Existujú polhodinové časové pásma?

Časové pásma na celom svete vo všeobecnosti definujeme ako celé hodiny posunu od koordinovaného svetového času (UTC). Prípadne aj greenwichského času (GMT) (Londýn). Našu planétu rozdelujeme na 24 štandardných časových pásiem. Každé z nich sa pritom líši o jednu hodinu od susedného časového pásma.

V niektorých regiónoch sa však používajú časové pásma s 30-minútovým alebo 45-minútovým posunom od najbližšieho časového pásma o celé hodiny. Tieto jedinečné časové pásma sú výnimkami. Bežne ich celom svete nenajdeme.

Jedným z príkladov je indický štandardný čas (IST), ktorý je UTC+5:30. To znamená, že India je o päť hodín a tridsať minút pred UTC.

Ďalším príkladom je Newfoundlandský štandardný čas (NST), ktorý je UTC-3:30. Newfoundland a Labrador v Kanade používajú toto časové pásmo, takže sú tri hodiny a tridsať minút za UTC.

Tieto polhodinové časové pásma stanovujeme na základe miestnych potrieb a geografickej polohy konkrétnych regiónov. Ale nie vždy ich nájdeme tak často ako štandardné hodinové časové pásma.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.