Nezdravé jedlo a 3 jedlá, ktorým by si sa určite mal vyhnúť

Nezdravé jedlo zapríčiňuje, že sa priemerná dĺžka života v USA aj na celom svete znižuje. Nie je to akási anomália ako prvá svetová vojna v kombinácií so španielskou chrípkou. Tento klesajúci trend zažívame už od roku 2015. Kedy sa zastaví? Čo sa deje s našou kvalitou života? Prečo zbytočne papáme nezdravé jedlá?

Chronické ochorenia sú na vzostupe, no podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie sa ich výskyt od roku 2001 do roku 2020 zvýšili o 57%. Predtým bola za nárast výskytu chronických chorôb obviňovaná starnúca populácia – keďže čím dlhšie žiješ, tým viac sa musí choroba prejaviť. Teraz sa však tieto názory rozchádzajú.

Čo môže byť na vine? Ako by ste mohli znížiť pravdepodobnosť vzniku chronických chorôb? Aké nezdravé jedlá na nás vplývajú?

Nezdravé jedlá a zdravá výživa

Žijeme v tomto trúbiacom, stresujúcom, predopamínovanom, každý týždeň iným trendom, crnkajúcom, píp pípovom, selfíčkovom a nie som na tejto fotke tlstom svete.

Ako certifikovaný odborník na výživu často ľuďom vysvetľujem, že dobrá výživa sa týka toho, čo nejete, a zároveň aj toho, čo robíte. V dnešnom rozvinutom svete sme príliš unavení, ale podvyživení. Junk a odpadové jedlo sa ujal vedenia. Je to do značnej miery preto, že sa najprv zaoberáme kalóriami a veríme, že udržiavaním určitého množstva kalórií pod určitým denným číslom sa o všetko postaráme. A celú tú dobu nám uniká skutočný dôvod, prečo ako živočíchy jeme: získavame živiny.

Ak sa budeš snažiť jesť výživné potraviny – síce je to nemoderné a ťažšie sa pripravujú pre dnešné štandardy – kalórie sa o seba postarajú samé. A z väčšej časti to isté dokáže aj tvoje zdravie.

Ak si zrovna ten typ človeka, ktorý si najprv zisťuje čo musí prestať robiť (predtým, ako začneš s niečim novým), tak si na správnom mieste. Mám tu zoznam troch výživne prázdnych potravín, ktoré by si mal vyhodiť a namiesto toho si vychutnať skutočné zdravé jedla plné živín. Nezdravé jedlá sa totiž ani nenarodili a ani nevypestovali, aj keď sa tvária, že áno.

1. Nezdravé Vysoko rafinované obylniny

Vysoko spracované a rafinované zrná resp. obilniny sú základom mnohých nezdravých potravín. Ak sa im vyhneš, ubrániš sa veľa veciam, ktoré by sa naozaj nemali jesť.

Majú veľmi málo živín. V skutočnosti im natoľko chýba výživná hodnota, že sa do nich pridávajú syntetické vitamíny a minerály. Tento proces sa nazýva obohacovanie a v minulosti to bol nevyhnutný krok v boji proti nedostatku živín. Často počúvame, že vitamínové a minerálové doplnky stravy nefungujú, ale obohatenie potravín by fungovať malo? Divné!

Žijeme v rozvinutom svete dostatku. Taký výber! Pri stravovacích rozhodnutiach sa doslova topíme v možnostiach. Prečo teda hľadať vysoko rafinované zrná a kvôli nim nezdravé jedlá, ako je biely chlieb alebo cestoviny, keď sa môžeš rozhodnúť pre výživnejšiu stravu? Je to preto, že je ani vizálne nepekné?

Pšenica, raž, špalda, pohánka, kamut a iné staromódne zrná sú lepšou voľbou, najmä ak sa vyrábajú spolu s kyslým droždím, a nie s moderným no nezdravým pekárskym droždím. Fermentáciou sa rozkladajú antiživiny, vďaka čomu sa ozajstné živiny ľahšie trávia a je menej pravdepodobné, že spôsobia problémy s trávením. Takže do toho a skús niečo nové! Druhou možnosťou je úplné odstránenie obilniny z vašej stravy (aj tak nič ako deficit zŕn neexistuje).

Jedenie naklíčených chlebových zŕn (nachádzajúcich sa v obchode so zdravou výživou) alebo klíčenie zŕn doma (namáčanie a potom im umožnenie klíčenia na jeden deň) sú spôsoby, ako redukovať ochranné chemikálie, ktoré rastliny v nich obsahujú, súhrnne nazývané antinutrienty. Jedným z príkladov je lepok.

