Slovensko sa plánuje zbaviť uhlia do roku 2024, teda o 6 rokov skôr, ako sa pôvodne plánovalo

Slovensko pôvodne plánovalo ukončenie ťažby uhlia na rok 2030, ale teraz ho urýchlilo na polovicu roka 2024.

Slovensko tento týždeň zastavilo výrobu v poslednej uhoľnej elektrárni. Elektrická energia bude teraz takmer výlučne pochádzať z jadrových a obnoviteľných zdrojov.

Elektráreň Vojany, ktorá sa nachádza v okrese Michalovce na východnom Slovensku, bola otvorená v roku 1966.

Spoločnosť Slovenské elektrárne, ktorá elektráreň vlastní, oznámila, že od júna 2024 bude všetka elektrina vyrobená vo východoeurópskej krajine bez priameho obsahu CO2.

Slovensko pôvodne plánovalo ukončenie ťažby uhlia na rok 2030, ale teraz ho urýchlilo na polovicu roka 2024, keď sa pripojí k Belgicku, Rakúsku, Švédsku a Portugalsku ako krajina bez uhlia.

Slovensko bude bez uhlia do polovice roka 2024

V uhoľnej elektrárni Vojany zostávajú dva bloky po 110 MW a od tohto týždňa už nebudú vyrábať. Do konca júna úplne ukončí prevádzku.

Prevádzkovateľ Slovenské elektrárne skúšal spaľovne odpadu a biomasy, ale dospel k záveru, že tento alternatívny zdroj paliva je nespoľahlivý a nedostatočný.

Nedostatok alternatívneho paliva bol aj motívom odstavenia uhoľnej elektrárne Nováky koncom minulého roka.

Elektráreň Vojany, ktorá bola v čase svojej výstavby najväčšou elektrárňou v bývalom Československu, sa už niekoľko rokov borí s ekonomickými problémami.

Podľa majiteľov to bolo spôsobené dlhodobým poklesom cien elektrickej energie a vysokými nákladmi na povolenia C02 a uhlie.

Podľa slovenského denníka Denník N elektráreň v posledných rokoch nevyrábala takmer žiadnu elektrinu.

Čo bude so zatvorenými uhoľnými elektrárňami?

Vlastník elektrárne Vojany, spoločnosť Slovenské elektrárne, plánuje transformovať uzavretú elektráreň na udržateľnejšie riešenia.

Energetická spoločnosť tvrdí, že vyčistí skládku v areáli a kalové jazero tak, aby nepredstavovali riziko pre životné prostredie.

Spoločnosť dúfa, že elektráreň upraví na ekologické využitie, napríklad na solárny park alebo batériové úložisko.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.