História Windowsu, operačný systém od Microsoftu

Windows nie je firma, ale softvér od spoločnosti Microsoft.

História systému Windows je dlhá a bohatá. Trvá niekoľko desaťročí a zahŕňa množstvo iterácií tohto populárneho operačného systému. Od svojich skromných začiatkov ako grafické používateľské rozhranie pre MS-DOS až po súčasné postavenie najpoužívanejšieho operačného systému na svete prešiel Windows v priebehu rokov mnohými zmenami a vývojom.

Windows bol prvýkrát predstavený v roku 1985 ako grafické používateľské rozhranie (GUI) pre MS-DOS. V tom čase dominantný operačný systém. Pôvodný operačný systém Windows bol jednoduchým grafickým používateľským rozhraním. Používateľom umožňovalo vykonávať základné úlohy, ako je správa súborov a tlač.

V priebehu rokov prešiel systém Windows niekoľkými významnými aktualizáciami a iteráciami, pričom každá nová verzia pridávala nové funkcie a možnosti. Systém Windows 3.0, vydaný v roku 1990. Bol oproti svojim predchodcom výrazne vylepšený a ponúkal vyšší výkon a pokročilejšie funkcie. Napríklad virtuálnu pamäť a vylepšenú grafiku.

Windows 95

Windows 95, vydaný v roku 1995, bol významným míľnikom v histórii operačného systému. Zaviedol množstvo nových funkcií a vylepšení vrátane ikonickej ponuky Štart, panela úloh a ikon na pracovnej ploche. Bola to tiež prvá verzia systému Windows, ktorá obsahovala zabudovanú podporu internetu. Rýchlo sa stala obľúbenou medzi spotrebiteľmi aj firmami.

Nasledujúce verzie systému Windows vrátane Windows 98, Windows 2000 a Windows XP pokračovali v zdokonaľovaní a vylepšovaní operačného systému. Pridávali nové funkcie, ako napríklad lepšiu podporu sietí, lepšie bezpečnostné funkcie a vyšší výkon.

V roku 2007 spoločnosť Microsoft vydala operačný systém Windows Vista. Ten sa stretol so zmiešaným prijatím zo strany spotrebiteľov aj kritikov. Operačný systém bol kritizovaný za pomalosť, chybovosť a náročnosť používania. Mnohí používatelia sa rozhodli radšej zostať pri systéme Windows XP, ako ho aktualizovať na Vistu.

Windows 7

Microsoft sa však vrátil späť vydaním systému Windows 7 v roku 2009. Ten bol všeobecne považovaný za návrat spoločnosti do top formy. Systém Windows 7 bol rýchlejší, stabilnejší a používateľsky prívetivejší ako jeho predchodcovia. Rýchlo sa stal jednou z najobľúbenejších verzií systému Windows všetkých čias.

Odvtedy spoločnosť Microsoft pokračovala v zdokonaľovaní a vylepšovaní systému Windows. Vydala novšie verzie, ako napríklad Windows 8 a Windows 10, ktoré ponúkajú ešte pokročilejšie funkcie a možnosti. Dnes je Windows najrozšírenejším operačným systémom na svete, ktorý poháňa miliardy zariadení od osobných počítačov až po smartfóny a tablety.

Windows 11

V roku 2021 spoločnosť Microsoft vydala najnovšiu verziu systému Windows, Windows 11. Táto nová iterácia operačného systému ponúka množstvo nových funkcií a vylepšení. Vrátane prepracovaného používateľského rozhrania, lepšej podpory dotykových obrazoviek a mobilných zariadení a vylepšeného výkonu a bezpečnostných funkcií. Windows 11 obsahuje aj niekoľko nových nástrojov na zvýšenie produktivity, ako napríklad zabudovanú virtuálnu plochu a vylepšenú podporu viacerých monitorov. Ešte je priskoro hovoriť o tom, ako Windows 11 prijmú spotrebitelia a firmy. Predstavuje ale ďalší krok vpred v pokračujúcom vývoji OS Windows.

Zaujímavosti

OS Windows je priamym konkurentom operačného systému Linux a operačného systému od spoločnosti Apple.

Microsoft patrí medzi najväčšie spoločnosti na svete.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.