Za posledných 20 rokov sme získali 130 miliónov hektárov stromovej vegetácie, ale stratili sme približne 230 miliónov hektárov stromovej vegetácie, čo predstavuje čistú stratu 100 miliónov hektárov. Je to spôsobené najmä odlesňovaním v Brazílii, Indonézii a KDR. Čistý prírastok pokrytia stromami však stále zaznamenáva 36 krajín.
A je dôležité poznamenať, že väčšina z týchto 130 miliónov „prírastkov“ nie sú lesy, ale stromy, často nepôvodné agrolesnícke plantáže a zalesňovanie zmiešanými druhmi na boj proti degradácii pôdy v minulosti.
Stromy (aj keď ich je veľa) sa nerovnajú lesu. Les je výsledkom ekologických interakcií všetkých prítomných druhov počas obrovského časového obdobia. Väčšina toho, čo bolo vysadené ako stromový porast, má celkom minimálnu ekologickú hodnotu.
To znamená, že aj v krajinách, ktoré uvádzajú „zvýšený lesný porast“, sa v skutočnosti stalo to, že sa výrazne rozšírili ekologické púšte vysadené stromami, zatiaľ čo skutočné pôvodné lesy s vysokou ekologickou hodnotou sa naďalej vyrubujú, čo vedie k čistej strate biodiverzity a biomasy. Takáto je situácia vo viacerých ázijských krajinách, kde som pracoval v oblasti ochrany biodiverzity.