Ak sa necítiš dobre, dôrazne odporúčam, aby si to robil alebo aj úplne vynechal obilniny, a prinajlepšom si zistil o vylepšeniach, ktorými zabrániš pokazenému tráveniu. Ľudia s dobrým zdravým a imunitou si s tým poradia (Pre výnimočnú imunitu používam tento doplnok). Naklíčený chlieb je jediný typ, ktorý takmer nikdy nespôsobuje tráviace ťažkosti.

2. Nezdravý pridaný cukor mení jedlo na nezdravé

Cukor sa pridáva takmer do všetkého, čo jeme a pijeme. Nemôžete si kúpiť ani arašidové maslo, ktoré výrobca nezmenil, tak aby si ho nevedel prestať jesť.

Jedenie pridaného cukru – často skrytého v potravinách pod jedným z viac ako 68 rôznych názvov – je vynikajúci spôsob pre získanie nadváhy alebo chorôb.

Nielenže pridáva do stravy zbytočne veľa energie, ktorú nespáliš – posteľ, auto, kancelária, auto, gauč, posteľ, a dokola – ale viackrát denne narúšaš aj svoj hormonálny systém. Nič nechceme narúšať. Jednoducho povedané, táto kombinácia vytvorí extra adipozitu (tuk) a spôsobí ochorenie. Množstvo chorôb.

Vyhni sa pridaným cukrom a vyhneš sa tak nezdravým jedlám. Veru, jednoduchý vzorec.

3. Nezdravé rastlinné oleje

Nezdravé jedlá, rastlinný olej sťa repka olejná, kukuričný olej, nezdravý sójový olej alebo margaríny.

Extrudované rastlinné oleje sa dostali do našich životov asi v roku 1910, keď sa ich spracovanie zlacnelo. Nerob chybu, tieto oleje patria pod potravinovú technológiou, ktorá nikdy nemala vzniknúť.

Naopak, tieto oleje sa javia ako výživné, ale priniesli so sebou zdravotné riziká, ktoré prevyšujú akýkoľvek prínos. Štúdia uverejnená v časopise British Medical Journal zistila, že nahradenie nasýtených tukov rastlinnými olejmi zvyšuje úmrtnosť na „všetky príčiny“ o 62% a na kardiovaskulárne choroby o 70%, pri sledovaní oproti kontrolnej skupine. Táto štúdia je dostatočne silná na to, aby preukázala príčinu rastlinných olejov v porovnaní s pochybnými štúdiami rôznych zdravotných a výživových „asociácií“.

Na prelome 20. storočia ľudia denne konzumovali živočíšne tuky a srdcové choroby boli veľmi zriedkavé. Do roku 1950 sa srdcová choroba stala najväčším zabijakom na západe. V súčasnosti je to najväčší zabijak na svete. V rozvinutých krajinách je však rakovina v súčasnosti hlavnou príčinou úmrtí, čiastočne kvôli zvýšeniu prevencie spolu so zlepšením liečby po infarkte, ktoré zachraňujú viac životov, i keď často zanechávajú trvalé následky.

Bohužiaľ, rastlinné oleje sa podieľajú na vývoji rakoviny. Štúdia na myšiach preukázala dvojnásobný výskyt u tých, ktorým bol dávaný rastlinný olej, oproti tým, ktoré dostávali rybí olej. Ďalšia štúdia na hlodavcoch preukázala, že normálnemu a zdravému procesu bunkovej smrti (apoptóze) zabraňuje kukuričný olej, a v dôsledku toho sa vyvíja rakovina hrubého čreva.

Aby som to zjednodušil, mám pravidlo: Ak olej pochádza z niečoho, čo nie je očividne mastné, nejedz takéto nezdravé jedlo – nikdy.

„Tá veľká plastová fľaša s rastlinným olejom v kredenci?“ Vyhoď ho alebo si namasti reťaz na bicykli!“

Repka olejná, sójový olej, kukuričný olej, požlt a margaríny, často hydrogenované a opakovane zohrievané, nie sú mastné bez moderných procesov. Kvôli rôznym technický procesom sú veľmi lacné a samozrejme všade dostupné.

Hlavným problémom týchto olejov je to, že ich vzácne omega-6 poly-nenasýtené molekuly sa pri rozsiahlom spracovaní ľahko poškodia. Sú navyše zraniteľné po naplnení do fliaš a reakcii na kyslík a slnečné žiarenie. Toto poškodenie spôsobuje, že molekuly sú reaktívne a zápalové.

