Nový rok je vhodnou príležitosťou na zavedenie nových úprav v životnom štýle, čo si myslí väčšina ľudí na celom svete. Štúdia, ktorú uskutočnila Scrantonská univerzita, odhalila, že približne 45 % ľudí si na Nový rok zvyčajne dáva predsavzatia – to je pôsobivá štatistika. Skľučujúce však je, že približne 73 % z nich nedosiahne úspech, čo má za následok značný počet nesplnených predsavzatí a sklamaných myslí každý rok. Preto je veľmi dôležité preskúmať základné príčiny tohto rozšíreného neúspechu.

Pevné odhodlanie

Na to, aby človek dodržal novoročné predsavzatie, musí mať pevné odhodlanie, ktoré sa bežne označuje ako sila vôle. Táto sila vôle pochádza z prefrontálnej kôry, ktorá sa nachádza hneď za čelom. Okrem toho prefrontálna kôra riadi našu schopnosť sústrediť sa, zvládať krátkodobú pamäť a efektívne riešiť problémy.

...

Vnútorné fungovanie mozgovej kôry

Štúdia, ktorú uskutočnil profesor Baba Shiv, vrhá svetlo na vnútorné fungovanie prefrontálnej mozgovej kôry. Vysokoškolskí študenti s predsavzatím schudnúť boli rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina mala za úlohu zapamätať si dvojmiestne číslo, zatiaľ čo druhá skupina si mala zapamätať sedemmiestne číslo. Následne po krátkej prechádzke po chodbe dostali obe skupiny na výber z dvoch druhov občerstvenia: kúsok čokoládového koláča alebo misku ovocia. Prekvapujúce bolo, že študenti, ktorí boli zaťažení úlohou zapamätať si sedemmiestne číslo, si dvakrát častejšie vybrali kúsok čokoládovej torty v porovnaní so študentmi s dvojmiestnym číslom. Dôvod tohto rozdielu, ako vysvetlil profesor Shiv, je celkom zrejmý. Dodatočné čísla zaberali cenný mentálny priestor, pôsobili ako „kognitívna záťaž“, čím výrazne sťažovali odolávanie pokušeniu čokoládovej torty. V podstate je vôľa krehká a preťažená prefrontálna kôra nedokáže tieto impulzy kontrolovať, podobne ako žiariaci mozog nedokáže odolať lákadlám.

Následne prefrontálna kôra funguje podobne ako sval, ktorý si vyžaduje tréning. Keď sa na začiatku nového roka pustíte do plnenia predsavzatí – či už ide o odvykanie od fajčenia, chudnutie alebo šetrenie peňazí – je to podobné, ako keby ste sa pokúšali zdvihnúť 200-kilogramovú činku bez predchádzajúceho tréningu. Nie je prekvapením, že váš mozog nie je pripravený na takú veľkú námahu.

Keď sa lúčime s neuveriteľným rokom a vítame nový rok radostnými oslavami, je zvykom uvažovať o našich novoročných predsavzatiach. Máte nejaké predsavzatia na nadchádzajúci rok? Ak áno, je veľmi dôležité zamyslieť sa nad tým, ako tieto ciele aktualizujete a budete sa usilovať o ich dosiahnutie.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.