Fascinujúca história marketingovej firmy Red Bull a energeťáku

Red Bull je jednou z najobľúbenejších značiek energetických nápojov na svete. Spoločnosť založil v roku 1984 rakúsky podnikateľ Dietrich Mateschitz, ktorý počas cesty do Thajska objavil thajský energetický nápoj s názvom Krating Daeng (čo v angličtine znamená „red bull“ – červený býk). Mateschitza zaujali povzbudzujúce účinky tohto nápoja a rozhodol sa ho priniesť do západného sveta.

Mateschitz založil v Rakúsku spoločnosť Red Bull GmbH a spolu s tímom vedcov vyvinul receptúru sýteného energetického nápoja, ktorý by vyhovoval západným chutiam. Nápoj bol uvedený na trh v Rakúsku v roku 1987 a rýchlo si získal popularitu medzi mladými ľuďmi, ktorí si obľúbili jeho jedinečnú chuť a povzbudzujúce účinky. V 90. rokoch minulého storočia spoločnosť Red Bull expandovala na ďalšie európske trhy a začala sponzorovať extrémne športové podujatia, ako sú motokrosové a snowboardové súťaže, aby propagovala svoju značku.

Marketingová stratégia spoločnosti bola založená na spájaní značky s extrémnymi športmi a adrenalínovými aktivitami. Spoločnosť Red Bull sponzorovala množstvo významných podujatí, ako napríklad Red Bull Air Race, Red Bull Flugtag a Red Bull Cliff Diving World Series, a sponzorovala športovcov v rôznych športoch, ako napríklad preteky Formuly 1, surfovanie a skateboarding. Slogan spoločnosti „Red Bull vám dáva krídla“ sa stal synonymom značky a pomohol vybudovať jej identitu ako nápoja pre dobrodružných a odvážnych ľudí.

Úspech značky Red Bull sa pripisuje jej jedinečnej marketingovej stratégii, ktorá sa zameriava na vytvorenie osobitého imidžu značky a spájanie značky s extrémnymi športmi a vysokoenergetickými aktivitami. Spoločnosť bola tiež chválená za svoje inovatívne balenie, ktoré sa vyznačuje štíhlou plechovkou, ktorá je navrhnutá tak, aby sa ľahko držala v ruke a bola prenosná.

Pokiaľ ide o samotný výrobok, Red Bull obsahuje kofeín, taurín a vitamíny skupiny B, ktoré sú známe tým, že zvyšujú hladinu energie a duševnú bdelosť. Nápoj je obľúbený medzi študentmi, športovcami a všetkými, ktorí potrebujú rýchlu dávku energie. Niektorí odborníci však vyjadrili obavy z účinkov pravidelnej konzumácie energetických nápojov na zdravie, najmä vo veľkých množstvách.

Z pohľadu podnikania je z viacerých pohľadov Red Bull viac marketingovou firmou než potravinárskym výrobcom.

Strýko

Strýko Libertarián je človek, ktorý ti so všetkým pomôže a poradí. Prináša informácie zo sveta a rád ti pomôže. Poradí ti s nudou, učením, prezradí zaujímavosti a dá ti možnosť zlepšiť svoj život.