Sú jedovaté hady v Spojenom kráľovstve?

Jedovaté hady v Spojenom kráľovstve

V Spojenom kráľovstve žije veľmi obmedzený počet jedovatých hadov, pričom zmija je jediným pôvodným jedovatým druhom. Vyskytujú sa v Anglicku a Škótsku a často sa vyskytujú vo vresoviskách a pobrežných oblastiach. Napriek jedovatému uhryznutiu sú zmije pomerne plaché a pokiaľ je to možné, vyhýbajú sa kontaktu s ľuďmi. Miestne osvetové kampane informujú verejnosť o tom, ako sa bezpečne správať v biotopoch, v ktorých sa vyskytujú zmije, čím sa minimalizuje riziko uhryznutia. Ochrancovia prírody zdôrazňujú význam zmijí pre ekologickú rovnováhu v Spojenom kráľovstve a ich úlohu pri kontrole populácií škodcov. Zriedkavosť vážnych incidentov so zmijami svedčí o účinnosti vzdelávania verejnosti a o tom, že hadi vo všeobecnosti nie sú agresívni. Pozorovanie týchto hadov vo voľnej prírode môže poskytnúť cenné poznatky o pôvodnej prírode krajiny. Vzdelávacie prechádzky a prehliadky so sprievodcom niekedy zahŕňajú bezpečné stretnutia so zmijami, čo zvyšuje pochopenie a rešpekt návštevníkov voči týmto nepochopeným tvorom.

V Spojenom kráľovstve žije len jeden pôvodný jedovatý had, zmija. Zmija sa vyskytuje v celej krajine, najmä vo vresoviskách a na trávnatých plochách. Hoci jej uhryznutie môže byť bolestivé, zriedkavo je smrteľné, pričom je k dispozícii účinná lekárska liečba.

V prípade uhryznutia jedovatým hadom čo najskôr zavolajte na miestne pohotovostné číslo. Príznaky a základnú prvú pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom nájdete TU.

Spojené kráľovstvo (Anglicko, Wales, Severné Írsko, Škótsko) – United Kingdom

Ďalšie štáty a regióny, a výskyt jedovatých hadov v nich, nájdete TU. Alebo použite vyhľadávanie na webe – ikonka lupy v menu stránky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.