Rastlinné oleje sú skutočným nepriateľom – predávajú sa nám, akoby nám robili láskavosť, keď nás v skutočnosti bodajú do srdca a ničia nás zvnútra. Toto nie je jedlo, a bodka. Nejedz to svinstvo. Tá veľká plastová fľaša s rastlinným olejom v kredenci?“ Vyhoď ho alebo si namasti reťaz na bicykli!

Všetko je to odpad a nezdravé jedlo

Ak skombinujeme tieto tri veci – vysoko rafinované obilniny, pridané cukry a rastlinné oleje – dostaneme niečo ako donut (šišku). Šiška je všetko úsmevy, mňam, mäkké a chutnučké, farebné a v peknej krabičke, v skutočnosti je to stroj času: Takéto nezdravé potraviny skracujú tvoj život a jeho kvalitu.

Nezdravé jedlo, šišky ang. donut alebo doughnut. Nezdravý pridaný cukor a rastlinné oleje.

Nečakaj do pondelka alebo budúceho mesiaca alebo pôstu alebo na nový rok. Urob to dnes. Prestaň zrádzať samého seba z budúcnosti. A boh ťa ochraňuj, ak tieto „pochutiny“ tvoria tvoje hlavné jedlá prípadne väčšinu tvojich jedál. Ak áno, prihlás sa na zdravotnú vysokú školu a vynájdi nejakú metódu, ako môžeš zminimalizovať dopad tohto nezdravého jedla.

Spýtaj sa samého seba, akú úlohu tieto potraviny zohrávajú v tvojom živote. Uisti sa, že ješ zdravé potraviny s vysokým obsahom živín a občas si niečo v kuchyni od základu pripravíš sám. Väčšina rôznych polotovarov a lacných jedál je často iba triathlon týchto 3 nezdravých jedál.

Predstav si samého seba

Predstavte si samého seba o pár mesiacov. Úspešne si odstránil tento odpad zo svojej stravy a konečne sa cítiš úžasne. Môžeš si obliecť staré džínsy, ktoré ste nosil na strednej (škoda, že majú diery na kolenách a zadku). Budeš mať žiariacu pokožku, maximum energie a tvoj šéf si bude myslieť, že si najlepší. Tadá!

Nezdravé odpadkové jedlo ti môže ničiť život, ak nie teraz, tak v budúcnosti určite. Ži na svoj plný potenciál a zabráň zbytočnej konzumácií nezdravého jedla!

Nezdravé jedlá, zhrnutie a Strýkove PS

Neberte tento článok ako výživový extrémizmus. Nezdravé jedlo som opisoval expresívne. Budete so mnou súhlasiť, že väčšine ľudí nestačia iba štúdie a fakty. Pre zdravší a krajší svet treba na problémy poukázať aj emóciami.

Bol by som pokrytec, ak by som tvrdil, že nič z týchto nezdravých jedál nejem. Som však so sebou spokojný, pretože ich jem minimálne, v malom množstve a veľmi zriedkavo. A to isté odporúčam tebe.

Hej! Pozri aj môj článok na tému príznaky stresu a zbavenia sa stresu, alebo prírodné tabletky na prekrvenie mozgu, sústredenie, pamäť a učenie.

Strýko

Strýko ti so všetkým pomôže a poradí. Prináša informácie zo sveta a rád ti pomôže. Poradí ti s nudou, učením, prezradí zaujímavosti a dá ti možnosť zlepšiť svoj život.

60 thoughts on “Nezdravé jedlo a 3 jedlá, ktorým by si sa určite mal vyhnúť

 • 12. 9. 2023 at 08:51
  Permalink

  After looking into a handful of the blog posts on your website, I seriously appreciate
  your way of blogging. I added it to my bookmark website list and will be checking back
  soon. Please check out my website as well and let me know how you feel.

 • 12. 9. 2023 at 21:10
  Permalink

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
  could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you
  would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 • 12. 9. 2023 at 21:12
  Permalink

  Hi there, I read your blog daily. Your humoristic
  style is witty, keep doing what you’re doing!

 • 12. 9. 2023 at 21:42
  Permalink

  Thanks for finally writing about > Nezdravé jedlo a 3 jedlá, ktorým
  by si sa určite mal vyhnúť | STRYKO.sk < Liked it!

 • 13. 9. 2023 at 01:09
  Permalink

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering
  problems with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it.
  Is there anybody else having identical RSS issues?
  Anyone who knows the solution can you kindly respond?

  Thanx!!

