História firmy Windows, operačný systém od Microsoftu

Windows nie je firma, ale softvér od spoločnosti Microsoft.

História systému Windows je dlhá a bohatá, trvá niekoľko desaťročí a zahŕňa množstvo iterácií tohto populárneho operačného systému. Od svojich skromných začiatkov ako grafické používateľské rozhranie pre MS-DOS až po súčasné postavenie najpoužívanejšieho operačného systému na svete prešiel Windows v priebehu rokov mnohými zmenami a vývojom.

Windows bol prvýkrát predstavený v roku 1985 ako grafické používateľské rozhranie (GUI) pre MS-DOS, v tom čase dominantný operačný systém. Pôvodný operačný systém Windows bol jednoduchým a strohým grafickým používateľským rozhraním, ktoré používateľom umožňovalo vykonávať základné úlohy, ako je správa súborov a tlač.

V priebehu rokov prešiel systém Windows niekoľkými významnými aktualizáciami a iteráciami, pričom každá nová verzia pridávala nové funkcie a možnosti. Systém Windows 3.0, vydaný v roku 1990, bol oproti svojim predchodcom výrazne vylepšený a ponúkal vyšší výkon a pokročilejšie funkcie, ako napríklad virtuálnu pamäť a vylepšenú grafiku.

Windows 95, vydaný v roku 1995, bol významným míľnikom v histórii operačného systému. Zaviedol množstvo nových funkcií a vylepšení vrátane ikonickej ponuky Štart, panela úloh a ikon na pracovnej ploche. Bola to tiež prvá verzia systému Windows, ktorá obsahovala zabudovanú podporu internetu, a rýchlo sa stala obľúbenou medzi spotrebiteľmi aj firmami.

Nasledujúce verzie systému Windows vrátane Windows 98, Windows 2000 a Windows XP pokračovali v zdokonaľovaní a vylepšovaní operačného systému a pridávali nové funkcie, ako napríklad lepšiu podporu sietí, lepšie bezpečnostné funkcie a vyšší výkon.

V roku 2007 spoločnosť Microsoft vydala operačný systém Windows Vista, ktorý sa stretol so zmiešaným prijatím zo strany spotrebiteľov aj kritikov. Operačný systém bol kritizovaný za pomalosť, chybovosť a náročnosť používania a mnohí používatelia sa rozhodli radšej zostať pri systéme Windows XP, ako ho aktualizovať.

Microsoft sa však vrátil späť vydaním systému Windows 7 v roku 2009, ktorý bol všeobecne považovaný za návrat spoločnosti do formy. Systém Windows 7 bol rýchlejší, stabilnejší a používateľsky prívetivejší ako jeho predchodcovia a rýchlo sa stal jednou z najobľúbenejších verzií systému Windows všetkých čias.

Odvtedy spoločnosť Microsoft pokračovala v zdokonaľovaní a vylepšovaní systému Windows a vydala novšie verzie, ako napríklad Windows 8 a Windows 10, ktoré ponúkajú ešte pokročilejšie funkcie a možnosti. Dnes je Windows najrozšírenejším operačným systémom na svete, ktorý poháňa miliardy zariadení od osobných počítačov až po smartfóny a tablety.

V roku 2021 spoločnosť Microsoft vydala najnovšiu verziu systému Windows, Windows 11. Táto nová iterácia operačného systému ponúka množstvo nových funkcií a vylepšení vrátane prepracovaného používateľského rozhrania, lepšej podpory dotykových obrazoviek a mobilných zariadení a vylepšeného výkonu a bezpečnostných funkcií. Windows 11 obsahuje aj niekoľko nových nástrojov na zvýšenie produktivity, ako napríklad zabudovanú virtuálnu plochu a vylepšenú podporu viacerých monitorov. Hoci je ešte priskoro hovoriť o tom, ako bude Windows 11 prijatý spotrebiteľmi a firmami, predstavuje ďalší krok vpred v pokračujúcom vývoji operačného systému Windows.

Strýko

Strýko Libertarián je človek, ktorý ti so všetkým pomôže a poradí. Prináša informácie zo sveta a rád ti pomôže. Poradí ti s nudou, učením, prezradí zaujímavosti a dá ti možnosť zlepšiť svoj život.