História psov – ich domestikácia a kamarátstvo s človekom

Nie je ťažké si predstaviť, že keď ľudia začali žiť na tejto planéte, spriatelili sa s nejakým druhom divokého psa. Výmenou za ochranu pred inými zvieratami a pomoc pri strážení dobytka poskytli ľudia psom miesto na život a trochu potravy. Spočiatku boli tieto psy pravdepodobne len veľmi priateľské šakaly alebo choré vlky, ktoré boli vyhodené zo svojej svorky a našli útočisko u ľudí. Je možné, že partnerstvo medzi ľuďmi a psami sa začalo, keď lovci priniesli domov niekoľko bezmocných šteniat, o ktoré sa postarali ženy a deti. Postupom času sa psy začali viac podobať na členov rodiny a tak sa k nim aj správali.

Psy sa vyskytujú na celom svete s výnimkou niektorých oblastí, ako sú Západoindické ostrovy, Madagaskar, východné ostrovy Malajského archipelága, Nový Zéland a Polynézske ostrovy. Na týchto miestach neexistujú dôkazy o tom, že by psy, vlky alebo líšky boli niekedy pôvodnými zvieratami. V dávnych dobách boli psy na Blízkom východe a medzi prvými Mongolmi divoké a dlhé roky ignorované. Žili vo svorkách, vyzerali vychudnuté a podobné vlkom a dodnes ich možno vidieť potulovať sa po uliciach východných miest. Nikto sa nesnažil s týmito psami spriateliť alebo ich urobiť poslušnejšími. Až v Asýrii a Egypte sa začali objavovať odlišné typy psov.

Psy v Palestíne

V Palestíne neboli psy veľmi obľúbené a v Starom a Novom zákone sa na ne často pozeralo s dešpektom ako na nečisté zvieratá. Jediný prípad, keď sa v Biblii spomínajú psy ako spoločníci, je v apokryfnej knihe Tobiáš. V tejto knihe pes mladého muža sprevádza jeho a ďalšiu osobu na ceste.

Existuje mnoho rôznych plemien psov, ktoré sa výrazne líšia veľkosťou, vzhľadom a vlastnosťami. Je ťažké uveriť, že všetky tieto psy mohli pochádzať zo spoločného predka. Napríklad mastif a japonský španiel, deerhound a pomeranian, bernardín a miniatúrny čierno-hnedý teriér nezdieľajú zrovna spoločný vzhľad. Rozdiel medzi týmito plemenami však nie je väčší ako medzi inými selektívne vyšľachtenými zvieratami, ako sú kone a dobytok. Chovatelia psov vedia, že selektívnym šľachtením na určité vlastnosti môžu vytvoriť mnoho rôznych typov a veľkostí psov.

Vlk a pes majú mnoho spoločných znakov v telesnej stavbe aj v správaní. V skutočnosti majú kostrovú sústavu takú podobnú, že môže byť ťažké ich od seba rozlíšiť. Obaja majú sedem krčných stavcov, trinásť chrbtových stavcov, sedem bedrových stavcov, tri krížové stavce a dvadsať až dvadsaťdva chvostových stavcov. Majú tiež trinásť párov rebier, štyridsaťdva zubov a päť predných a štyri zadné prsty.

Spoločné zvyky vlkov a psov

Vlci a psy majú aj mnohé spoločné zvyky. Vlci majú ako prirodzený hlas hlasité zavýjanie, ale keď žijú so psami, naučia sa štekať. Sú predovšetkým mäsožravé, ale zjedia aj zeleninu, a keď sú choré, môžu okusovať trávu. Pri love vo svorkách sa vlci rozdelia do skupín, aby sledovali a zachytili svoju korisť, čím preukazujú vysokú úroveň stratégie, podobne ako niektoré naše športové psy a teriéry.

Ďalšou dôležitou podobnosťou medzi vlkmi a psami je ich obdobie gravidity, ktoré trvá šesťdesiattri dní. Vlčí vrh pozostáva z troch až deviatich mláďat, ktoré prvých dvadsaťjeden dní svojho života nevidia. Dva mesiace pijú mlieko, ale potom môžu začať jesť napoly strávené mäso, ktoré vyvrhli ich rodičia. Je zaujímavé, že pôvodné psy v rôznych regiónoch sú veľkosťou, sfarbením, tvarom a zvyklosťami podobné pôvodným vlkom v týchto regiónoch. Naznačuje to významnú koreláciu medzi nimi. Ako v roku 1829 poznamenal sir John Richardson, severoamerickí vlci a domáce psy Indiánov majú takú veľkú podobnosť, že veľkosť a sila vlka sa zdá byť jediným rozdielom.

Príbuzenstvo psov a vlkov

Niektorí ľudia tvrdia, že psy nemôžu byť príbuzné s vlkmi. Pretože psy štekajú, zatiaľ čo vlci len zavýjajú. To však nie je silný argument. Šakaly, divé psy a vlčie mláďatá vychované psami sa ľahko naučia štekať a niektoré domáce psy, ktoré sú pustené na voľno, môžu zabudnúť štekať. Preto sa štekanie nedá použiť na určenie pôvodu psov.

Charles Darwin navrhol, že psy pravdepodobne pochádzajú z niekoľkých rôznych druhov, vrátane dvoch druhov vlkov, niektorých šakalov a možno aj vyhynutých druhov. Krv týchto zvierat, niekedy zmiešaná, pravdepodobne prúdi v žilách našich dnešných domácich psov. Preto je ťažké určiť presný pôvod psov, pretože sa vyvinuli z viacerých zdrojov.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.