Kolosálna história spoločnosti Google a jej produktov

Google je jednou z najuznávanejších a najpoužívanejších spoločností na svete, ktorá poskytuje používateľom širokú škálu online služieb a produktov. Spoločnosť so sídlom v Kalifornii založili Larry Page a Sergey Brin v roku 1998, keď boli študentmi Stanfordskej univerzity. Odvtedy sa spoločnosť Google stala pojmom, ktorý je synonymom dokonalosti vyhľadávačov, inovácií a moderných technológií.

V začiatkoch Page a Brin pracovali na výskumnom projekte, ktorého cieľom bolo vytvoriť vyhľadávač, ktorý by hodnotil webové stránky na základe ich relevantnosti k danému hľadanému výrazu. Svoj projekt nazvali Backrub a bol navrhnutý tak, aby analyzoval vzťahy medzi webovými stránkami, a nie iba obsah na stránke. Algoritmus Backrub bol významným krokom vpred v technológii vyhľadávačov a stal sa základom pre algoritmus PageRank spoločnosti Google.

Doména .com

V roku 1997 bola zaregistrovaná doména google.com a spoločnosť bola oficiálne založená v roku 1998. Názov „Google“ pochádza zo slova „googol“, čo je matematický výraz pre číslo 1, za ktorým nasleduje 100 núl. Názov odráža túžbu zakladateľov usporiadať obrovské množstvo informácií dostupných na internete.

Prvé dni spoločnosti Google sa odohrávali v garáži v Menlo Parku v Kalifornii, kde Page a Brin neúnavne pracovali na vývoji a zdokonaľovaní technológie vyhľadávača. Prvé počiatočné financovanie získali v roku 1998 a do roku 2000 získali prvé veľké kolo financovania, ktoré zahŕňalo investíciu od spoločnosti rizikového kapitálu Kleiner Perkins.

Spustenie AdWords

V roku 2002 spoločnosť Google spustila program AdWords, ktorý umožnil firmám inzerovať svoje produkty a služby spolu s výsledkami vyhľadávania. Program AdWords bol okamžite úspešný a odvtedy sa stal jedným z hlavných zdrojov príjmov spoločnosti Google.

V roku 2004 spoločnosť Google vstúpila na burzu a jej prvotná verejná ponuka bola jednou z najočakávanejších udalostí v technologickom priemysle. Vstup na burzu priniesol 1,67 miliardy dolárov a spoločnosť bola ocenená na 23 miliárd dolárov.

Odvtedy spoločnosť Google pokračovala v inováciách a rozširovaní svojej ponuky. Spoločnosť uviedla na trh celý rad produktov a služieb vrátane Google Maps, Google Translate, Google News a Google Drive. Rozšírila svoju pôsobnosť aj v oblasti hardvéru, keď uviedla na trh smartfón Google Pixel a inteligentný reproduktor Google Home.

Jedna z top spoločností

V súčasnosti je spoločnosť Google jednou z najhodnotnejších spoločností na svete s trhovou kapitalizáciou viac ako 1 bilión USD. Má pobočky v krajinách po celom svete a jej produkty a služby denne využívajú miliardy ľudí.

História spoločnosti Google je dôkazom sily inovácií, tvrdej práce aj odhodlania. Od skromných začiatkov v garáži v Kalifornii až po globálneho technologického giganta prešla spoločnosť Google za niekoľko krátkych desaťročí dlhú cestu. Jeho vplyv na internet a celý technologický priemysel sa nedá preceňovať a v nasledujúcich rokoch bude naďalej dominantnou silou.

Zaujímavá je aj história firmy Amazon alebo Apple.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.