hadmi.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Fidži – Fiji

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.