 • 13. 9. 2023 at 02:52
  Permalink

  Highly energetic article, I loved that bit. Will
  there be a part 2?

 • 13. 9. 2023 at 06:40
  Permalink

  Hello there I am so delighted I found your webpage, I really found you by error, while I was searching on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post and a all round
  thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through
  it all at the moment but I have book-marked it and also included your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great
  work.

 • 16. 9. 2023 at 22:15
  Permalink

  I got this site from my pal who informed me about this site and
  now this time I am browsing this site and reading very informative articles
  or reviews here.

 • 18. 9. 2023 at 18:17
  Permalink

  Hello there! I could have sworn I’ve visited this website before
  but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m certainly pleased I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 • 18. 9. 2023 at 18:53
  Permalink

  hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical issues using this site, since I experienced
  to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that
  I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your
  placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content.
  Ensure that you update this again soon.

 • 18. 9. 2023 at 18:53
  Permalink

  I’m gone to convey my little brother, that he should also
  go to see this weblog on regular basis to obtain updated from most recent news.

 • 18. 9. 2023 at 19:00
  Permalink

  Good day! I know this is kind of off topic but
  I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for
  my comment form? I’m using the same blog platform as
  yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 • 18. 9. 2023 at 19:20
  Permalink

  Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off
  the screen in Safari. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser
  compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though!

  Hope you get the issue fixed soon. Many thanks

 • 18. 9. 2023 at 19:32
  Permalink

  Hello there, You’ve done an incredible job. I will certainly digg
  it and personally recommend to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this
  web site.

 • 18. 9. 2023 at 19:44
  Permalink

  Wow, marvelous weblog format! How long have you ever been blogging for?

  you made blogging glance easy. The total look of your
  site is fantastic, as well as the content material!

 • 18. 9. 2023 at 19:58
  Permalink

  I do not even know how I ended up here, but I thought this
  post was good. I don’t know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 • 18. 9. 2023 at 20:11
  Permalink

  This design is steller! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to
  say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 • 18. 9. 2023 at 20:15
  Permalink

  Its like you learn my mind! You seem to know so much approximately
  this, like you wrote the e-book in it or something.
  I think that you simply could do with a few % to
  power the message home a bit, however instead of
  that, this is wonderful blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 • 18. 9. 2023 at 20:21
  Permalink

  I think the admin of this web site is really working hard
  for his web page, for the reason that here every data is
  quality based material.

 • 18. 9. 2023 at 22:08
  Permalink

  Hello, of course this paragraph is actually pleasant and I have
  learned lot of things from it concerning blogging. thanks.

 • 18. 9. 2023 at 22:14
  Permalink

  This post is priceless. When can I find out more?

 • 18. 9. 2023 at 22:18
  Permalink

  Superb, what a website it is! This webpage presents useful data to us, keep it up.

 • 18. 9. 2023 at 22:20
  Permalink

  Just want to say your article is as amazing. The clarity in your post is just
  cool and i can assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to
  keep updated with forthcoming post. Thanks a million and
  please keep up the enjoyable work.

 • 18. 9. 2023 at 22:31
  Permalink

  Hi I am so thrilled I found your weblog, I really found you by error, while I was
  researching on Aol for something else, Nonetheless I am here now
  and would just like to say kudos for a marvelous post
  and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all
  at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read more, Please do keep up
  the excellent work.

 • 18. 9. 2023 at 22:31
  Permalink

  Currently it sounds like WordPress is the best blogging platform available
  right now. (from what I’ve read) Is that what you are
  using on your blog?

 • 18. 9. 2023 at 22:36
  Permalink

  I like the valuable info you provide for your articles. I’ll bookmark your blog and take a look at again right here frequently.
  I’m reasonably certain I’ll learn many new stuff
  right here! Best of luck for the next!

 • 18. 9. 2023 at 22:42
  Permalink

  Appreciation to my father who shared with me about this weblog, this webpage
  is genuinely amazing.

 • 18. 9. 2023 at 22:49
  Permalink

  Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just
  posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 • 18. 9. 2023 at 22:53
  Permalink

  It’s fantastic that you are getting ideas from this paragraph as well as
  from our discussion made here.

 • 18. 9. 2023 at 22:53
  Permalink

  Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  tips?

 • 18. 9. 2023 at 22:59
  Permalink

  Hi there, its good article about media print, we all understand media is a impressive source of data.

 • 18. 9. 2023 at 22:59
  Permalink

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?

