Podfukárska história firmy Theranos a CEO Elizabeth Holmes

Theranos bol startup zo Silicon Valley, ktorý sľuboval revolúciu v zdravotníctve vďaka inovatívnej technológii testovania krvi. Spoločnosť, ktorú v roku 2003 založila Elizabeth Holmesová, mladá podnikateľka a odpadlíčka zo Stanfordu, si rýchlo získala pozornosť pre svoje ambiciózne ciele a podporu celebrít.

Technológia testovania krvi spoločnosti Theranos bola založená na malej vzorke odobratej z prsta, ktorá sľubovala rýchlejšie, lacnejšie a presnejšie výsledky testov ako tradičné metódy testovania krvi. Čoskoro sa však objavili otázky o presnosti a spoľahlivosti technológie a spoločnosť bola obvinená z klamania investorov a zákazníkov.

V roku 2015 investigatívna správa novinára Johna Carreyroua odhalila závažné nedostatky v technológii Theranos a vyvolala obavy o praktiky spoločnosti. Správa viedla k sérii právnych a regulačných opatrení proti spoločnosti Theranos a nakoniec viedla k jej pádu.

Generálna riaditeľka spoločnosti Theranos Elizabeth Holmesová bola v roku 2018 obvinená z viacerých podvodov a sprisahania a v súčasnosti ju čaká súdny proces. Prípad si získal širokú pozornosť pre svoje dôsledky pre riadenie spoločností, etiku a zodpovednosť v technologickom odvetví.

Príbeh spoločnosti Theranos je varovným príbehom o rizikách prehnanej reklamy a skresľovania informácií vo svete startupov. Slúži ako pripomienka dôležitosti transparentnosti, zodpovednosti a etického vedenia v podnikaní a zdôrazňuje potrebu náležitej starostlivosti pri hodnotení nových technológií a produktov.

Strýko

Strýko Libertarián je človek, ktorý ti so všetkým pomôže a poradí. Prináša informácie zo sveta a rád ti pomôže. Poradí ti s nudou, učením, prezradí zaujímavosti a dá ti možnosť zlepšiť svoj život.