Potenciálny split akcií – je MicroStrategy ďalšia?

Spoločnosť MicroStrategy, ktorá sa obchoduje s cenou okolo 1900 USD za akciu, by mohla potenciálne profitovať z rozdelenia a splitu akcií.

Po nedávnej správe, že sieť reštaurácií rýchleho občerstvenia Chipotle Mexican Grill plánuje rozdelenie akcií v pomere 50 ku 1, by sa mnohí investori mohli pýtať, ktorá verejne obchodovaná spoločnosť by mohla byť ďalšia na rade.

MicroStrategy, spoločnosť zaoberajúca sa podnikovým softvérom, ktorá sa v roku 2020 preorientovala na nákup a držbu Bitcoinu, by mohla z rozdelenia (splitu) profitovať, keďže jej akcie sa obchodujú na úrovni takmer 1 900 USD za akciu. Poďme preskúmať, prečo by spoločnosť mohla rozdeliť svoje akcie a či by MicroStrategy mohla zvážiť takýto krok.

Čo je to rozdelenie akcií – split?

K rozdeleniu akcií dochádza vtedy, keď spoločnosť rozdelí svoje existujúce akcie na viacero akcií, čím efektívne zvýši počet dostupných akcií pri zachovaní svojej trhovej kapitalizácie. Aj keď akcionári získajú viac akcií, ich percentuálny podiel a celková hodnota ich investície zostanú rovnaké.

Predpokladajme napríklad, že vlastníte 10 akcií spoločnosti v cene 100 USD za akciu (spolu 1000). Ak spoločnosť vykoná rozdelenie akcií v pomere 2:1, budete potom vlastniť 20 akcií v hodnote 50 USD za akciu, pričom celková hodnota vašej investície zostane stále na úrovni 1 000 USD.

Prečo by spoločnosť splitla svoje akcie?

Keď má akcia ako MicroStrategy vysokú cenu, môže sa stať pre mnohých individuálnych investorov príliš drahou. Zatiaľ čo niektoré maklérske spoločnosti ponúkajú podielové akcie, iné (napríklad Vanguard) ich neponúkajú.

Znížením ceny akcií sa akcie stávajú dostupnejšie pre širší okruh investorov, čo by teoreticky mohlo zvýšiť dopyt po akciách spoločnosti a zvýšiť jej trhovú hodnotu.

Zníženie ceny akcií môže byť výhodné pre obchodníkov s opciami, pretože ich robí dostupnejšími. To môže prilákať viac účastníkov na opčný trh a otvoriť obchodníkom možnosti realizovať stratégie s nižšími nákladmi, čím sa akcie zviditeľnia.

Spoločnosť MicroStrategy už predtým rozdelila svoje akcie a mala split

Spoločnosť MicroStrategy vstúpila na burzu v roku 1998 a začiatkom roka 2000, keď dosiahla historické maximum, rozdelila svoje akcie 2:1. Podobne ako v prípade iných dot-com spoločností, bublina čoskoro spľasla a spoločnosť MicroStrategy v roku 2002 uskutočnila reverzný split 1:10, aby splnila požiadavky na minimálnu cenu pri kótovaní na burze Nasdaq.

Výkonný predseda Michael Saylor dohliadal na spoločnosť počas predchádzajúceho rozdelenia akcií a reverzného rozdelenia akcií. Vzhľadom na minulé šrámy a volatilitu akcií s 52-týždňovým maximom na úrovni 1 900 USD a 52-týždňovým minimom na úrovni 230 USD by Saylor mohol byť tentoraz váhavejší. Nikto zo spoločnosti sa k potenciálnemu rozdeleniu akcií verejne nevyjadril.

Je spoločnosť MicroStrategy vhodnou investíciou pred pravdepodobným rozdelením a splitom akcií?

Zvyčajne sa neodporúča zakladať investičné rozhodnutia len na potenciálnom rozdelení akcií. Pri hodnotení dlhodobého potenciálu akcií by mali mať oveľa väčší význam finančné výsledky spoločnosti.

S ohľadom na uvedené, spoločnosť MicroStrategy nie je ako žiadna iná verejne obchodovaná spoločnosť na trhu, pretože čeliac obmedzeným vyhliadkam na rast svojho softvérového biznisu sa v roku 2020 rozhodla nakúpiť 250 miliónov dolárov v Bitcoine – a odvtedy ich neprestala nakupovať.

Dnes spoločnosť vlastní 214 246 bitcoinov, ktoré získala za 7,53 miliardy USD pri priemernej cene 35 160 USD za kus. Keďže Bitcoin sa obchoduje za približne 69 400 dolárov, investorom spoločnosti MicroStrategy sa táto bezprecedentná stávka zatiaľ vyplatila, pričom jej akcie vzrástli o viac ako 1 400 %, odkedy spoločnosť začala uplatňovať tento nový prístup.

Pred investíciou do MicroStrategy by však potenciálni kupujúci mali vedieť niekoľko vecí. Po prvé, súvaha spoločnosti utrpela značný zásah, keď sa jej čistá hotovosť vo výške 531 miliónov USD od začiatku jej výdavkovej horúčky zmenila na čistý dlh vo výške 2,1 miliardy USD.

Po druhé, počet akcií spoločnosti v obehu prudko vzrástol z 9,7 milióna v auguste 2020 na 17 miliónov v súčasnosti, čím sa akcie zriedili o 83 %. Väčšina hotovosti získanej z predaja týchto akcií bola reinvestovaná do ešte väčšieho množstva Bitcoinov.

Zadlžovanie spoločnosti a riedenie akcií bude pravdepodobne pokračovať, keďže spoločnosť Microstrategy nedávno oznámila dve konvertibilné zmenky v hodnote 800 miliónov USD a 600 miliónov USD na financovanie svojich najnovších výdavkov na Bitcoin. Konvertibilné dlhopisy sú typom finančného nástroja, ktorý predstavuje dlh a má potenciál byť v budúcnosti transformovaný na akcie. Tieto dlhopisy majú dosiahnuť splatnosť v roku 2030, resp. 2031, pokiaľ nebudú odkúpené, splatené alebo konvertované skôr podľa podmienok uvedených v ich podmienkach.

Dokonca aj pre nadšencov Bitcoinu začínajú akcie MicroStrategy dávať menší zmysel ako nákup kryptomeny priamo alebo prostredníctvom niektorého z novo schválených burzových fondov obchodujúcich s Bitcoinom. Je to preto, že podľa stavu k tomuto dátumu má spoločnosť hodnotu podniku (trhová kapitalizácia plus čistý dlh) 34,8 miliardy USD, avšak vlastní Bitcoin v hodnote 14,9 miliardy USD.

Potenciálni investori preto platia výraznú prémiu za spoločnosť MicroStrategy, ktorá v roku 2023 dosiahla tržby 496 miliónov USD, čo je o 1 % menej ako 499 miliónov USD v roku 2022. To z tejto akcie robí nevýhodnú arbitrážnu hru a potenciálni investori by sa jej mali pri dnešnej vysokej cene vyhnúť.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.