  There’s a lot of people that I think would really appreciate
  your content. Please let me know. Cheers

 • 19. 9. 2023 at 16:41
  Permalink

  Thanks for sharing your thoughts about Small Business Networking.
  Regards

 • 19. 9. 2023 at 18:33
  Permalink

  We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve done
  a formidable job and our entire community will be
  grateful to you.

 • 19. 9. 2023 at 18:45
  Permalink

  I visited multiple web pages except the audio feature for audio songs
  current at this web site is actually wonderful.

 • 19. 9. 2023 at 23:05
  Permalink

  Great blog you have got here.. It’s difficult to find high-quality writing like yours
  nowadays. I honestly appreciate people like you! Take
  care!!

 • 19. 9. 2023 at 23:56
  Permalink

  Stunning story there. What happened after?
  Take care!

 • 20. 9. 2023 at 01:16
  Permalink

  My brother recommended I might like this blog. He
  was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had
  spent for this information! Thanks!

 • 20. 9. 2023 at 02:05
  Permalink

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this superb
  blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group.

  Talk soon!

 • 20. 9. 2023 at 04:32
  Permalink

  Paragraph writing is also a fun, if you know then you can write if not
  it is complicated to write.

 • 20. 9. 2023 at 09:52
  Permalink

  It’s going to be ending of mine day, except before ending I am
  reading this impressive article to improve my experience.

 • 20. 9. 2023 at 15:16
  Permalink

  I feel this is among the such a lot important info for me.
  And i am glad reading your article. However wanna remark on some
  general things, The web site style is great, the articles is
  truly nice : D. Excellent process, cheers

 • 20. 9. 2023 at 15:29
  Permalink

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Appreciate it

 • 20. 9. 2023 at 17:05
  Permalink

  If you want to get much from this paragraph then you have to apply
  such strategies to your won website.

 • 20. 9. 2023 at 17:23
  Permalink

  This information is invaluable. Where can I find out more?

 • 20. 9. 2023 at 18:26
  Permalink

  Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.

  Please let me know. Cheers

 • 26. 9. 2023 at 04:32
  Permalink

  Hi there it’s me, I am also visiting this
  web site daily, this site is really fastidious and
  the viewers are genuinely sharing fastidious thoughts.

 • 26. 9. 2023 at 04:52
  Permalink

  This piece of writing provides clear idea in support of the new visitors of blogging, that truly how to
  do running a blog.

 • 26. 9. 2023 at 05:27
  Permalink

  Touche. Great arguments. Keep up the great spirit.

 • 26. 9. 2023 at 06:37
  Permalink

  Hi there to every body, it’s my first pay a visit of this website; this blog contains remarkable and genuinely fine stuff in support
  of visitors.

 • 26. 9. 2023 at 07:06
  Permalink

  Hello there! This article could not be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept preaching about this. I most certainly will
  send this article to him. Fairly certain he’s going to have a great read.
  Many thanks for sharing!

 • 26. 9. 2023 at 07:13
  Permalink

  I have read some excellent stuff here. Definitely
  value bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you place to make this
  type of great informative web site.

 • 26. 9. 2023 at 09:31
  Permalink

  Simply want to say your article is as astonishing. The clearness on your put up is
  just excellent and i could think you’re an expert in this subject.
  Well along with your permission let me to seize your feed
  to keep updated with coming near near post.

  Thank you a million and please carry on the gratifying work.

 • 26. 9. 2023 at 09:37
  Permalink

  Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything.
  However just imagine if you added some great pictures
  or videos to give your posts more, „pop“! Your content is excellent but with images and videos, this blog could certainly be one of the very best
  in its niche. Amazing blog!

 • 26. 9. 2023 at 10:50
  Permalink

  I’m very happy to uncover this page. I want to to thank you for your time for this particularly fantastic read!!
  I definitely enjoyed every bit of it and I have you
  saved to fav to check out new stuff in your website.

 • 26. 9. 2023 at 11:15
  Permalink

  This design is steller! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you
  had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 • 26. 9. 2023 at 14:11
  Permalink

  Ahaa, its nice dialogue regarding this piece of writing here at this
  webpage, I have read all that, so at this time me also commenting here.

 • 26. 9. 2023 at 14:18
  Permalink

  An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a
  coworker who was conducting a little homework on this.

  And he actually bought me dinner simply because I found
  it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your web site.

 • 28. 9. 2023 at 16:29
  Permalink

  Three NFL juggernauts are primarily based in Florida — the Tampa Bay
  Buccaneers, the Miami Dolphins, and the Jacksonville Jaguars.

  Here is my web-site: 토토사이트

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *